ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଦ୍ରବ୍ୟ !

ମଧୁମେହ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଦ୍ରବ୍ୟ !

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆକୃତି ଡ଼ଟ୍ ଇନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ, ଆଜି ହେଲଥ୍ ସେକ୍ସନରେ ଆମେ ମଧୁମେହ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ ଯାହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ ମଧୁମେହ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ମଧୁମେହ ରୋଗରୁ ଆଜିକାଲି ସବୁ ରୋଗରେ ଗ୍ରସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗର୍ ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା କାରଣରୁ ମଧୁମେହ ହୋଇଥାଏ ।

ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ମଧୁମେହ ଡାଇଟର୍ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ବରଂ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗର୍ ମାତ୍ରାକୁ ମ୍ୟାନେଜ୍ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପାୟ କରିବାକୁ ହେବ ।

ମଧୁମେହ ଦୁଇଟି ପ୍ରକାର ହୋଇଥାଏ । ଏକ ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଇନସୁଲିନ୍ ହେଉ ନାହିଁ ତେବେ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ସେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଇନ୍ସୁଲିନ୍ ପ୍ରତି ଶରୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିପାରୁ ନାହିଁ । ଯଦି ମଧୁମେହରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରାନଯାଏ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆଖି, ବୃକକ୍ ଓ ହୃଦୟ ସବୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ମଧୁମେହକୁ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଓ ଡ଼ାଇଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ଖୁବ୍ ସହଜରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇପାରିବ । ଯେଉଁ ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକୁ ଗ୍ଲାଇକେମିକ୍ ଇଂଡ଼େକ୍ସ କମ୍ ଥିବ, ଫାଇବର୍ ଓ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଧିକ ହେବ, ତାହାର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ଲଡଡ୍ ସୁଗର୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପାଞ୍ଚଟି ସହଜ ଉପାୟ…

ପ୍ରଥମ ଉପାୟ

ଭିଜା ଯାଇଥିବା ବାଦାମ ଖାଇବା ଫଳରେ ହେଲଦୀ ଫ୍ୟାଟ୍ ଓ ଭଲ ଗୁଣବତ୍ତାର ପ୍ରୋଟିନ୍ ମିଳେ । ଭିଜିଥିବା ବାଦାମ ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ କାରଣ ଏହା ଚୋପାରେ ଟେନିନ୍ ମିଳେ ଯାହା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର ଅବଶୋଷଣରେ ବାଧା ଉପୁଯାଇଥାଏ । ବାଦାମ ଚୋପା ହଟିବା ଫଳରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଓ ଏଣ୍ଟି ଅକ୍ସୀଡେଣ୍ଟକୁ ଶରୀର ଅଧିକ ଭଲ ଭାବରେ ଅବଶୋଷଣ କରିନିଏ ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ଉପାୟ

ସକାଳ ଆରମ୍ଭରେ ମେଥି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଟିକିଏ ମେଥିକୁ ରାତିରେ ଭିଜାଇ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳୁ ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ମେଥି ବୀଜରେ ମିଶ୍ରଣ ହେବା ଭଳି ଫାଇବରର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ଥାଏ ଯାହା ସୁଗରକୁ ଅବଶୋଷଣ କରିବା ତୀବ୍ରତା ଧୀରେ କରେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ବିଷ ଜାତୀୟ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ତୃତୀୟ ଉପାୟ

ପ୍ରୋଟିନ୍ ଓ ଫାଇବରଯୁକ୍ତ ଜଳଖିଆ ଖାଆନ୍ତୁ । ସାବୁ ଅନ୍ନ, ଅଣ୍ଡା ଭଳି ଜିନିଷ ଜଳଖିଆ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପାଚନ ହୁଏ ଏବଂ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହେ । ଓଟସ୍ ଇଡ଼ଲି, ମୁଗ ଡାଲି, ଡାଲି ରୁଟି ଭଳି ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ଜଳଖିଆରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ଚତୁର୍ଥ ଉପାୟ

ଫଳରସ ବଦଳରେ ଫଳର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ପ୍ୟାକେଟ୍ ବନ୍ଦ ଫଳରସରେ ଅଧିକାଂଶ ଫାଇବର ବାହାରି ଯାଏ ଏବଂ ସୁଗର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ମଧୁମେହରେ ଏହି ଫଳରସ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଫଳରସ ବଦଳରେ ସିଧା ମୌସୁମୀ ଫଳର ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ପଞ୍ଚମ ଉପାୟ

ଶରୀରରେ ଫ୍ଲୁଡ଼ ମାତ୍ରା ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ । ଲେମ୍ବୁ ପାଣି, ହର୍ବଲଟି ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ବିଳମ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ କୌଣସି ଫ୍ଲୁଡ଼ ନିଅନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଶରୀର ଡ଼ିହାଇଟ୍ରେଡ୍ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗର୍ ବା ରକ୍ତ ଶର୍କରା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଦିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜ ମଧୁମେହ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *