ଚର୍ମରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି କି ? ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପ୍ରତିକାର…

ଚର୍ମରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି କି ? ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପ୍ରତିକାର…

ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ନୂତନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଚେହେରା ସର୍ବଦା ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଯୌବନ ରହୁ କିନ୍ତୁ ଚେହେରାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ସବୁବେଳେ ବଜାୟ ରଖିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ସମୟ ସହିତ ମୁହଁରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ, ଲୋକମାନେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର କିଛି ନା କିଛି ଉପାୟ ଖୋଜନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବେଳେବେଳେ ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଔଷଧର ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନେଇଥା’ନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ନଜର ଆସୁଛି ତେବେ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଉପଶମ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ବୃକ୍ଷ ଅଛି ଯାହା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିପାରେ । ଧଳା କେଶ, କୁଞ୍ଚନ, ଆଖି ତଳେ କଳା ଗାର ଇତ୍ୟାଦି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣ । ଏସବୁ ପଛରେ ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ହେଉଛି ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଅସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ । ଯଦି ଆପଣ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ସହଜ ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଆୟୁର୍ବେଦ ପଦକ୍ଷେପ ବଢୁଥିବା ବୟସର ଗତି ହ୍ରାସ କରିପାରିବ ।

ଆଲୋଭେରାରେ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ହେବ ଦୂର

ଆଲୋଭେରାରେ ଚର୍ମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବହୁତ ରୋଗର ହ୍ରାସକାରୀ ଗୁଣ ରହିଛି । ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଆଲୋଭେରା ରସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦିଆଯାଉଛି ଯେ ଆଲୋଭେରାର ସ୍ୱାଦ ଥଣ୍ଡା ଅଟେ । ଯଦି ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରର ଉତ୍ତାପ ନିର୍ଗତ ହୁଏ । ଯଦି ଚର୍ମରେ ଆଲୋଭେରାରସ କିମ୍ବା ଚୋପା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଝୁଲୁଥିବା ଚର୍ମରେ ସଂକୋଚନ ସୃଷ୍ଟି କରେ । ଆଲୋଭେରା ରସ ବ୍ୟବହାର କଲେ ପିମ୍ପଲ, ପ୍ରଦାହ, ଆଲର୍ଜି ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ ।

ନିମପତ୍ର ଦ୍ୱାରା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ମିଳିବ ସାହାଯ୍ୟ

ନିମରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତଥା ଆମ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ନିମ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚର୍ମ ରୋଗୀ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆୟୁର୍ବେଦ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ  ନିମକୁ ଏକ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ଔଷଧ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଲି ପେଟରେ ନିମ ଖାଉଛନ୍ତି ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତକୁ ସଫା କରେ ନାହିଁ ବରଂ ନିମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବୟସକୁ ମନ୍ଥର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ଗୋଲାପ ଜଳ ଚର୍ମ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଗୋଲାପ ଜଳ ଭିତରେ ଭିଟାମିନ-ସି ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ ଯାହା ଚର୍ମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଚର୍ମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିମ୍ବା ମୁଖର ବର୍ଣ୍ଣ ବଢାଇବାକୁ ଏବଂ ଆଲର୍ଜିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଆପଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ସିରପକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଖାଲି ପେଟରେ ସେବନ କରନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିବ ।

ଚନ୍ଦନ ଦ୍ଵାରା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ

ଚନ୍ଦନରେ ଅନେକ ଗୁଣ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଟକ୍ସିନ୍ ରହିବା ସହିତ ଯୌବନ ସଂରକ୍ଷଣ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଚନ୍ଦନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଚର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ । ଚନ୍ଦନ ବ୍ୟବହାର କରି ମୁହଁର କଳା, କୁଞ୍ଚନ, ଆଲର୍ଜି, ଖଦରା ଇତ୍ୟାଦି ସମସ୍ୟାକୁ ଆପଣ ଦୂର କରିପାରିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଚନ୍ଦନ ତେଲକୁ ନଡିଆ ତେଲ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରି ମସାଜ୍ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅଧିକ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଲକ୍ଷଣକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *