ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ଏହିସବୁ ଫୋଟ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭାଗ୍ୟୌଦୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମନସ୍କାମନା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ !

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ଏହିସବୁ ଫୋଟ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭାଗ୍ୟୌଦୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମନସ୍କାମନା ମଧ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ !

ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ କି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ବହୁତ ଖୁସି ଏବଂ ଆରାମରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥାଏ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସର୍ଵଦା ନିଜ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁଖ-ସୁବିଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ମଧ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଦିନରାତି ପରିଶ୍ରମ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇ ନଥାନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ନିଜ ପରିବାରର ସୁଖ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ ଅସଫଳ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଥା ସମ୍ଭବ ପ୍ରୟାସ କରି ଥକିଯାଏ ସେତେବେଳେ ପ୍ରାୟତଃ ସେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ ଦାୟୀ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ମାନଙ୍କରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମର ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ନ ପାଇବା ଏବଂ ଭାଗ୍ୟର ସମର୍ଥନ ନ ପାଇବା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଯେକୌଣସି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଛି, ଏହା ପଛରେ ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ ତେବେ ଏହି କାରଣ ହେତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଘର-ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ନା କୌଣସି ମଧ୍ୟ ବିଷୟକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକୁ ତାଙ୍କର ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ମିଳି ନଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଘରର ପରିବେଶ ସକରାତ୍ମକ ଥାଏ ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପରିବାରରେ ସୁଖ ବାତାବରଣ ରହିଥାଏ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି କି, କିଛି ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର ଫୋଟ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିବା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମନସ୍କାମନା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି କି ଘରେ ସାଜସଜ୍ଜା କରାଯାଇଥିବା ଆସବାବପତ୍ର ଅନୁସାରେ ଉଭୟ ସକାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କିଛି ବିଶେଷ ଫୋଟ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଭାଗ୍ୟର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ ମିଳିବ ଏବଂ ଧନ ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ କେଉଁ ଫୋଟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଫୋଟ

ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହିଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ପୂଜା ଘରେ ଧନ ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବସିଥିବା ମୁଦ୍ରାରେ ଏକ ଫୋଟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଫୋଟ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ।

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ବିଘ୍ନହାରକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ଯଦି ଭଗବାନ୍ ଗଣେଶ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବାଦ-ବିବାଦ କିମ୍ବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ସ୍ୱସ୍ତିକ ଚିହ୍ନ କରିବା ସହିତ ଗଣେଶ-ଜୀଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଆପଣ ଗଣେଶଙ୍କ ଫୋଟ ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଫଟୋ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ । ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରିତ ହେବ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବ ।

ପୂଜା ଘରେ ଶଙ୍ଖ ରଖନ୍ତୁ

ଆପଣ ପୂଜା ଘରେ ଗୋଟିଏ ଶଙ୍ଖ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରର ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ-ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୂଜା ଘରେ ସ୍ୱସ୍ତିକ ବର୍ଣ୍ଣ ସଦୃଶ ହାଲୁକା ସବୁଜ, ହଳଦିଆ, ବାଇଗଣୀ କିମ୍ବା କ୍ରିମ୍ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମନକୁ ଶାନ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *