୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ – ମୁଁ ଦିନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆସାମର ନୂତନ CMଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ କାହାଣୀ…

୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ – ମୁଁ ଦିନେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବି ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆସାମର ନୂତନ CMଙ୍କର ଆକର୍ଷଣୀୟ କାହାଣୀ…

୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସରମା ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦିନେ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ । ଆଜି ୩୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ମନରେ ଆଶା ଜୀବିତ ଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ଅପ୍ରାଣ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଥିଲା । ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵା ସରମା ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ରିନିକି ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ । ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵା ସରମା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ରିନିକି ଏହି କଥାକୁ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ସେୟାର କରିଥିଲେ ।

ରିନିକିଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ୧୭ ବର୍ଷ ଏବଂ ହିମନ୍ତଙ୍କୁ ୨୨ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ଉଭୟ ଗୁଆହାଟୀର କଟନ କଲେଜରେ ପଢୁଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ରିନିକି ହିମନ୍ତଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ସେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ କ’ଣ କହିବେ ? ଏଥିପାଇଁ ସରମା କହିଥିଲେ ଯେ, ତୁମ ମା’ଙ୍କୁ କହିବ ମୁଁ ଦିନେ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବି ।

୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ କହିଥିବା କଥା ସତ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା :

ରିନିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହିମନ୍ତ ତାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ ଥିଲେ । ସେ ୨୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୋତେ ଯାହା କହିଥିଲେ ତାହା ଆଜି ସତ ହୋଇଛି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ହିମନ୍ତ ୯ ମଇରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ହିମନ୍ତ କହିଲେ ସେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ରିନିକି ପଚାରିଲେ – କିଏ ? ହିମନ୍ତ କହିଲେ – ମୁଁ ।

ହିମନ୍ତ ଆସାମର ୧୫ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ :

୧୦ ମଇରେ ଗୁଆହାଟୀରେ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ଵା ସରମା ରାଜ୍ୟର ୧୫ତମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମା’ ମୃଣାଳିନୀ ଦେବୀ, ରିନିକି ଭୁୟାନ ସରମା ଏବଂ ଝିଅ ଓ ପୁଅ ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତର ସାକ୍ଷୀ ହୋଇଥିଲେ ।

ବିଧାୟକ ହେବାପରେ ହୋଇଥିଲା ବିବାହ :

ରିନିକି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବିବାହ କରିଥିଲୁ ସେତେବେଳେ ହିମନ୍ତ ବିଧାୟକ ଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ମୁଁ ଦେଖିଛି; ସେ କିପରି ସମସ୍ତ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲେ । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସାମର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିବାକୁ ମୋତେ ଆଉ କିଛି ଦିନ ଲାଗିବ ।

ହିମନ୍ତ ସରମା କିଏ ?

ଆଜି କେବଳ ଆସାମ ନୁହେଁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜନୀତିରେ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସରମାଙ୍କୁ ବିଜେପିର ବଡ ଚେହେରା ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ । ୨୦୧୫ରେ ହିମନ୍ତ ବିଜେପିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଆସାମ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସର୍ମାଙ୍କୁ ଆସାମର ଚାଣକ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

କଂଗ୍ରେସରୁ ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ :

ହିମନ୍ତ କଂଗ୍ରେସରୁ ନିଜର ରାଜନୈତିକ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ୨୦୦୧ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଜାଲୁକବାରୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ଜିତିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଲଗାତାର ତିନିଥର କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଏହି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ । ହିମନ୍ତଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଦର୍ଶାଏ ଯେ, ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଗୋଗୋଇ ସରକାରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି । ସେ କୃଷି, ଯୋଜନା ଏବଂ ବିକାଶ, ଅର୍ଥ, କ୍ୟାବିନେଟ ମନ୍ତ୍ରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ଭଳି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ।

୨୦୧୧ରେ ଗୋଗୋଇଙ୍କ ବିଜୟରେ ହିମନ୍ତ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏଥର ତାଙ୍କୁ ସରକାରରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଏପରିକି ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଥର କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । କଂଗ୍ରେସ ଛାଡିବା ପରେ ହିମନ୍ତ ବିଶ୍ୱା ସରମା କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ୮ରୁ ୯ ଥର କଥା ହେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ରାହୁଲ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ । ଏଥି ସହ ତତ୍କାଳୀନ ବିଜେପି ସଭାପତି ଅମିତ ଶାହା କେବଳ ଗୋଟିଏ ଫୋନରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହିମନ୍ତ ବିଜେପିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *