ବର୍ଷସାରା ଲକଡାଉନ୍ ପରେ କରୋନା ପୁଣି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡୁଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ…

ବର୍ଷସାରା ଲକଡାଉନ୍ ପରେ କରୋନା ପୁଣି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ମାଡୁଛି ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ…

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ହେତୁ ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗୁ ହେବାର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶରେ ‘କୋଭିଡ୍-୧୯’ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଦେଖାଦେଇଛି, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଏହି ତରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ପରି ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି ।କରୋନା କାରଣରୁ ଏହି ସମୟରେ ଦେଶରେ କୌଣସି ଲକଡାଉନ୍ ନାହିଁ ଏବଂ ରାସ୍ତାଘାଟ ଏବଂ ବଜାରରେ ଜନସମାଗମ ଆରମ୍ଭ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ମୁମ୍ବାଇରେ କରୋନାର ନୂଆ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ମାମଲା ଆସିପାରେ । ପ୍ରଶାସନ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ କରୋନା ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଯେ ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଉଛି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିବାର ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାରି ହୁଏ, ତେବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ୫୩,୪୭୬ ‘କୋଭିଡ୍-୧୯’ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ପରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ମାତ୍ର ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ଏକ ଲକ୍ଷ କରୋନା ମାମଲା ଆସୁଛି । ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ୮୦% କରୋନା ମାମଲା ଅସ୍ୱାଭାବିକ (କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ) ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ।

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ରିଟେନ୍, ବ୍ରାଜିଲ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ମ୍ୟୁଟାଣ୍ଟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ନୁହେଁ । ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସାବୁନ୍ ସାନିଟାଇଜର୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଅବହେଳା ଭଳି ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରୋଟୋକଲରେ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *