ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଖସିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି !

ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଖସିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି !

ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମୟରେ ସାଧାରଣତଃ ତରତର ହୋଇ ଆମ ହାତରୁ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଜିନିଷ ଖସି ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ଅନେକ ଥର ଏହିପରି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ କି ଆମେ ନିଜେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇ ଯାଇଥାଉ, ଯଦିଓ ଏହି ସବୁ ବିଷୟ ବସ୍ତୁକୁ ନେଇ କିଛି ଲୋକ ବେଳେବେଳେ ଭାବିଥାନ୍ତି କି ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଶୋଧ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ କେବେ ଏହିପରି କିଛି ଘଟଣା ଘଟେ ତେବେ ଆପଣ ଚିନ୍ତାଗ୍ରସ୍ତ ହେବାର କୌଣସି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କାରଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ କି ହାତରୁ କୌଣସି ଜିନିଷ ଖସି ପଡିବା କିମ୍ବା ଏହି ପ୍ରକାରର କିଛି ଘଟଣା ଘଟିବା କୌଣସି ପ୍ରକାର ବାସ୍ତୁ ଦୋଷକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ସୁପ୍ରଭାବ କିମ୍ବା କୁପ୍ରଭାଵ ପଡ଼ିଥାଏ ।

୧. ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆମେ ଫୁଟୁଥିବା କ୍ଷୀର ଉତୁରିବା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି କ୍ଷୀରକୁ ଚନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଯୋଡ଼ା ଯାଇ ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏହିପରି କୁହାଯାଇଛି କି ଫୁଟୁଥିବା କ୍ଷୀର ପଡିବା ହେତୁ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧିରେ ବାଧା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ଫୁଟୁଥିବା କ୍ଷୀର ପଡିବା ଅର୍ଥାତ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲଢେଇ ଝଗଡ଼ା ହେବାର ସଙ୍କେତ ହୋଇଥାଏ, ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁସାରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଯଦି କ୍ଷୀର କିମ୍ବା କ୍ଷୀରରେ ତିଆରି କୌଣସି ଜିନିଷ ପଡ଼େ ତେବେ ପରିବାର ଉପରେ ଘୋର ସଙ୍କଟ ଆସିଥାଏ ।

୨. ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ତୈଳ ପାତ୍ର ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା, ଯାହାକୁ ନେଇ କୁହାଯାଇଛି କି ଯଦି ତେଲ ପାତ୍ର କିମ୍ବା କୌଣସି ପାତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଖସି ଯାଏ କିମ୍ବା ଗଡ଼ି ଯାଏ କିମ୍ବା କଢାଇରେ ପକାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ତେଲ ପାତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯାଏ ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାର ଉପରେ କୌଣସି ଏକ ବଡ଼ ସଙ୍କଟ ଆସିପାରେ । ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ଏକ ବଡ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ ଅର୍ଥାତ ଅପଚୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ।

୩. ଅପରପକ୍ଷରେ ଯଦି ଗହମ କିମ୍ବା ଚାଉଳ ପରି ଶସ୍ୟ ହାତରୁ ଖସିଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖରାପ ଘଟଣା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ କାରଣ ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଚାଉଳର ଅପମାନ ଅର୍ଥାତ ମାଁ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କ ପାଇଁ ଅପମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ଅର୍ଥାତ ଯଦି ଅଜାଣତରେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଏହି ପ୍ରକାର କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଯାଏ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଯଦି ଚାଉଳ ଖସିଯାଏ କିମ୍ବା ପାଦ ତଳେ ଲାଗେ ତେବେ ଏହାକୁ ଉଠାଇ ଆପଣଙ୍କ କପାଳରେ ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ମାଗନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ମାତା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିବା ଏହି ଅପମାନ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଦାରିଦ୍ରତା ଆଡ଼କୁ ଟାଣି ନେଇଥାଏ ।

୪. ଆପଣଙ୍କ ଜ୍ଞାତସାର ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ କି ଯଦି ସୁହାଗର ଚିହ୍ନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ସିନ୍ଦୁର ଯଦି କୌଣସି ମଧ୍ୟ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯାଏ ତେବେ ଏହା ଏକ ବହୁତ ବଡ଼ ଖରାପ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ସିନ୍ଦୂରର ସିଧାସଳଖ ସଂଯୋଗ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହିପରି ଯଦି କିଛି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜି ଥାଏ ତେବେ ତାହା ସିଧାସଳଖ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଫଳସ୍ୱରୂପ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କୌଣସି ଏକ ଗମ୍ଭୀର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ବହୁତ ବଡ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଯଦି ଏହିପରି କିଛି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କ ହୋଇଯିବା ବହୁତ ଉତ୍ତମ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *