୬୧ ବର୍ଷୀୟ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟ ! ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚାଲିଗଲେ ଆମେରିକା । ଗତକାଲି ଅପରାହ୍ନରେ କହିଥିଲେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ବିରତି ନେଉଛି ।

୬୧ ବର୍ଷୀୟ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟ ! ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଚାଲିଗଲେ ଆମେରିକା । ଗତକାଲି ଅପରାହ୍ନରେ କହିଥିଲେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ବିରତି ନେଉଛି ।

ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଫୁସଫୁସ ଜନିତ କର୍କଟରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ କୁହାଯାଉଅଛି କି ସେ ଏହାର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚି ସାରିଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରାତିରେ ସଞ୍ଜୁଙ୍କର ଜଣେ ଘନିଷ୍ଠ ବନ୍ଧୁ ଏହାର ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ସଞ୍ଜୟ ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନିଃଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବା ଏବଂ ଅସ୍ୱାଭାବିକତାର ଲକ୍ଷଣକୁ ନେଇ ମୁମ୍ବାଇର ଲୀଲାବତୀ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର କୋଭିଡ ପରିକ୍ଷଣ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ନକାରାତ୍ମକ ଆସିଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ତେବେ ସୂତ୍ର ମୁତାବକ, ସେ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସଞ୍ଜୟ ଅପରାହ୍ନରେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବିରତି ନେବାର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।

google

ଅପରାହ୍ନରେ କହିଲା- ମୁଁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଫେରି ଆସିବି

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ କାମରୁ ଛୋଟିଆ ବିରତି ନେବା ବିଷୟରେ କହୁଥିଲେ । ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଥିଲେ- ”ବନ୍ଧୁଗଣ, ମୁଁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ କାମରୁ ଗୋଟିଏ ଛୋଟିଆ ବିରତି ନେଉଛି । ମୋ ପରିବାର ଏବଂ ବନ୍ଧୁ ମାନେ ମୋ ସହିତ ଅଛନ୍ତି । ମୁଁ ମୋର ସମସ୍ତ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି କି ସେମାନେ ଆଦୌ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଏବଂ ଶୁଭେଚ୍ଛା ହେତୁ ମୁଁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ଫେରି ଆସିବି ।”

ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ- କେତେ ବିପଦଜନକ

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବହୁତ ମରଣାନ୍ତକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୁତାବକ, ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ – ଛୋଟ କୋଷିକା କର୍କଟ ଏବଂ ଅଣ ଛୋଟ କୋଷିକା କର୍କଟ । ଛୋଟ କୋଷିକା କର୍କଟ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଅଣ ଛୋଟ କୋଷିକା କର୍କଟ କମ୍ ବେଗରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ । ଏହାର ତିନୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରହିଥାଏ-

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ – ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କର୍କଟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶରୀରର କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଅଙ୍ଗରେ ଏହାର କୋଷଗୁଡ଼ିକ ଦୁଇରୁ ଚାରି ଆକାରରେ ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଅପରେସନ ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ଫୁସଫୁସ କିମ୍ବା ସେହି ଅଂଶଟିକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ ଯେଉଁଥିରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବ ।

ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ – ଯେତେବେଳେ କର୍କଟ କୋଷ ଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରର ଗୋଟିଏ ଅଂଶରୁ ଅନ୍ୟ ଅଂଶକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କୀମୋଥେରେପୀ, ରେଡିୟୋଥେରେପୀ ସହିତ ଅପରେସନ ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ଅଗ୍ରୀମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ – ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ କର୍କଟ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ରୋଗୀର ସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ରୀମ କୀମୋଥେରେପୀ ଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ ।

google

ବିଗତ ୫ ମାସ ଧରି ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିଲେ ସଞ୍ଜୟ

ବଲିଉଡ ହଙ୍ଗାମାର ଗୋଟିଏ ଖବର ଅନୁସାରେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଏହା ଖୁଲାସା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି- ବାବା ହତାଶ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ମାଁଙ୍କ ସହିତ ଦୁବାଇରେ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୟଙ୍କର ଖବର ଶୁଣିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ହେବ । ମୁମ୍ବାଇର ଲୀଲାବତୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କର ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥିଲା ଯାହାର ରିପୋର୍ଟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆସିଥିଲା ।

୧୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସଞ୍ଜୟ ୬୧ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଥିଲେ

google

୨୯ ଜୁଲାଇ ୧୯୫୯ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସଞ୍ଜୟ ୧୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ନିଜର ୬୧ ତମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ସ୍ୱର୍ଗତ ଅଭିନେତା ସୁନୀଲ ଦତ୍ତ ଏବଂ ଅଭିନେତ୍ରୀ ନରଗିସଙ୍କ ଏକମାତ୍ର ପୁଅ ଅଟନ୍ତି । ସଞ୍ଜୟ ତିନୋଟି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି । ସେ ତୃତୀୟ ବିବାହ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ମାନ୍ୟତାଙ୍କ ସହିତ କରିଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଦୁଇ ଯାଆଁଳା ପୁଆ ଶାହଜାନ ଏବଂ ଇକ୍ରା ଅଟନ୍ତି ।

୨୮ ଅଗଷ୍ଟରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ନୂଆଁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ସଡ଼କ-୨”

କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ଆଗାମୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ”ସଡ଼କ-୨” ୨୮ ଅଗଷ୍ଟରେ ଔଟୀଟୀ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଡିଜ୍ନି ପ୍ଲସ୍ ହଟ୍ ଷ୍ଟାରରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ ହେବ। ମହେଶ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶନା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ପୂଜା ଭଟ୍ଟ, ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟ ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ରାୟ କପୂର ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିବେ ।

ମାଁ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଦୁହିଁଙ୍କ ଜୀଵନ କର୍କଟ ନେଇଯାଇଥିଲା

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ପରିବାରରେ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ କର୍କଟ ରୋଗର ଇତିହାସ ରହି ଆସିଛି । ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ମାଁ ନରଗୀସଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ନାଶୟ କର୍କଟ ଥିଲା । ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ରକି” ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବାର ୩ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଦୁନିଆକୁ ଅଲବିଦା କହି ଦେଇଥିଲେ । ନରଗୀସଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ୧୯୮୨ ମସିହାରେ ସୁନୀଲ ଦତ୍ତଙ୍କ ନରଗୀସ୍ ଦତ୍ତ ମେମୋରିଆଲ କର୍କଟ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ।

କର୍କଟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୁଅ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ବିଷୟରେ ବହୁତ ଚିନ୍ତା ରହୁଥିଲା । ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକା ଯାଉଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ସୁନୀଲଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଚିଠି ଲେଖି ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ନେଇ ନିଜ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସେ ଲେଖିଥିଲେ- ଏହି କଥାର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖିବ କି ସଞ୍ଜୟ ପୁନର୍ବାର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସରେ ନ ପଡେ ।

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅ ତ୍ରିଶାଲାଙ୍କ ମାଁ ରିଚା ଶର୍ମାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ରୋଗରେ ହିଁ ହୋଇଥିଲା । ରିଚାଙ୍କର ବ୍ରେନ ଟ୍ୟୁମର ଥିଲା । ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ ବିବାହ ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବିବାହର ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ସେ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଲଣ୍ଡନରେ କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ । ୧୯୯୬ ମସିହାରେ କର୍କଟ ରୋଗ କାରଣ ହେତୁ ୩୨ ବର୍ଷୀୟ ରିଚାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏଥିସହିତ, ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତ ୧୯୯୩ ମୁମ୍ବାଇ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ମାମଲାରେ ଜେଲ୍ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ ।

ତାରକା ମାନେ ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି

ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ବାର୍ତ୍ତା ଯେପରି ହିଁ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଏବଂ ଶୁଭଚିନ୍ତକ ମାନେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜରିଆରେ ତାଙ୍କ ଆଶୁ ଆରୋଗ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *