ଭାରତୀ ସିଂହ କହିଲେ ନିଜ କଷ୍ଟ, କ୍ୟାରିୟର୍ ଆରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିଲେ ! ସେମାନେ ମୋ ଅଣ୍ଟାରେ ନିଜର…

ଭାରତୀ ସିଂହ କହିଲେ ନିଜ କଷ୍ଟ, କ୍ୟାରିୟର୍ ଆରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିଲେ ! ସେମାନେ ମୋ ଅଣ୍ଟାରେ ନିଜର…

କମେଡ଼ିଅନ୍ ଭାରତୀ ସିଂହ ଆଜି ଘରେ ଘରେ ପରିଚିତ । ସେ ଆଜି ଯେଉଁ ଶୀର୍ଷରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି ତା ପଛରେ ବହୁତ ବଡ଼ ସଂଘର୍ଷ ଲୁଚି ରହିଛି । ଭାରତୀଙ୍କ ପ୍ରଫେସନାଲ୍ ଲାଇଫ୍ ଯେତିକି ଭଲ ଚାଲୁଛି, ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଏକ ଯୁଗରେ ସେତିକି ବେକାର ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ସେ ଦୁଇ ବର୍ଷର ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରୁ ପିତାର ଛାୟା ଉଠି ଯାଇଥିଲା । ଏମିତିରେ ମାଁ’ଙ୍କୁ ଭାରତୀ, ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଓ ଭାଇକୁ ଏକୁଟିଆ ବଡ଼ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଘରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଠିକ୍ ନଥିଲା ।

ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀ କମେଡ଼ି କରିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ । କିନ୍ତୁ କାମ ମିଳିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ କମ୍ ହୋଇନଥିଲା । କ୍ୟାରିୟର୍ ଆରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରୁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ବିରୋଧ କରିବା କ୍ଷମତା ଓ ସାହସ ଉଭୟ ନଥିଲା । ଏମିତିରେ ସେ ଏହି ଭୟରେ ସେଟକୁ ନିଜ ମାଁ’ଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ । ନିକଟରେ ଭାରତୀ ମନୀଷ ପଲଙ୍କ ପଡ଼କାଷ୍ଟ ଚ୍ୟାଟ୍ ଶୋ’ରେ ସାମିଲ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଏଠାରେ ସେ ମନୀଷଙ୍କୁ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ସହ ଜଡ଼ିତ କିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା କହିଥିଲେ ।

ଭାରତୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମୁଁ ଶୋ’ରେ ନିଜ ମାଁ’ଙ୍କୁ ଏକାଠି ନେଇ ଯାଉଥିଲି । ସେହି ସମୟରେ ୟଙ୍ଗ ଟେଲେଣ୍ଟ ସହିତ ପିତା ମାନେ ଯାଉଥିଲେ । ଯଦିଓ ମୋ ସହିତ ମୋ ମାଁ’ ଥିଲେ । ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ କହୁଥିଲେ ଆଣ୍ଟି ଆପଣ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ଝିଅର ଧ୍ୟାନ ରଖିବୁ । ତେବେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଜିନିଷକୁ ନେଇ ମୋତେ ଅଧିକ କିଛି ଜଣାନଥିଲା । ଯେତେବେଳେ କେହି ମୋ ଅଣ୍ଟାରେ ହାତ ଘଷୁଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମୋତେ ଜଣାନଥିଲା ଯେ ଏହି ସ୍ପର୍ଶକୁ ଝିଅମାନେ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା କୁହାଯିବ ନା ନାହିଁ ।’

ଭାରତୀ ଆଗକୁ କୁହନ୍ତି ‘ଟଙ୍କା ଦେଉଥିବା କାର୍ଡିନେଟର୍ସ ମଧ୍ୟ ମୋ ଅଣ୍ଟାରେ ହାତ ଘଷୁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଜାଣିଥିଲି ଯେ ଏହା ଭୁଲ୍ ସ୍ପର୍ଶ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସେ ମୋ ଅଙ୍କଲ୍ ସମାନ ଥିଲେ । ଭାବୁଥିଲି ସେ ଭୁଲ୍ ନଥିବେ, ବୋଧହୁଏ ମୁଁ ହିଁ ଭୁଲ୍ । ସେତେବେଳେ ମୋତେ ସେତିକି ଜ୍ଞାନ ନଥିଲା ଯେ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ବହୁତ ଖରାପ ଲାଗେ ।’

ଭାରତୀ ଏହି ପଡ଼କାଷ୍ଟରେ ଆଗକୁ କହିଲେ ‘ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦୀକ୍ଷିତ ଏକ ଶକ୍ତି ଥିଲା । ସେ ଏହା ଜାଣି ନିଅନ୍ତି ଯେ ସମ୍ମୁଖ ବ୍ୟକ୍ତିର ଚିନ୍ତାଧାରା ଓ ଧ୍ୟାନ କୁଆଡେ ଅଛି । ତାଙ୍କ ମନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନେଇ କଣ ଭାବନା ରହିଛି । ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରା ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପ ଏହା ମହିଳାମାନେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋତେ ଅନୁଭବ ହୁଏ ଯେ ମୁଁ କେତେ ବୋକା ଥିଲି ସେତେବେଳେ ଏସବୁ କିଛି ବୁଝିପାରୁନଥିଲି ।’

ଭାରତୀ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ସେତେବେଳେ କ୍ୟାରିୟର୍ ଆରମ୍ଭରେ ଏହା ବିରୁଦ୍ଧରେ କହିବା ପାଇଁ ମୋ ଭିତରେ ସାହସ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବା ଜାଣେ । ମୋତେ ଜଣା ଯେ ନିଜ ଶରୀର କିପରି ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବା ଉଚିତ୍ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋ ଠାରେ ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ଆସିଯାଇଛି । ମୋ ନିକଟରେ ଏହି ସାହସ ଅଛି ଯେ ମୁଁ ପଚାରି ପାରିବି ଆପଣ କଣ ଦେଖୁଛନ୍ତି ? ଏବେ ମୁଁ ନିଜ ପାଇଁ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରୁଛି । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବରୁ ଯେତେବେଳେ ମୋ ଶୋ’ରେ ଏଭଳି କିଛି ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ମୋ ନିକଟରେ ନିଜ ପାଇଁ ଛିଡା ହେବା ପାଇଁ ସାହସ ନଥିଲା ।’

ଭାରତୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତାଙ୍କ ଶୀଘ୍ର ନିଧନ ହେବା ଫଳରେ କେବେ ତାଙ୍କ ଭଲପାଇବା ମିଳିଲା ନାହିଁ । ଭାଇ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତ ରହୁଥିଲେ । ଏମିତିରେ ବିବାହ ପରେ ଯେତେବେଳେ ହର୍ଷଙ୍କ ଠାରୁ ଭଲପାଇବା ମିଳିଲା ସେତେବେଳେ ଜାଣିପାରିଲି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଆପଣଙ୍କ ଯତ୍ନ ନିଏ ସେତେବେଳେ କିପରି ଅନୁଭବ ହୁଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *