୧ ଅଗଷ୍ଟ ଠାରୁ ଶସ୍ତା ହେବ କାର୍, ବାଇକ୍, ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଲୋନର କିସ୍ତି ଏବଂ ଆହୁରି ଏହିପରି ବହୁତ କିଛି….

୧ ଅଗଷ୍ଟ ଠାରୁ ଶସ୍ତା ହେବ କାର୍, ବାଇକ୍, ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଲୋନର କିସ୍ତି ଏବଂ ଆହୁରି ଏହିପରି ବହୁତ କିଛି….

ଅଗଷ୍ଟ ୧ ଠାରୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ବଦଳି ଯାଇଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ହେବ । ଅଗଷ୍ଟ ମାସ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବା ନେବା କାରବାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନବାହାନ ମଧ୍ୟ କିଣିବା ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ନୋଏଡା ଏବଂ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାରେ ଘର କିଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହିପରି ହିଁ ୬ ଗୋଟି ସୁବିଧା ଅଛି ଯାହା ଏହି ମାସରୁ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

google

୧.ଏହି ୬ ଗୋଟି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ

ଏଚଡିଏଫସି ବ୍ୟାଙ୍କ ସୁଧ ହାରରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛି । ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଏଚଡିଏଫସି ଏହି ହ୍ରାସ ଅଲଗା ଅଲଗା ପରିପକ୍ୱତାର ଖୁଚୁରା ଋଣର ସୁଧ ଉପରେ ଏହି ରିହାତି ଦେଇଛି ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏସବିଆଇ) ନିଜର ଅଲଗା ଅଲଗା ପରିପକ୍ୱ ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାର ୦୦୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏସବିଆଇ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷର କରଜ/ଋଣ ଉପରେ ସୁଧ ହାରକୁ ୮.୪୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରି ୮.୪୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛି ।

ୟୁନିଅନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ନିକଟ ଅତୀତରେ ମାର୍ଜିନାଲ କଷ୍ଟ ଅଫ ଫଣ୍ଡ ଉତ୍ତମ ଲିଡିଙ୍ଗ ଅର୍ଥାତ ଏମସିଏଲଆରରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଋଣ ଉପରେ ୦୨୦% ହ୍ରାସ କରିଛି । ଏହା ପରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଘର କିମ୍ବା ଅଟୋ ଋଣ ନେବା ଶସ୍ତା ହୋଇଯିବ ।

google

ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଏସବୀଆଈ) ଆଈଏମପୀଏସ ଶୁଳ୍କକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ଠାରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏସବୀଆଈର ୟୋନୋ ଆପ୍, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଜରିଆରେ ଫଣ୍ଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରୁଥିବା ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆଈଏମପୀଏସ ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଆଈଏମପୀଏସ ଚାର୍ଜ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏସବୀଆଈ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମାନଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ ଫଣ୍ଡ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ପାଇଁ କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

google

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନା ସବସିଡିର ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ନେବା ସମୟରେ ୫୭୪.୫୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ୬୩୭ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଏହି ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ବୁଧବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଲାଗୁ ହୋଇସାରିଛି । ବୁଧବାର ଦିନ ବିନା ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଏଲପୀଜୀ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୬୨.୫୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି । ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ନୂତନ ଦର ଅଗଷ୍ଟ ୧ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ନୂତନ ଦର ମୁତାବକ ଦୁଇ କିଲୋୱାଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋଡ୍ ଉଠାଉଥିବା ମିଟର ପାଇଁ କେବଳ ୨୦ ଟଙ୍କା ସ୍ଥିର ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯାହାକି ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଶୁଳ୍କ ୧୨୫ ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଅର୍ଥାତ ୨ କିଲୋୱାଟ ଲୋଡ୍ ବିଶିଷ୍ଟ ମିଟର ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଦରରେ ୧୦୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦିଆଯାଇଛି ।

google

ଏହା ସହିତ ହିଁ ୨ କିଲୋୱାଟରୁ ଅଧିକ କିନ୍ତୁ ୫ କିଲୋୱାଟରୁ କମ୍ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ମିଟର ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୦ ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ ମିଳିଯିବ । ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ୧୪୦ ଟଙ୍କା ଥିଲା । ୫ କିଲୋୱାଟରୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ ମିଟର ପାଇଁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଶୁଳ୍କ ୧୭୫ ଟଙ୍କାରୁ ହ୍ରାସ କରି ୧୦୦ ଟଙ୍କାକୁ କରିଦିଆଯାଇଛି ।

ଜୀଏସଟୀ କାଉନସିଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନବାହାନ ଉପରେ ଜୀଏସଟୀ ଦର ଉପରେ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଟିକସ ହାର ୧୨% ରୁ ହ୍ରାସ କରି ୫% କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ହିଁ ଶୁଳ୍କ ଉପରେ ଜୀଏସଟୀ ହାର ୧୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଦିଆଯାଇଛି । ନୂତନ ଦର ଅଗଷ୍ଟ ୧ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏହି ଫଇସଲା ଦ୍ୱାରା ୧୦ ଲକ୍ଷ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନବାହାନ କ୍ରୟ କରି ୭୦ ହଜାର ଲାଭ ମିଳିବ ।

ନୋଏଡା ଏବଂ ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡାରେ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି । ନୂତନ ଫଇସଲା ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରୁପ ହାଉସିଂରେ ୬ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୫% ଶେଷ କରିଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ହିଁ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପତ୍ତିର ସର୍କିଲ ହାରରେ ୨୧ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି । ନୋଏଡାର ସପିଂ ମଲରେ ଏସ୍କେଲେଟର ଏବଂ ଏସି କାରଣ ହେତୁ ସରଚାର୍ଜ ହ୍ରାସ କରିଦିଆଯାଇଛି । ନୂତନ ଦର ଅଗଷ୍ଟ ୧ ଠାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *