କରୋନା ଟୀକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କରନ୍ତୁ ! ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ସମ୍ଭାବନା କମିଯିବ…

କରୋନା ଟୀକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ସେବନ କରନ୍ତୁ ! ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଜ୍ୱରର ସମ୍ଭାବନା କମିଯିବ…

ସାରା ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରକୋପ ଲଗାତର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ନୂଆ ମାମଲା ଆସିଛି । ଏଥି ସହିତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ତିନି ହଜାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଯଦିଓ ଅନେକ ଲୋକ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରି ସୁସ୍ଥ ହେଉଛନ୍ତି । ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନିଟାଇଜର୍ ବ୍ୟତୀତ ଟିକା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ । ଏହି କାରଣରୁ ସରକାର ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ମେ ୧ରୁ, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟୀକାକରଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଟିକା ଦିଆଯିବା ପରେ ଶରୀରର ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ସେଗୁଡ଼ିକ ମାତ୍ର କିଛି ଦିନ ରହିଥାଏ । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଯେକୌଣସି ବଟିକା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ । ତେବେ କିଛି ସୁପର୍ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହାକୁ ଖାଇ ଆପଣ ଟିକା ପରେ ହେଉଥିବା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ।

‘ହାର୍ଭାର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି’ ଦ୍ୱାରା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ସେୟାର୍ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ ସେ କିଛି ଡାଏଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଟୀକାକରଣ ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ଡାଏଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ଜ୍ୱର, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଳି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ।

ସତେଜ୍ ପନିପରିବା

ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ସତେଜ୍ ପନିପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ବିଶେଷକରି ଶାଗ, ବନ୍ଧାକୋବି ଏବଂ ବ୍ରୋକୋଲି ପରି ପନିପରିବା ଖାଇବା ଜରୁରୀ । ଏହି ପନିପରିବାରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର୍ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରର ପ୍ରଦାହକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।

ଘର ତିଆରି ସୁପ୍

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରୋଇ ସୁପ୍ ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହି ସୁପ୍ ଯେକୌଣସି ପନିପରିବାର ହୋଇପାରେ । ଏହାକୁ ଘରେ ସତେଜ୍ ବନେଇ ଗରମ ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ ଦେଖାଇବ ।

ବ୍ଲୁବେରି

ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି ଇନଫ୍ଲାମେଟରୀ ଖାଦ୍ୟ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ସେରୋଟୋନିନ୍ ସ୍ତର ବଢ଼ିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ପିଆଜ ରସୁଣ

ଏଥିରେ ଫାଇବର୍ ଏବଂ ପ୍ରିବାୟୋଟିକ୍ସ (ଭଲ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ) ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ । ତେଣୁ ଏସବୁକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ହଳଦୀ

ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ହଳଦୀ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ବିଶେଷ କରି ହଳଦୀ ଶରୀରର ପ୍ରଦାହକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ମାନସିକ ଚାପରୁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖେ । ବାସ୍ତବରେ କରକ୍ୟୁମିନ୍ ନାମକ ଏକ ରାସାୟନିକ ହଳଦୀରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *