ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପରକୁ ଆସିଲା ଏକ ନୂଆଁ ବିପତ୍ତି । ୩ଟି ସନ୍ତାନ ଅଛି ତେବେ ଚାଲି ଯାଇପାରେ ଚାକିରୀ !

ଭୋପାଳ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସାମନାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆସିଲା ଏକ ନୂତନ ବିପଦ । ସୁଚାଇବୁ ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନ ଗୁଡିକରେ ୨୬ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ଯାହାଙ୍କ ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଥିବ ତାଙ୍କୁ ଅପାତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯିବ । କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିକାଶ ଖଣ୍ଡ ଗୁଡ଼ିକରେ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମାନେ ଏହା ସହ ଜଡ଼ିତ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ବିଇଓ ମଧ୍ୟ ସଙ୍କୁଳ ପ୍ରଚାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ମାଗିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଏକ ପ୍ରପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପଠାଇଛନ୍ତି ।

google

ସୁଚାଇବୁ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଗତ କିଛି ମାସରେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ସଙ୍କଟ ଆସିସାରିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଖରାପ ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣା, ଡିଏ ଅଟକିଯିବା, ବେତନ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ ଜାରି ରହିଛି ।

ପନ୍ନାର ଇନ ଚାର୍ଜ ଡ଼ିଇଓ ବିଇଓକୁ ଏପରି ସୂଚନା ମାଗିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରପତ୍ରରେ ସାତ କଲମ ଦିଆଯାଇଛି । ଯାହାର ଷଷ୍ଠ ସ୍ତମ୍ଭରେ ୨୬ଜାନୁଆରୀ ୨୦୦୧ ପରଠାରୁ ଶିଶୁଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି । ଯାହା ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ କହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଥରେ କେତୋଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

google

ଏହି ମାମଲା ବିଷୟରେ ପନ୍ନାର ଇନଚାର୍ଜ ଡ଼ିଇଓ ଆରପି ଭଟନାଗରଙ୍କ କହିବା ଯେ ଏହି ସୂଚନା କେବଳ ସ୍ଥାପନ ଶାଖାରେ ସଂକଳନର ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର କୌଣସି ଉପଯୋଗ କରାଯିବ ନାହିଁ । ସେପଟେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଶିକ୍ଷକ କଂଗ୍ରେସର ଜିଲ୍ଲା ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନ୍ୟାୟୋଚିତ ଅଟେ । ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜ୍ଞାପନ ଦେଇ ଏହି ବିରୋଧକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି ।

ପ୍ରାବଧାନ ଅଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟବାହୀ ହେବ ନାହିଁ

google

ଏହା ବିଷୟରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦର ସିଂହ ପରମାରଙ୍କ କହିବା ଯେ କେବଳ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକ ବିଭାଗରୁ ଏହି ସୂଚନା ପାଇଁ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏହି ସୂଚନା ପ୍ରଥମେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରାବଧାନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଆଗରୁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଜାରି ହୋଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ବିଧାନସଭାରେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନକୁ ନେଇ ସୂଚନା ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*