Black ଫଙ୍ଗସ୍ ଓ White ଫଙ୍ଗସ୍ ପରେ ଏବେ ଦେଶରେ Yellow ଫଙ୍ଗସ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ…

Black ଫଙ୍ଗସ୍ ଓ White ଫଙ୍ଗସ୍ ପରେ ଏବେ ଦେଶରେ Yellow ଫଙ୍ଗସ୍ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ…

ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହି ସମୟରେ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ରୋଗ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ‘ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍’ର ମାମଲା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଗାଜିଆବାଦରେ ‘ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍’ର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କଳା ଏବଂ ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଗାଜିଆବାଦର ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍ ଦେଖାଯାଇଛି, ତାଙ୍କ ବୟସ ୩୪ ବର୍ଷ ଏବଂ ସେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ମଧୁମେହରେ ମଧ୍ୟ ପୀଡିତ ।

ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍, କଳା ଏବଂ ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଏହା ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍ ପ୍ରଥମେ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ । ‘ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍’ରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା, କମ୍ ଭୋକ ଲାଗିବା କିମ୍ବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋକ ନଲାଗିବା ପରି ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି । ‘ଫଙ୍ଗସ୍’ର ପ୍ରଭାବ ବଢ଼ିବା ସହିତ ରୋଗୀର ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଏହା ସାଂଘାତିକ ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କ୍ଷତ ଥାଏ, ତା’ଠାରୁ ପୁସ୍ ଲିକ୍ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ କ୍ଷତ ବହୁତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଠିକ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରୋଗୀର ଆଖି ପସିଯାଏ ଏବଂ ଅନେକ ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ।

ଯଦି ଜଣେ ରୋଗୀ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, କମ ଭୋକିଲା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଆଦୌ ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାର ଏକମାତ୍ର ଉପଶମ ହେଉଛି ଆମ୍ଫୋଟେରାସିନ ବି ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ । ଯାହା ଏକ ବିସ୍ତୃତ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ମଇଳା ହେତୁ କୌଣସି ରୋଗୀକୁ ହଳଦିଆ ଫଙ୍ଗସ୍ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ନିଜ ଘରର ଆଖପାଖରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରଖନ୍ତୁ । ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନେଇ ଏହି ଜୀବାଣୁ କିମ୍ବା ‘ଫଙ୍ଗସ୍’କୁ ଦୂର କରାଯାଇପାରିବ । ପୁରୁଣା ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଅପସାରଣ କରି ଏହାର ବିପଦକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *