ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ନିଜ ପୁତ୍ରକୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ହେବାର ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ କାହିଁକି ? ବଡ଼ ରୋଚକ ଅଟେ ଏହି କାହାଣୀ…

ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲୋକମାନଙ୍କର ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣ ସହିତ ଗଭୀର ସମ୍ପର୍କ ରହିଛି । ହିନ୍ଦୁ ପୁରାଣରେ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ଅବତାର ସହିତ ୩୩ କୋଟି ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ବିସ୍ତୃତ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏପରି ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟୀ କାହାଣୀ ରହିଛି, ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । କିଛି ଏପରି ରହସ୍ୟମୟ କାହାଣୀ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସହ ଜଡ଼ିତ ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ କ୍ରୋଧରେ ନିଜ ପୁତ୍ର ଶାମ୍ବକୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ହେବାର ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରୋଚକ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ ।

google

ସେହିପରି ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଅନେକ ରାଣୀ ଥିଲେ, ଯେଉଁ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଜାମ୍ବବତଙ୍କ ପୁତ୍ରୀ ଜାମ୍ବବତୀ ଥିଲେ । ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଓ ଜାମ୍ବବତୀଙ୍କ ବିବାହ ପଛରେ ମଧ୍ୟ ଏକ କାହାଣୀ ରହିଛି । ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ, ବହୁମୂଲ୍ୟ ମଣି ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଓ ଜାମ୍ବବତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୮ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁଦ୍ଧ ଚାଲିଥିଲା । ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଜାମ୍ବବତ ଯେତେବେଳେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ରୂପକୁ ଚିନ୍ହି ପାରିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମଣି ସମେତ ନିଜ ପୁତ୍ରୀ ଜାମ୍ବବତୀଙ୍କ ହାତ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଦେଇଦେଲେ ।

google

କୃଷ୍ଣ ଓ ଜାମ୍ବବତୀଙ୍କ ପୁତ୍ରର ନାମ ଶାମ୍ବ ଥିଲା । କୁହନ୍ତି ଯେ ଶାମ୍ବ ଦେଖିବାକୁ ଏତେ ସୁନ୍ଦର ଓ ଆକର୍ଷକ ଥିଲା ଯେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ କିଛି ପାଟରାଣୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପରେ ମୋହିତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । କୁହନ୍ତି ଯେ ଶାମ୍ବଙ୍କ ରୂପରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇ ଦିନେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଏକ ରାଣୀ ଶାମ୍ବଙ୍କ ପତ୍ନୀର ରୂପ ଧାରଣ କରି ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିନେଲେ, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଦୁହିଁଙ୍କୁ ଦେଖିଦେଲେ । ଏଥିରୁ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଶାମ୍ବଙ୍କୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରେ ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଯିବା ଅଭିଶାପ ଦେଇଦେଲେ ।

google

ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ, ମହର୍ଷି କଟକ ଶାମ୍ବଙ୍କୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାର ଉପାୟ କହି ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ଉପାସନା କରିବାକୁ କହିଲେ । ଏହା ପରେ ଶାମ୍ବ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନଦୀ ମୁହାଣରେ ମିତ୍ରବନରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଇଲେ ଏବଂ ୧୨ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

google

କୁହନ୍ତି ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ଶାମ୍ବଙ୍କ ତପସ୍ୟାରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ତାଙ୍କୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ପାଇଁ କହିଲେ । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗା ନଦୀକୁ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ନଦୀ ରୂପେ ଜଣାଶୁଣା । ଏପରି ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯେ ଏହି ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର କୁଷ୍ଠ ରୋଗ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଠିକ୍ ହୋଇଯାଏ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*