ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କେବେ ବିବାହ କରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛି ଯାହାଙ୍କୁ ସେ ବହୁତ ସ୍ନେହରେ ରଖୁଥିଲେ !

ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କେବେ ବିବାହ କରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଝିଅ ଅଛି ଯାହାଙ୍କୁ ସେ ବହୁତ ସ୍ନେହରେ ରଖୁଥିଲେ !

ଯେତେବେଳେ ବିବାହର ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ସଦନରେ କହିଥିଲେ- ମୁଁ ଅବିବାହିତ ଜରୁରୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ କୁଆଁରା ନୁହେଁ ।

ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ପୁଣ୍ୟ ତିଥି ଅଟେ । ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ୧୬ ତାରିଖ ଦିନ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଛାଡ଼ି ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ଦେଶର ସେବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ରଖି ଦେଇଥିଲା ।ରାଜନୀତିରେ ରହି ମଧ୍ୟ କେବେ ମଧ୍ୟ ଦଳଗତ ରାଜନୀତିର ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହୋଇ ନ ଥିବା ଅଟଳ ବିହାରୀ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ଦଳ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର ପ୍ରେମ ପାଇଥିଲେ । ସେ ଜଣେ ଏହିପରି ରାଜନେତା ଥିଲେ ଯାହାଙ୍କ ଠାରୁ ବିରୋଧୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ନେହ ରଖୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କ ପୁଣ୍ୟ ତିଥି ଅବସରରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ କଥା ।

ପ୍ରାୟତଃ ବିବାହ ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଘେରି ଯାଉଥିଲେ ଅଟଳ ବିହାରୀ

newstrend

ଭାରତ ରତ୍ନ ପ୍ରାପ୍ତ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା ଥିଲେ । ୮୦-୯୦ ଦଶକରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା କିମ୍ବା ବଢିଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନ ପସନ୍ଦ ନେତାଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅଟଳଙ୍କ ନାମ ସର୍ଵଦା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଲୋକ ମାନେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମକୁ ବହୁତ ସମ୍ମାନର ସହକାରେ ନେଇଥାନ୍ତି । ଅଟଳ ଦେଶର ସେବାରେ ନିଜ ଜୀବନର ଅନେକ ବର୍ଷ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରି ନଥିଲେ । ତେବେ ଏହିପରି ନଥିଲା କି ବିବାହ ସହିତ ଜଡ଼ିତ ପ୍ରଶ୍ନ ତାଙ୍କୁ କେବେ ପଚରାଯାଇ ନଥିଲା ।

newstrend

ଅଟଲଙ୍କୁ ଏହିପରି ଅନେକ ଥର ବିବାହର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦ୍ୱାରା ସେ କେବେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତିତ ନଥିଲେ । ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଶାନ୍ତ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଥିଲେ । ଅନେକ ଥର ସେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ କହିଥିଲେ କି ବ୍ୟସ୍ତତା କାରଣ ହେତୁ ଏହିପରି ହୋଇପାରି ନଥିଲା । ଏହିପରି କହିବା ପରେ ସେ ହସି ଦେଉଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଲୋକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ଅଟଳ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟଂ ସଙ୍ଘ ନିମନ୍ତେ ଆଜୀବନ ବିବାହ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ଭରପୂର ସଦନରେ ଅଟଳ ଜୀ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ

newstrend

ଡିସେମ୍ବର ମାସ ୨୫ ତାରିଖ ୧୯୨୪ ମସିହାରେ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅଟଳ ବିହାରୀଙ୍କ ପୈତୃକ ଗ୍ରାମ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବଟେଶ୍ୱରରେ ଥିଲା । ସେ ଗ୍ୱାଲିଅରର ହିଁ ଭିକ୍ଟୋରିଆ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଅଟଳ ବିହାରୀ କେବଳ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଜଣେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳମାନ କବି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ସରଳତା ଭରା ଜୀବନ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ସହିତ ଲଢେ଼ଇ କରୁଥିବା କାହାଣୀ ତାଙ୍କ କବିତାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହେଉଥିଲା । ତାଙ୍କ ଜୀବନର କଥା ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଉଠିଥାଏ କି ସେ ବିବାହ କାହିଁକି କରି ନାହାଁନ୍ତି ।

newstrend

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର କିମ୍ବା ଦୃଢ଼ କାରଣ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାହାକୁ ଜଣାପଡ଼ି ନାହିଁ । ତେବେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଅଟଳ ବିହାରୀ ଥରେ ସଦନରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ସେହି ଶାନ୍ତ ଭାବରେ ଦୃଢ଼ ସ୍ୱର ସହିତ କହିଥିଲେ, ”ମୁଁ ଅବିବାହିତ ଜରୁରୀ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ କୁଆଁରା ନୁହେଁ”। ଅନେକ ଲୋକ ଏହି କଥା ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଅଟଲ ବିବାହ କରି ନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲା ନାମିତା ଭଟ୍ଟାଚାର୍ଯ୍ୟ ।

କେବେ ବନ୍ଧୁତା ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠି ନାହିଁ

newstrend

ନମିତା ଅଟଳଙ୍କର ପୋଷ୍ୟ କନ୍ୟା ଅଟନ୍ତି । ଅଟଳ ସାରା ଜୀବନ ନିଜ ଝିଅର ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ମୁଖାଗ୍ନି ପ୍ରଦାନ କରି ଦୁନିଆ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଉଦାହରଣ ପାଲଟି ଥିଲେ । ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହିକି ଯେ ଅଟଳଙ୍କ କଲେଜ ଦିନରେ ତାଙ୍କର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ସହ ଭଲ ବନ୍ଧୁତା ଥିଲା ଯାହାଙ୍କ ନାମ ରାଜକୁମାରୀ କୌଲ ଥିଲା । ରାଜକୁମାରୀ ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଟଳଙ୍କ ସହିତ ରହିଥିଲେ । ଦୁହେଁ ଗ୍ୱାଲିଅରର ଭିକ୍ଟୋରିଆ କଲେଜରେ ଏକାଠି ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ । ଅଟଳଙ୍କ ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ପୁସ୍ତକ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ: ଏ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ ଅଲ ସିଜନରେ ଏହି କଥାର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

newstrend

ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖାଥିଲା କି କଲେଜର ଅଧ୍ୟୟନ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଅଟଳ ରାଜନୀତି ଆଡକୁ ମୁହାଁଇ ଥିଲେ ଏବଂ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କ ବିବାହ କଲେଜର ପ୍ରଫେସର ବ୍ରିଜ ନାରାୟଣ କୌଲଙ୍କ ସହିତ କରାଇ ଦେଇଥିଲେ । ବିବାହ ପରେ ଶ୍ରୀମତୀ କୌଲଙ୍କ ପରିବାର ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ରାମଜସ କଲେଜ କ୍ୟାମ୍ପସରେ ରହିଥିଲେ। ତେବେ ଅଟଳ ଏବଂ ରାଜକୁମାରୀ କୌଲଙ୍କ ସମ୍ବନ୍ଧ ବିଷୟରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ଆସିନଥିଲା । ସେଠାରେ ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ରାଜକୁମାରୀ କୌଲଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଅନେକ ବଡ଼ ଖବରକାଗଜ ଏହାକୁ ପ୍ରମୁଖର ସହିତ ଛପା ଯାଇଥିଲା । ଦୁହିଁଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ପବିତ୍ର ଥିଲା, ଏତେ ପବିତ୍ର କି ରାଜକୁମାରୀ କୌଲଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ବ୍ରିଜ ନାରାୟଣ କୌଲଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନଥିଲା । ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ରାଜକୁମାରୀ କୌଲ କହିଥିଲେ କି, “ଅଟଳଙ୍କ ସହିତ ମୋର ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ମୋତେ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ କରିବାକୁ ପଡିନଥିଲା । ଆମ ସମ୍ପର୍କ ବୁଝାମଣା ସ୍ତରରେ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଥିଲା ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *