୩୦ ବର୍ଷପରେ ଏପରି ଦେଖା ଯାଆନ୍ତି ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ହିରୋଇନ୍ ! ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ବିଧବା, ଏବଂ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ ଏପରି…

୩୦ ବର୍ଷପରେ ଏପରି ଦେଖା ଯାଆନ୍ତି ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ହିରୋଇନ୍ ! ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ବିଧବା, ଏବଂ ଜୀବନ ବିତାଉଥିଲେ ଏପରି…

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ବଲିଉଡରେ ୩୦ ବର୍ଷ ପୁରା କରି ସାରିଛନ୍ତି । ସେ ଜାନୁଆରୀ ୨୫,୧୯୯୧ରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିବା ଫିଲ୍ମ ‘ସୌଗନ୍ଧ’ରୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ସୁପରହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ନିଜ ସାମ୍ୟର୍ଥ ଯୋଗେ ବଲିଉଡରେ ନାମ କମେଇ ଥିଲେ । ଆଜି ତାଙ୍କ ଗଣତି ସେହି ଷ୍ଟାର୍ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇ ଥାଏ ଯିଏକି ଖୁବ୍ ଅଧିକ ଫିସ୍ ନିଅନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା କାମ କରିଥିଲେ । ତେଣୁ ଏହି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ହିରୋଇନ୍ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ଅଟନ୍ତି । ଅକ୍ଷୟ ଯେତିକି ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଲେ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ସେତିକି କରି ପାରି ନଥିଲେ । ଆଜି ସେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ୫୧ ବର୍ଷୀୟା ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ଙ୍କୁ ଏବେ ଚିହ୍ନିବା ଖୁବ କଷ୍ଟ ।

ଅକ୍ଷୟ ଯେତେବେଳେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପାଦ ରଖିଥିଲେ ସେହି ସମୟରେ ଶାହରୁକ୍ ଖାନ୍, ସଲମାନ୍ ଖାନ୍, ଅମୀର୍ ଖାନ୍, ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ବଲିଉଡରେ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଥିଲେ । ୧୯୯୨ରେ ‘ଅବ୍ବାସ୍ ମସ୍ତାନ୍’ର ସସପେନ୍ସ ଥ୍ରୀଲର୍ ଫିଲ୍ମ ଖୀଲାଡ଼ି ସିରିଜ୍ ର ପ୍ରଥମ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା । ଏହି ଫିଲ୍ମ ତାଙ୍କୁ ବୋଲିଉଡ଼ରେ ଖୀଲାଡ଼ି ନାମ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ସିରିଜର ଶେଷ ଫିଲ୍ମ ‘ଖୀଲାଡ଼ି ୭୮୬’ ଅଟେ ।

ଯଦି ଆମେ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବୁ ତେବେ ସେ ପ୍ରାୟ ୩୫ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ବିଧବା ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ଯେଉଁ ବର୍ଷ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ତାହାର ୮ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୧୯୯୯ରେ ସେ ଅଭିନେତା ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ବଂଶ ଏବଂ ବାଜିଗର୍ ଭଳି ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୨୦୦୪ରେ ୪୦ ବର୍ଷୀୟ ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କର ଗମ୍ଭୀର ହୃଦଘାତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ଏବଂ ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କର ଦୁଇ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ସିଦ୍ଧାର୍ଥରେ ବୀ. ଶାନ୍ତାରାମଙ୍କ ନାତି ଥିଲେ । ସେ ୧୯୯୨ରେ ଫିଲ୍ମ ବଂଶରୁ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ତିଳକ ଏବଂ ମିଳେଟ୍ରିରଜ୍ ଭଳି ଫିଲ୍ମର ନଜର ଆସିଥିଲେ । ସିଦ୍ଧାର୍ଥଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଫିଲ୍ମ ‘ବାଜିଗର୍’ରେ ତାଙ୍କର ଦମଦାର୍ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତି । ଏଥିରେ ସେ ‘କାଜଲ୍’ଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର୍ କରଣ ସକ୍ସେନା ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟବେସିତ ଗୀତ ‘ଛିପାନା ଭି ନେହି ଆତା’ ଖୁବ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା ।

ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମ ‘ସୌଗନ୍ଧ’ ଫ୍ଲୋପ୍ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବଲିଉଡରେ କାମ ମିଳୁଥିଲା । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସେ ତାମିଲ୍, କନ୍ନଡ଼ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଭାଷା ଫିଲ୍ମରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରୁଥିଲେ । ଖାସ କଥା ଏହିକି ଯେ ସୌଗନ୍ଧ ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲୋପ୍ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟାଙ୍କୁ ‘ଫୁଲ୍ ଅର୍ ଅଙ୍ଗାର୍ (୧୯୯୩), ବୀରତା (୧୯୯୩) ଏବଂ ଇକ୍କେ ପେ ଇକ୍କା (୧୯୯୪) ଭଳି ଫିଲ୍ମ ମିଳିଥିଲା ।

ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପୁଣିଥରେ ଫିଲ୍ମ ଦୁନିଆକୁ ଫେରିଥିଲେ । ଏଥର ସେ ପୁରୁଣା କୋ-ଷ୍ଟାର୍ ରହି ସାରିଥିବା ମିଥୁନଙ୍କ ପୁଅ ମହାକ୍ଷୟ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ହୈମିଲଟନ୍ ପେଲେସ୍’ରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଫିଲ୍ମ ଫ୍ଲୋପ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାଉଥ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏବଂ ବଲିଉଡ ଅଭନେତ୍ରୀ ଭାନୁପ୍ରିୟାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଟନ୍ତି । ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ମାତା କୀ ଚୌକି ଏବଂ ଦ୍ୱାରକାଧୀଶ ଭଗବାନ୍ ଶ୍ରୀ କୃଷ୍ଣ ଭଳି ‘ସିରିଏଲ୍’ରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଟିଭି, ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ମିଡ଼ିଆ ନଜରରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ଠାରୁ ଦୂରରେ ନିଜ ପୁଅ ସହିତ ସମୟ ବିତାଉଛନ୍ତି । ‘ସଲମାନ୍ ଖାନ୍’ଙ୍କ ଶୋ’ ବିଗ୍ ବୋସ୍-୧୪ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏପରି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା ଯେ ଶାନ୍ତିପ୍ରିୟା ଏଥିରେ ନଜର ଆସି ପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପରି କିଛିବି ହୋଇ ନଥିଲା ।

ଯଦି ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ ୱର୍କଫ୍ରଣ୍ଟ ବିଷୟରେ କହିବୁ ତେବେ ତାଙ୍କର ଆଗାମୀ ଫିଲ୍ମ ଅନ୍ତରଙ୍ଗୀରେ, ରାମସେତୁ, ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ, ବେଲ୍ ବୋଟମ୍, ପୃଥ୍ବୀରାଜ୍ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବଚ୍ଚନ ପାଣ୍ଡେର ଶୁଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ।

ଅକ୍ଷୟଙ୍କ ୧୧ଟି ଫିଲ୍ମ ‘ବକ୍ସ ଅଫିସ୍’ରେ ୧୦୦ କୋଟି ନୋଟ କଲେକ୍ସନ୍ କରିଛି । ୧୦୦ କୋଟି ଥିବା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଫିଲ୍ମ ‘ହାଉସ୍-ଫୁଲ୍ 2’ ଅଟେ । ସେ ବଲିଉଡର ଏକମାତ୍ର ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ଅଟନ୍ତି ଯାହାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩ଟି ଫିଲ୍ମ ୨୦୦ କୋଟି କଲେକ୍ସନ୍ କରିଛି । ପୁଣି ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ମିଶନ୍ ମଙ୍ଗଳ, ହାଉସଫୁଲ୍ 4 ଏବଂ ଗୁଡ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ୨୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ କଲେକ୍ସନ୍ କରିଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *