କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଟ୍ରେନରେ ଏହିସବୁ ସୁବିଧା ଅନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ କରିପାରେ ।

କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିର ଦୃଢ ମୁକାବିଲା କରିବା ନିମନ୍ତେ ଓ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ନୀତିନିୟମ / କଟକଣା ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ଏସି ବଗିରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ କମ୍ବଳ, ଚାଦର, ତକିଆ ଦେବା ଚିରଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରାଯିବ : ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ନେଇପାରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କରୋନା ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ବିଭାଗ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ କିଛି ବିଶେଷ ଟ୍ରେନ ଚାଲୁଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି କୁହାଯାଉଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରେ ଯେତେବେଳେ ରେଳ ସେବା ସୁଚାରୁ ରୂପେ ଚାଲିବାକୁ ଲାଗିବ, ସେତେବେଳେ ରେଳବିଭାଗ ଏସି (AC) କୋଚରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ କମ୍ବଳ, ଗାମୁଛା, ଚାଦର, ତକିଆ ଦେବା ଚିରଦିନ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇପାରେ ।

Google

ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଉଚ୍ଚଧିକାରୀମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ରେଳ ବୋର୍ଡ଼ର ଶୀର୍ଷ ଅଫିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ହାଇ-ଲେବଲ୍ ମିଟିଙ୍ଗରେ ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା । ବୈଠକରେ ସାମିଲ ତିନୋଟି ଅଫିସର Indian Expressକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଷୟକୁ ନେଇ ରେଳ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ AC Coachରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏହିସବୁ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ । ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଦେଶରେ ବିଲ୍ଡ ଅପରେଟ୍ ଅନ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ମଡେଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଲିନେନ୍ ଧୋଇବା ପାଇଁ ମେକାନାଇଜଡ୍ ମେଗା ଲଣ୍ଡ୍ରି ସହିତ କଣ କରାଯିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଉଛି ।

Google

ରେଳ ବିଭାଗ ଅନୁମାନ କରୁଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲିନେନ୍ ସେଟକୁ ଧୋଇବା ପାଇଁ ୪୦-୫୦ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପାଖାପାଖି ୧୮ ଲକ୍ଷ ଲିନେନ୍ ସେଟ୍ ଫିଲଡ଼ରେ ରହିଛି । ଏକ କମ୍ବଳ ପାଖାପାଖି ୪୮ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥାଏ ଓ ମାସକୁ ଥରେ ସଫା କରାଯାଏ । ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ନୂତନ ଲିନେନ୍ ଆଇଟମ୍ କ୍ରୟ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

Google

ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରାୟ 20 ରେଳ ବିଭାଗ ଘରୋଇ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଷ୍ଟେସନରେ ଡିସପୋଜେବଲ୍ କମ୍ବଳ, ତକିଆ ଏବଂ ସିଟ୍ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ପୂର୍ବ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇର ଦାନାପୁର ଡିଭିଜନରେ ଏପରି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ବିକ୍ରେତା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ରେଳବାଇକୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି । ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ପାଖପାଖି ୫୦ ଜଣ ବିକ୍ରେୟତା ଏପରି ଭେଣ୍ଡର ରେଳ ବିଭାଗରେ ଦୋକାନ ଖୋଲିଛନ୍ତି ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଦଳରେ ଏହି ବିକଳ୍ପ ଲିନେନ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଭଡା ଠାରୁ ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ପାଇବାର ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରେ । ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଧୁନିକ ତାପମାତ୍ରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସେଟିଙ୍ଗ ଦ୍ଵାରା ଏସି କୋଚରେ କମ୍ବଳର ଆବଶ୍ୟକତା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯାଇନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ କୋଭିଡ୍-୧୯ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଲିନେନ୍ ସେଟ୍ ଦିଆଯାଉନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥିତି ସାମାନ୍ୟ ହୋଇଯିବ ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*