୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ହେଲା ମାଆ ! ଏବେ ୧୫ ବର୍ଷର ପ୍ରେମିକ ସହ ଅଲଗାରେ ଘର ସଂସାର କରିବେ ! ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ…

୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ହେଲା ମାଆ ! ଏବେ ୧୫ ବର୍ଷର ପ୍ରେମିକ ସହ ଅଲଗାରେ ଘର ସଂସାର କରିବେ ! ସଂକ୍ଷିପ୍ତରେ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏକ ଅନନ୍ୟ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ…

୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ଖେଳିବା ଡେଇଁବା ଏବଂ ପଢିବା ଲେଖିବାର ବୟସ । ଏହି ବୟସରେ ଆପଣ ଘର ଏବଂ ଶିଶୁର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । ତଥାପି, ଆଜିଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଏପରି ଝିଅ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ମାତ୍ର ୧୨ବର୍ଷ ବୟସରେ ହିଁ ମା’ ହୋଇଗଲେ । ଏହି ଝିଅର ଶିଶୁର ପିତା ୧୫ବର୍ଷ ବୟସର । ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପରେ ଦୁହେଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରଠାରୁ ଅଲଗା ଏକତ୍ର ରହୁଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ।

ଏହି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ମାମଲା ମେକ୍ସିକୋର ଟେକାମେକ ସହରର ଅଟେ । ଏଠାରେ ନିକଟରେ ଏକ ୧୨ ବର୍ଷର ଝିଅ ଏକ ଅକାଳ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ କରିଥିଲେ । ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ତାରିଖର ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପିଲାଟି ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା । ଶିଶୁର ୧୫ ବର୍ଷର ପିତା ଏବଂ ୧୨ ବର୍ଷର ମା’ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି କି ସେମାନେ ଏକ ଅଲଗା ଘର ବସାଇବେ ।

ପିଲାଟିକୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିବା ଝିଅ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଆମକୁ ବାହାର କରି ନାହାଁନ୍ତି । ପରିବାରଲୋକ ଏବେ ବି ଆମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛନ୍ତି । ଆମେ ଆମର ସ୍ୱ-ଇଛାରେ ଅଲଗା ରହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛୁ । ଯେତେବେଳେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେମାନେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ । ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସେମାନଙ୍କୁ ମାସକୁ ୨୫୦୦ ପେସୋ ଦେବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ଯାହା ପ୍ରାୟ ଆଠ ହଜାର ଟଙ୍କା । ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଲିଥିବା ରେଟ୍ ହୋମ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଅଧୀନରେ ପ୍ରଶାସନ ଏହି ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପରେ ଟେକାମେକ ସହରର ମେୟର ମାରିଏଲା ଗୁଟିରେଜ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା । ଏହା ଦ୍ୱାରା, ସେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କୌଣସି ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏହି କମ୍ ବୟସର ପିତାମାତାମାନେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠ ପଢୁଛନ୍ତି । ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ଏହି ପଢିବାଲେଖିବା ବୟସରେ ଉଭୟ ପିତାମାତା ହୋଇଗଲେ । ତେଣୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏବଂ ଘରେ ସେକ୍ସ ଏଜୁକେସନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଜରୁରୀ କି ସୁରକ୍ଷା କ’ଣ ଏବଂ ସମ୍ବନ୍ଧ ବନେଇବାର ଠିକ୍ ବୟସ କ’ଣ ।

ଅଧିକାଂଶ ଅଭିଭାବକ ଏହି ମାମଲାରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଦ୍ଵନ୍ଦ କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ପିଲାମାନେ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ଅଧା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ପାଇଥାନ୍ତି । ପିଲାମାନଙ୍କର ମନ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ସେମାନେ ନୂତନ ଜିନିଷ ଜାଣିବାକୁ ସର୍ବଦା ଆଗ୍ରହୀ ରହିଥାନ୍ତି । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେତେବେଳେ ଯାଇ ସେମାନେ ଏକ ନିରାପଦ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *