ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାରି ୱାରେଣ୍ଟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ହାର କାରଣ….

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଜାରି ୱାରେଣ୍ଟ ! ଜାଣନ୍ତୁ ହାର କାରଣ….

ଗତ ଜାନୁୟାରୀ ୩ ତାରିଖରେ ଆମେରିକା ବାଗଦାଗ୍ ଏୟାରପୋର୍ଟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ।

ଟ୍ରୋମ୍ପଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆରୋପ ଲାଗିରହିବ ।

କରୋନା ଭାଇରସର ଏହି ବିପଦକାଳୀନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଫସି ଯାଇଥିବା ଜଣାପଡୁଛି । ପ୍ରକୃତରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ ପାଇଁ ୱାରେଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଶୁଣି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ, ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଇରାନର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଜେନେରାଲ୍ କାସୀମ ସୁଲେମାନୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ୩୫ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଇରାନର ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ତେହେରାନର ଅଲି ଅଲକାସିମହାର ଜେନେରାଲଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଏଥିପାଇଁ ଓକିଲ ଅଲି ଅଲକସିମହର ଇଣ୍ଟରପୋଲରୁ ସାହାଯ୍ୟ ଲୋଡିଛନ୍ତି ।

Google

ସୂଚନାନୁସାରେ, ବାଗଦାଦରେ ଘଟିଥିବା ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ତେହେରାନ ଓକିଲ ଅଲି ଅଲକସିମହର ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ଏଥିରେ ଆହୁରି ୩୫ ଜଣ ଜଡିତ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଅଭିଯୋଗରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାସିମଙ୍କ ହତ୍ୟା କିମ୍ବା ଏହାର ଆଦେଶ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ୩୬ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଆମେରିକାର ରାଜାଣିତିଜ୍ଞ ଓ ସାମରିକ ବିଭାଗର କିଛି ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏଥିରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଅଭିଯୋଗ ସଂପର୍କରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାର ଅଧିକାରୀମାନେ ଏସବୁ ବିରୋଧରେ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଇଣ୍ଟରପୋଲ ଅଧୀନରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଡ୍ ଆଲର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି ।

Google

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ପ୍ରାୟ ୬ ମାସ ପରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାସୀମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗରେ ଗିରଫ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ କାସିମଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିଲା । ​​କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି କଥା ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଇରାନ ପୁଣିଥରେ ଡୋନାଲ୍ଡ଼ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିରୋଧରେ ୱାରେଣ୍ଟ ଜାରି କରିଛି, ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ, ଇରାନ ଆମେରିକାର ପ୍ରତିଶୋଧରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଜଳୁଛି ।

Google

ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଆମେରିକା, ଇରାନ ବିରୋଧରେ ସାମରିକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କଲା । ସେହି ସମୟରେ, ଜାନୁଆରୀ ୩ରେ ଆମେରିକାର ଧର୍ମଘଟରେ ଇରାନର ବିପ୍ଳବୀ ଗାର୍ଡ (IRGC)ର ବରିଷ୍ଠ ଜେନେରାଲ୍ ତଥା କୁଡ୍ସ ଫୋର୍ସ କମାଣ୍ଡର କାସୀମ ସୁଲେମାନିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *