ପୃଥିବୀ ଉପରକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଉ ଏକ ଆକାଶ ଆକ୍ରମଣ ! ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏହିପରି ହୋଇଯିବ ଧରାପୃଷ୍ଠର ଅବସ୍ଥା ।

ପୃଥିବୀ ଉପରକୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଆଉ ଏକ ଆକାଶ ଆକ୍ରମଣ ! ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଏହିପରି ହୋଇଯିବ ଧରାପୃଷ୍ଠର ଅବସ୍ଥା ।

ଏହି ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତିନିଥର ଆକାଶ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆମ ପୃଥିବୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ଆସିଅଛି ।

୨୦୨୦ ମସିହାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏପରି ଏକ ବର୍ଷ ବୋଲି ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନୂତନ ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ଚୀନ୍ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ ଉପରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଆକ୍ରମଣ କରିଦେଇଛି । ଏହି ସବୁକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶ ବହୁତ ବଡ଼ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବାବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିନାହିଁ । ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିଦେଇଛି । ଏହି ମନୁଷ୍ୟ ଶତ୍ରୁ ସହିତ ଆମେ ଲଢ଼ି ପାରିବା କିନ୍ତୁ ଆମ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଏହିପରି ଏକ ଶତ୍ରୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆମ ପକ୍ଷେ ସମ୍ଭବ ନାହିଁ ।

newstrend

୭୫ ହଜାର କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆସୁଛି ବିପଦ

୨୦୨୦ ମସିହାର ପ୍ରଥମ ୬ ମାସରେ ତିନିଥର ଆକାଶ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇସାରିଛି କିନ୍ତୁ ଆମ ପୃଥିବୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଥିରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚତୁର୍ଥ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଆମ ପୃଥିବୀରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯଦିଓ ଏହା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଘଟିବ ନାହିଁ । କହିରଖୁଛୁ କି, ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଆକାଶ ମାର୍ଗରେ ବଢ଼ୁଥିବା ଏହି ବିପଦ ବାସ୍ତବରେ ଗୋଟିଏ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଯାହାକି ୭୫୬୩୯ ବେଗରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

newstrend

ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ଯେଉଁ ସୂଚନା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତାହା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ଲମ୍ବା ଗର୍ତ୍ତ କରିପାରେ । ତେବେ ଏହି ସୂଚନା ନାସା ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ୟୁରୋପିୟନ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ଦେଇଛି । ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହିକି ଯେ, ଯେଉଁ କ୍ଷିପ୍ର ବେଗରେ ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଆମ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି । ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆମ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ । ଏହା ହିଁ କେବଳ ଆଶା କରାଯାଇପାରେ କି, ଯେପରି ଭାବେ ଏହି ବର୍ଷ ତିନିଥର ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ମୀଟିରାଇଡ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଆସିଥିଲା କିନ୍ତୁ ବିନା କୌଣସି କ୍ଷତି କରି ଦୂରକୁ ପଳାଇ ଯାଇଛନ୍ତି ସେହିପରି ହିଁ ଏହି ଜ୍ୟୋତିବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିନପାରୁ ।

ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ହୋଇପାରେ ବଡ଼ କ୍ଷତି

ଯଦିଓ ଏହି ଘଟଣା ଏହି ବର୍ଷ ହେବ ନାହିଁ ଏହିପରି ଆପଣ ଶାନ୍ତିରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରନ୍ତି । ୟୁରୋପିୟନ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସୀର ଵୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି କି, ଏହାର ଧକ୍କା ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀରେ ଏକ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଛିଦ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । କେବଳ ଏତିକି ହିଁ ନୁହଁ, ଯଦି ଏହି ଜ୍ୟୋତିବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆଖପାଖ ପରିବେଶର ବାତାବରଣ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ । ଅବଶ୍ୟ, ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩୯ ବର୍ଷର ସମୟ ରହିଛି । ଵୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୫୯ ମସିହା ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଏହା ସହିତ ଧକ୍କା ହେବ ।

newstrend

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହିକି ଯେ, ଏହି ବର୍ଷ ଏକ ବିରାଟ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବାର କଥା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ କୁହାଯାଉଥିଲା କି ଯଦି ଏହିପରି ହୋଇଯାଏ ତେବେ ପୃଥିବୀ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । କୁହାଯାଉଥିଲା ଅପ୍ରେଲ ୨୯ ତାରିଖରେ ଏକ ବିଶାଳ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହୋଇପାରେ । ଏହା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଗୁଜବ ପ୍ରଚାର ହୋଇଯାଇଥିଲା କି, ଅପ୍ରେଲ ୨୯ ତାରିଖରେ ପୃଥିବୀ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ତଥାପି, ଏହି ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ନିକଟ ଦେଇ ଚାଲିଗଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ପୃଥିବୀ ସହିତ ଧକ୍କା ହେବା କଥା କୁହାଯାଉଛି ତାହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ତଥାପି ୩୯ ବର୍ଷ ପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ୨୦୫୯ ମସିହାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *