ଶହୀଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଫୋନରେ କହିଥିଲେ ଯବାନ – ଏଠାରେ ସବୁ ଠିକ୍ ଅଛି ! ମୁଁ ଅତିଶୀଘ୍ର ତୁମକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସିବି…

ଶହୀଦ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଫୋନରେ କହିଥିଲେ ଯବାନ – ଏଠାରେ ସବୁ ଠିକ୍ ଅଛି ! ମୁଁ ଅତିଶୀଘ୍ର ତୁମକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ଆସିବି…

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ବରିଷ୍ଠ ହାବିଲଦାର ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଅମ୍ବାଲାର ନିବାସୀ ନିର୍ମଳ ସିଂ ସେନାର ୧୦ ଜେ.କେ ରାଇଫଲ୍ସ ୟୁନିଟରେ ନିଯୁକ୍ତ ଥିଲେ । ସେନାଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାରି ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରସ୍ ଗୁଳିବିନିମୟ ସମୟରେ ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କୁ ଗୁଳି ଲାଗିଥିଲା । ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍ ବେସକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ହାବିଲଦାର ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇପାରିଲା ନାହିଁ ।

ହାବିଲଦାର ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କ ପରିବାରରେ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଛଅ ବର୍ଷର ଝିଅ ଏବଂ ତିନି ବର୍ଷର ପୁଅ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କର ଏକ ଭାଇ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । ନିର୍ମଳ ସିଂ ଅମ୍ବାଲା ସହରର ଜନସୁଇ ଗାଁର ବାସିନ୍ଦା ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବରରେ ଗାଁରେ ଦୁଃଖର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ପରିବାର ଓ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି ।

ମାନ୍ୟବର କ୍ୟାପଟେନ ବଜିର ସିଂ, ଶହୀଦ ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିତା ତ୍ରିଲୋକ ସିଂ ତାଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଛାଡିଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଲାଳନପାଳନ ଜେଜେ ଭଗବାନ ସିଂଙ୍କ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଜେଜେଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ପରିବାର ଏକ ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି । ଭାଇ ହେଉଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । ସେହିପରି ନିର୍ମଳ ସିଂଙ୍କ ମା’ ମଧ୍ୟ ଅସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି । ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ, ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ମଳ ସିଂ ଉଠାଉଥିଲେ ।

ନିର୍ମଳ ସିଂ ପୁଞ୍ଚରେ ସିନିୟର ହାବିଲଦାର ପୋଷ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ । ସକାଳ ୧୧ଟାରେ ହଠାତ୍ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ସିଜଫାୟାର କରାଗଲା । ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ଉପରେ କୃଷ୍ଣ ଉପତ୍ୟକା ସେକ୍ଟରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଫରୱାର୍ଡ ସ୍ଥିତିରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଗୁଳିବିନିମୟରେ ହାବିଲଦାର ନିର୍ମଳ ସିଂ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ସେ ଶହୀଦ ହେବାର ତିନି ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଫୋନରେ କଥା ହୋଇଥିଲେ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ : କଳା ଧନ ବିରୋଧରେ ସରକାରଙ୍କ ବଡ଼ କାଯ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ ।

ମାନ୍ୟବର କ୍ୟାପଟେନ ବଜିର ସିଂଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମଳ ସିଂ ସକାଳ ଆଠଟାରେ ସରକାରୀ ଫୋନରୁ ପରିବାର ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କେବଳ ଦୁଇ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏଠାରେ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଅଛି । ଏଥି ସହିତ ସେ ପ୍ରାୟ ତିନିମାସ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଛୁଟି କାଟି ଡ୍ୟୁଟିକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ଖୁବଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କର ଏକ ମାସ ଛୁଟିରେ ଯିବାର ଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ସକାଳ ପ୍ରାୟ ୧୧ଟାରେ ହେଲିକପ୍ଟର ଯୋଗେ ଅମ୍ବାଲାରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏଠାରେ ଶବକୁ ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ । ଏହାପରେ ସମସ୍ତ ଉପଚାରିକତା ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଶବକୁ ସମ୍ମାନର ସହ ଜନସୁଇ ଗାଁକୁ ନିଆଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *