ଖଳନାୟିକା ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭଳି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ! ଏହି କାରଣରୁ କେବେବି ସେ ମା’ ହୋଇପାରିଲେନାହିଁ…

ଖଳନାୟିକା ହୋଇ ମଧ୍ୟ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଜଣେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭଳି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ ! ଏହି କାରଣରୁ କେବେବି ସେ ମା’ ହୋଇପାରିଲେନାହିଁ…

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ସବୁବେଳେ ଅଭିନେତା ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଖଳନାୟକମାନଙ୍କର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ରହିଛି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକଙ୍କର ଉପସ୍ଥିତି ଫିଲ୍ମକୁ ଆହୁରି ମଜାଳିଆ କରିଥାଏ । ୭୦ ଦଶକରେ ଖଳନାୟକମାନଙ୍କ ସହ ଖଲନାୟିକାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧୁମ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଥିଲା । ୭୦ ଦଶକରେ ଏପରି ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖଲନାୟିକା ଥିଲେ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ।

ଅରୁଣା ଇରାନୀ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜର ଫ୍ୟାନ୍ କରିଥିଲେ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚରିତ୍ରରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଅରୁଣାଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାତ୍ରା ବହୁତ ଲମ୍ବା ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବୁ ।

ଅରୁଣା ଇରାନୀ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ୧୯୪୬ରେ ମାୟାନାଗରୀ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଅରୁଣା ଜଣେ ଖଲନାୟିକା ହୋଇଥିଲେ ଜଣେ ବଡ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ ଏବଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ଯୌବନ କାଳରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ । ବଲିଉଡରେ ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ରୂପା ପରଦାରେ ଖଳନାୟକଙ୍କର ସଂଜ୍ଞା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ଅରୁଣା ଜଣେ ଉତ୍ତମ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସହିତ ଜଣେ ମହାନ୍ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଅରୁଣା ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟରରେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ପରଦାରେ ଉଭୟ ସକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଉଭୟରୁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ହୃଦୟକୁ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଭଲ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ଏଥିସହିତ ସେ ଛୋଟ ପରଦାରେ ନିଜର ପ୍ରଦର୍ଶନ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ଅନେକ ଟିଭି ସିରିଏଲରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରି ଦର୍ଶକମାନେ ଟିଭି ସିରିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । ଅରୁଣା ଇରାନୀ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟର୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନାରେ ରହୁଥିବାବେଳେ, ସେ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ହେତୁ ଅଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ହେଡଲାଇନରେ ରହୁଥିଲେ ।

ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ କରିଥିଲେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ

ଦିଗଜ୍ ଅଭିନେତା ଦିଲୀପ୍ କୁମାର୍ ଅରୁଣା ଇରାନୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମରେ ଏକ ଛୋଟ ଭୂମିକା ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ୧୯୬୧ ମସିହାର କଥା ଯେତେବେଳେ ଫିଲ୍ମ ‘ଗଙ୍ଗା ଜମୁନା’ ଆସିଥିଲା । ଅରୁଣାଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଅରୁଣା ୮ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଥିଲେ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ସହିତ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ତାଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଥିଲା, ତେଣୁ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ତାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଭୂମିକା ମିଳୁଥିଲା ସେ ଗ୍ରହଣ କରିନେଉଥିଲେ । ପିତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସେ ପଢ଼ିବା ଅଧ୍ୟ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

ବଲିଉଡରେ ଅରୁଣା ଜଣେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଷ୍ଟାଇଲକୁ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏବଂ ସହାୟକ ଭୂମିକାରେ ସେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସା ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଦର୍ଶକମାନେ ତାଙ୍କର ଦମଦାର ଅଭିନୟର ଦୃଶ୍ୟ ବବି, ରୋଟି କପଡ଼ା ଅର ମକାନ୍, ଖେଲ୍-ଖେଲ୍ ମେ, ଦୋ ଜାସୁସ୍, ଚରସ୍, ଲାୱାରିସ୍, ଘର ଏକ ମନ୍ଦୀର, ସେଂହସା, ଫୁଲ ଅର କାଣ୍ଟେ, ବେଟା ଭଳି ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିଛନ୍ତି ।

ଏକ ସମୟରେ ଅରୁଣା ଇରାନୀଙ୍କ ନାମ ଅତୀତର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ମହମୁଦଙ୍କ ସହ ଘନିଷ୍ଠ ଭାବରେ ଜଡିତ ଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ ଅରୁଣା ଏବଂ ମହମୁଦ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମିଶି କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଉଭୟଙ୍କ ସମ୍ପର୍କର ଖବର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ମହମୁଦ ଫିଲ୍ମ ‘ବମ୍ବେ ଟୁ ଗୋଆ’କୁ ଅରୁଣାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଭାବରେ ଅଫର୍ କରିଥିଲେ । ଦୁହିଁଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଯାହା କୁହାଗଲେ ମଧ୍ୟ ଅରୁଣା ସର୍ବଦା ମହମୁଦଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଭଲ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସନ୍ଦେଶ କୋହଲିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ

ଅରୁଣା ଇରାନୀ ତାଙ୍କ ବିବାହକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥିଲେ । ସେ ୪୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୁକ୍କୁ କୋହଲିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଯିଏକି ସନ୍ଦେଶ କୋହଲି ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ବିବାହ ସମୟରେ ସନ୍ଦେଶ କେବଳ ବିବାହିତ ନଥିଲେ, ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଅରୁଣା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବରେ ବାଛିଥିଲେ । ତଥାପି ସନ୍ଦେଶ ଏବଂ ଅରୁଣା ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁଖ ଉପଭୋଗ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ । ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛନ୍ତି ଅରୁଣା ଇରାନୀ ନିଜେ । ବାସ୍ତବରେ ବିବାହ ପରେ ସେ ନିଜେ କେବେ ମା’ ନହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *