ବର୍ତ୍ତମାନ ବଦଳି ଯିବ କ୍ରିକେଟ । ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି ବିଶ୍ୱକପ୍ ପରି ନୂତନ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ !

ବିଶ୍ୱକପ୍ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ନିମିତ୍ତ ଏକ ନୂଆଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଇସିସି ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରିଅଛି । ଯାହାର ନାମ ଦିଆଯାଇଅଛି ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍(ICC Champions Cup) ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ- ଆଇସିସି କ୍ରିକେଟ ଫ୍ୟାନ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ନୂଆଁ ଉପହାର ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଅଛି । ଖବର ମୁତାବକ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନଲ କ୍ରିକେଟ କାଉନ୍ସିଲ ବର୍ଷ ୨୦୨୩ରେ ଚାମ୍ପିଅନ କପର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଅଛି । ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ଟି-୨୦ ଏବଂ ୱଣ୍ଡେ ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳାଯିବ । ଆଇସିସି ରେଙ୍କ ୧୦ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଟିମ୍ ଏହି ଆଇସିସି ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ଖେଳିବେ ଏବଂ ୱଣ୍ଡେରେ ଟପ୍ ୬ ଟିମ୍ ଖେଳିବେ ।

ଆଇସିସି କରିବ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍(ICC Champions Cup)

ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ଆଇସିସି ‘ଚାମ୍ପିଅନ କପ’ର ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖିଥିଲା । ଯାହା ଫଳରେ ୨୦୨୪ ଏବଂ ୨୦୨୮ରେ ଟି-୨୦ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ହେବ । ଏବଂ ୨୦୨୫ ଏବଂ ୨୦୨୯ରେ ୱଣ୍ଡେ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ଖେଳାଯିବ । ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଅଛୁ ଯେ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ବ୍ୟତୀତ ୨୦୨୬ ଏବଂ ୨୦୩୦ରେ ଟ-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏବଂ ୨୦୨୭ ଓ ୨୦୩୧ରେ ୱଣ୍ଡେ ବିଶ୍ୱକପ୍ ମଧ୍ୟ ଖେଳାଯିବ । ଫଳସ୍ୱରୂପ କ୍ରିକେଟ ଫ୍ୟାନ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଦେଖିବାର ଅବସର ମିଳିବ ।

ୱଣ୍ଡେ ଏବଂ ଟି-୨୦ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ପ୍ରସ୍ତାବ

ମହିଳା କ୍ରିକେଟରେ ମଧ୍ୟ ହେବ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍

କେବଳ ପୁରୁଷ କ୍ରିକେଟରେ ନୁହେଁ ମହିଳା କ୍ରିକେଟରେ ମଧ୍ୟ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ଖେଳାଯିବ । ୨୦୨୩ ଏବଂ ୨୦୨୭ରେ ମହିଳା ୱଣ୍ଡେ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ଏବଂ ୨୦୨୪ ଏବଂ ୨୦୨୬ରେ ମହିଳା ଟି-୨୦ ଚାମ୍ପିଅନ କପର ଆୟୋଜନ ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୨୦୨୫ ଏବଂ ୨୦୨୯ରେ ମହିଳା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଏବଂ ୨୦୨୬ ଓ ୨୦୩୦ରେ ମହିଳା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ । ଜଣାଇବାକୁ ଚାହୁଅଛୁ ଯେ ଚାମ୍ପିଅନ କପର ଫର୍ମାଟ ଅନୁସାରେ ୱଣ୍ଡେ କପରେ ୬ଟି ଟିମ୍ ଖେଳିବେ ଏବଂ ୧୬ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ । ସେହିପରି ଟି-୨୦ରେ ୧୦ଟି ଟିମ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ସର୍ବମୋଟ ୪୮ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଳାଯିବ ।

ଆଇସିସି କାହିଁକି ଚାମ୍ପିଅନ କପ କରିଲା ?

ଆଇସିସିର ମୁଖ୍ୟ ଏକସିକ୍ୟୁଟିଭ ମନୁ ସ୍ବାହନେଙ୍କ ମତ ଏହା ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଆଇସିସି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଫଳରେ ଆଇସିସିର ଆୟରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ଏବଂ ଛୋଟ ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ କ୍ରିକେଟର ବିସ୍ତାର ହେବ । କିନ୍ତୁ ବିସିସିଆଇ, କ୍ରିକେଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ଚାହାନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ପୂର୍ବ ପରି ଚାଲି ରହୁ କାରଣ ବୋର୍ଡର ଆୟ ଏହି ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ ।

ଖେଳାଳୀ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ବଢିବ ବୋଝ

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୧୯ରେ ଆଇସିସି ସହିତ ବୈଠକରେ ବିସିସିଆଇ, କ୍ରିକେଟ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଏବଂ ଇସିବି ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ବିଷୟରେ ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚା କରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ମାନିବା ଏହା ଯେ ଚାମ୍ପିଅନ କପ୍ ପ୍ରଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସିରିଜ୍ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ଏବଂ ଅପରପକ୍ଷରେ ଆଇସିସି ପ୍ରଥମରୁ ହିଁ ବିଶ୍ୱ ଟେଷ୍ଟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଅଛି । ଏବଂ ବିସିସିଆଇ ଆଇପିଏଲର ଆହୁରି ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁ ଅଛି । ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ୧୦୦ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସାରିଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖାଯିବ ଯେ କିପରି ଆଇସିସି ଏବଂ କ୍ରିକେଟ ବୋର୍ଡ ନିଜ ନିଜ ଆୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଖେଳୁଥିବା ଖେଳାଳି ମାନଙ୍କର କଣ ହେବ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*