ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ! ଏଠାରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ! ଏଠାରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ…

ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ବନେଇବା ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ କହିବାକୁ କଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯଦିଓ ଡିଏଲ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ୬ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଛି କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବହନ ବିଭାଗ ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ଅର୍ଥାତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କୁ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବହନ ବିଭାଗ ତୁରନ୍ତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବ । ପରିବହନ ବିଭାଗ ଶୀଘ୍ର ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।

ଆରଟିଓ ବିଭାଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଡିଏଲ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ରେଳବାଇର ତତକାଳ ଟିକେଟର ନମୁନା ଉପରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଦିଆଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣଙ୍କୁ ଛଅ ମାସ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଲରନିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଆବେଦନ କରିବାର ତିନି ମାସ ପରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ଲଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ । ଏକ ଶିକ୍ଷଣ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ଏକ ମାସ ପରେ ସ୍ଥାୟୀ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରାଯାଏ । ଏହାପରେ ପୁନର୍ବାର ଡ୍ରାଇଭିଂ କୌଶଳ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ନୂତନ ସିଷ୍ଟମରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏଆରଟିଓ ଶ୍ଵେତା ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଧୀନରେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ ଏବଂ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଲାଭ ପାଇବେ । ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମେରଠ ଆରଟିଓ ବିଭାଗରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ତୁରନ୍ତ ଡିଏଲ୍ ଜାରି କରାଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *