ପାକିସ୍ତାନ : ପିଇବାକୁ ପାଣି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଗିଲଗିତ୍ ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ (Gilgit-Baltistan)ରେ କରୁଛି ନିର୍ବାଚନ । ଭାରତ କଲା କଡ଼ା ବିରୋଧ !

ସାରା ଜଗତରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଆତଙ୍କ ଖେଳିଯାଇଛି, ଓ ଏପରି ମହାମାରୀରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ(Gilgit-Baltistan)ରେ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ପାକିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲବୀ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାତଃ କାଳରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ପାଇଁ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଉପରେ ଭାରତ କଠୋର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ଅର୍ଡର ଅଫ ୨୦୧୮ରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କିଛି ବିଷୟ ଉପରେ କାନୁନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଅଧିକାର ଦେଇଛନ୍ତି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନରେ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ଉପରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ ପରେ ଭାରତ ଇସଲାମବାଦ ସମ୍ମୁଖରେ ଏହାର ‘ଅବୈଧ ଓ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କବ୍ଜା କ୍ଷେତ୍ରରେ’ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାର ତାର ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ପାଇଁ କଠୋର ବିରୋଧ କରାଯାଉଛି ।

google

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନିଷ୍ପକ୍ଷ ଏବଂ ପାରଦର୍ଶୀ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ପାଇଁ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟବାହକ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ପାଇଁ ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା । ଡ଼ନ(Dawn) ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ଖବର ଅନୁସାରେ, ଶାସକ ପାକିସ୍ତାନ ତାହରିକ-ଏ-ଇଂସାଫ (ପିଟିଆଇ)ର ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ଇକାଇର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସେୟଦ ଜଫର୍ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ ବାହକ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ନିମନ୍ତେ କୌଣସି ପ୍ରାବଧାନ ନଥିଲା ଓ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଆଦେଶ ପରେ ଏହି ଅସୁବିଧାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଦିଆଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏହି ଆଦେଶ ସେହି ସମୟରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୩୦ ଏପ୍ରିଲକୁ ସଂଘୀୟ ସରକାରକୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ପାଇଁ ୨୦୧୮ର ଏକ ପ୍ରଶାସନିକ ଆଦେଶରେ ସଂଶୋଧନ କରିବା ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁରୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

google

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଉଚିତ୍ ସମୟରେ ହେବ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟବାହକ ସରକାର ଦୁଇ ମାସ ଭିତରେ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ । ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ନିୟମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଶାହ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ Covid-19ରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପରିସ୍ଥିତି ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ । ଯଦିଓ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯିବ ।

google

ଜାଣିଥାଉ ଯେ କାଶ୍ମୀର ଓ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ମାମଲାର ସଂଘୀୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଶନିବାରକୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧିସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆରିଫ ଅଲବୀ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନରେ ନିଷ୍ପକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ କରାଇବା ପାଇଁ “ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ନିର୍ବାଚନ ଓ କାର୍ଯ୍ୟବାହକ ସଂଶୋଧନର ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୪ ଜୁନରେ ପୂରଣ ହେବ । ଏବଂ ଏହି ମାସର ଆରମ୍ଭରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପାକିସ୍ତାନର ଏକ ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତାକୁ ଆପତ୍ତି ପତ୍ର ଜାରି କରି ଅଦାଲତ ଆଦେଶରେ କଠୋର ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଏହା କହିଥିଲେ ଯେ ଗିଲଗିତ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ଥାନର କିଛି ସ୍ଥାନ ସମେତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦାଖ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ପ୍ରଦେଶ ଭାରତର ଅଭିନ୍ନ ଅଂଶ ବିଶେଷ ଅଟନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*