ଭାରତରେ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ! ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଚାକିରି…

ଭାରତରେ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ! ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିପାରେ ଚାକିରି…

ଦେଶରେ ଅନେକ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସେବା ଯୋଗାଉଛନ୍ତି । ସମୟ ବଦଳିବା ସହିତ ଦୁନିଆ ମଧ୍ୟ ଆଧୁନିକ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଅଛି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନଲାଇନରେ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉନ୍ନତ ହେଉଛି ।

କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 4G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପାଇଁ ବହୁତ କ୍ରେଜ୍ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । ଯାହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଅଛି । ବଜାରରେ ଲଗାତାର 5G ଫୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି । କରୋନା କାଳ ଏବଂ ଲକଡାଉନ୍ ପରଠାରୁ ଭାରତରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜର ଶିକାର କରିଥିଲା, ତା’ପରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲା । କରୋନା କାରଣରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସବୁକିଛି ଧୀରେ ଧୀରେ ପୂର୍ବ ପରି ହେବାକୁ ଲାଗିଲାଣି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଫର୍ ସହିତ ଚାକିରି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସୀମିତ ସ୍ଥାନରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇପାରେ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଫାଇବର୍ ଆଧାରିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନୋକିଆ ଇଣ୍ଡିଆର ମାର୍କେଟିଂ ଏବଂ କର୍ପୋରେଟ ବ୍ୟାପାରର ମୁଖ୍ୟ ଅମିତ ମାରୱା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନଚେତ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ି ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଲାଭ ହରାଇବେ ।

ଏକ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅମିତ ମାରୱା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆମେ ଶୀଘ୍ର 5G ସକ୍ଷମ କରୁନାହୁଁ, ତେବେ ଆମେ ବୋଧହୁଏ ଏହି ସୁଯୋଗ ହରାଇବୁ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ 5G ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର କୌଣସି ମାଧ୍ୟମ ନାହିଁ । ଏହା କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ଭାରତ ଏବଂ ବିଶ୍ଵରେ ନୂତନ ଅର୍ଥନୈତିକ ମୂଲ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି । ଆମେ ଭାରତରେ 5G ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛୁ । ଏଥିପାଇଁ ହାର୍ଡୱେର୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ । ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ଆମେ ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ 5G ନେଟୱାର୍କ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବା ।”

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନାସକମ୍ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦର ସଦସ୍ୟ ତଥା ଟେକ୍ ମହିନ୍ଦ୍ରାର ମୁଖ୍ୟ ରଣନୀତି ଅଧିକାରୀ ଜଗଦୀଶ ମିତ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ନିଦରୁ ଜାଗ୍ରତ କରିଛି । ବ୍ୟବସାୟରେ ନମନୀୟତା କିପରି ଆଣିବ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ଠିକ୍ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଅଧିକାର ପାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ଜଗଦୀଶ ମିତ୍ରା କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ସୁଯୋଗ ବହୁତ ଭଲ । ଏମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଭାରତ ଆସି ପ୍ରତିଭାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥାଏ । ଭାରତରେ ଉତ୍ପାଦିତ, ଭାରତରୁ ରପ୍ତାନି ଇତ୍ୟାଦି ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କେବଳ ଦକ୍ଷତା ଭିତ୍ତିକ ନୁହେଁ, ବରଂ ଆମକୁ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଦରକାର ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବନ କରିପାରିବା ।”

ଟେଲିକମ୍ ସେକ୍ଟର୍ ସ୍କିଲ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅରବିନ୍ଦ ବାଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ପୁରା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ତିଆରି କରିପାରିବ ନାହିଁ, ଏହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଲୋକଙ୍କୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ଏବଂ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପିଏଲଆଇ ଯୋଜନା ହେଉଛି ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ । ଟେଲିକମ୍ ହାର୍ଡୱେର୍ ପିଏଲଆଇ ସହିତ ଏହା ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ଭାରତରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିବା ସହିତ ଆମେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଚାକିରି ସୃଷ୍ଟି କରିବୁ ।

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ସେକ୍ଟର୍ ସ୍କିଲ୍ କାଉନସିଲର ଚେୟାରମ୍ୟାନ ତଥା ଏଚସିଏଲର ସହ – ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଅଜୟ ଚୌଧରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମ୍ପୋନେଣ୍ଟ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *