୫ଟି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ କରିଥିଲେ ବିବାହ ! କିଏ ଭଉଣୀ ସହିତ ଅନ୍ୟ କିଏ…

ପ୍ରେମର ବାଟରେ କେବେ ହେଲେ ଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି ପ୍ରେମ ଆମକୁ ବଦନାମ କରିଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରେମର ବାଟରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ବଡ ବଡ ଦକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଫସିଯାଇଛନ୍ତି । ପ୍ରେମର ବାଟରେ ଯେକେହି ମଧ୍ୟ ଥରେ ପାଦ ଦେଇଛି ସେ ସାରା ଜୀବନ ତା’ର ଗୁଲାମ ହୋଇ ରହିଛି ।

କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟ ସହିତ ଯଦି କାହାର ପ୍ରେମ ହୋଇଯାଏ ସେ ସମ୍ପର୍କକୁ ଭୁଲି ଯାଇଥାଏ । ସେହି ସମୟରେ ତା’ଆଗରେ କେବଳ ସାମ୍ନା ଲୋକପ୍ରତି ପ୍ରେମ ମନୋଭାବ ରହିଥାଏ । ଏହିକଥା ଶୁଣିବାପରେ କିଛି ଲୋକମାନଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ ଯେ, ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହିତ କିପରି ପ୍ରେମ ହେବ ? ପରେ ସେମାନେ ଏହା ଭାବିଥାନ୍ତି କି ବୋଧହୁଏ ଏଠାରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ କଥା କୁହାଯାଉଛି ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିଥାନ୍ତି ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଯାହା ଭାବୁଛନ୍ତି ତାହା ନୁହେଁ, ଏଠାରେ କଥା ପଡିଛି ଦୁଇଟି ହୃଦୟ ବିଷୟରେ ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ହୃଦୟ ପରସ୍ପରର ସମ୍ପର୍କୀୟ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ପରସ୍ପରକୁ ଭଲପାଇ ବସିଥାନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ପ୍ରେମରେ ହୃଦୟ ଦେବା ଓ ନେବା କଥା ହୋଇସାରିଲାଣି ତା’ହେଲ ସେମାନେ ନିଜର ପ୍ରେମ ପାଇଁ ଏହି ସମୟରେ ଦୁନିଆ ସହ ଲଢ଼ିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଛାଇବେ ନାହିଁ ।

ଆସନ୍ତୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୫ ଜଣ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଅସୁବିଧାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନନ୍ତି ।

୧ – ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଓ ଆରତୀ ସେହୱାଗ

google

କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁନିଆରେ ତାଙ୍କ ନାମ କରିଥିବା ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି କଥା ଜାଣନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ଖେଳାଳି ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ।

google

ବିରେନ୍ଦ୍ର ତାଙ୍କର ମଜାଳିଆ ଶୈଳୀ ପାଇଁ ସେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମଜାଦାର ଘଟିଛି । ସେ ତାଙ୍କର ପିଲାଦିନର ସାଙ୍ଗ ଆରତୀ ଅହଲୱାଟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଏବଂ ଆରତୀଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେହୱାଗଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଆରତୀଙ୍କ ମାଉସୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ନୂତନ ମୋଡ଼ ଆସିଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ବାହାଘର ମାଉସୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା ତେବେ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କ ସଂଯୁକ୍ତ ହେଲା । ଏହା ପରେ ପ୍ରେମୀ ଯୁଗଳ ପରିବାର ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଶେଷରେ ୨୨ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୦୭ରେ ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ ଏବଂ ଆରତୀ ଅହଲୱାଟ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

୨ – ସହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦି ଏବଂ ନାଦିଆ ଆଫ୍ରିଦି-:

google

ପାକିସ୍ତାନର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ବୁମ୍ ବୁମ୍ ସହିଦ୍ ଆଫ୍ରିଦି ଅନେକ ସମୟରେ ପଡ଼ିଆରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଭଲନଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରଠାରୁ ଦୂରରେ ଥିବାରୁ ସେ ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କହୁଛନ୍ତି ।

google

ଆପଣ ହୁଏତ ଆଫ୍ରିଦିଙ୍କୁ ଏହି ପଡ଼ିଆରେ ଲଢୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ମାତ୍ର ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଆଫ୍ରିଦି ସେହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ବିବାହ ପାଇଁ ଚଚ୍ଚାରେ ଆସିଛନ୍ତି । ବୁମ୍-ବୁମ୍ ଆଫ୍ରିଦି ନାଦିଆଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି, ଯିଏ ବୃତ୍ତିରେ ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଅଟନ୍ତି ।

ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ଏବଂ ନାଦିଆ ୨୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଆଫ୍ରିଦି ଏବଂ ନାଦିଆଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ଟି ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ।

୩ – ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ଓ ସମିଆ ପରଭେନ-:

google

୨୪ ବର୍ଷୀୟ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ବାଂଲାଦେଶର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଯୁବ ବୋଲରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ।

google

କିନ୍ତୁ ଏହି ବୋଲର ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଥିଲେ । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଖ୍ରୀଷ୍ଟଚର୍ଚର ଦୁଇଟି ମସଜିଦରେ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନଙ୍କ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ କିଛି ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଳି ମରୁ ମରୁ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ହିଁ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସମିଆ ପରଭେନଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ଆପଣମାନେ ଚକିତ ହେଉଥିବେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀଙ୍କୁ କିପରି ବାହା ହୋଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ମୁସଲମାନ ଧର୍ମରେ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ମନେ କରାଯାଏ ।

google

ବାଂଲାଦେଶୀ ବୋଲରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସାମିଆ ପରଭେନ ଢାକା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଇକୋଲୋଜି ଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ୍ ପରେ ମୁସ୍ତାଫିଜୁର ରହମାନ ବିବାହର ରିସେପ୍ସନ ଧୁମ୍ ଧାମ୍ ସହିତ କରିଥିଲେ ।

୪ – ମୋସାଡେକ୍ ହୁସେନ୍ ଓ ଶର୍ମିନ୍ ସମିରା ହୁସେନ୍-:

google

ବାଂଲାଦେଶ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଯୁବ ଖେଳାଳି ମୁସାଧିକ୍ ହୁସେନ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରେମରେ ଜଣେ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି ।

google

୨୩ ବର୍ଷୀୟ ଯୁବକଙ୍କର ଘରୋଇ ରେକଡ଼ ପ୍ରଶଂସା ଜନକ ଅଟେ । ବିଶ୍ୱକପ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ବାଂଲାଦେଶ ଦଳର ଯାତ୍ରା ହୁଏତ ନିରାଶାଜନକ ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯୁବକ ଜଣକ ତାଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିପାରିଛନ୍ତି ।

ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ବାଂଲାଦେଶ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ କ୍ରିକେଟରେ ତିନି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ମୋସାଡେକ ହୁସେନ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିସାରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୨ରେ ମାତ୍ର ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ, ମୋସାଡେକ ହୁସେନ୍ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଶର୍ମିନ୍ ସମୀରାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

୫- ସୟିଦ୍ ଅନୱାର- ଲୁବନା ଅନୱାର-:

google

ଇସଲାମ୍ ଧର୍ମରେ ତୁମର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନଥିବା । ତେଣୁ, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଖେଳାଳିଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଖେଳାଳି ନିଜ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ବିବାହ କରୁଥିବା ଇସଲାମୀୟ ଖେଳାଳି ଅଟନ୍ତି ।

ସମାନ କ୍ରମରେ ପାକିସ୍ତାନର ଆଉ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେ ଓପନରରେ ଭାରତ ବିପକ୍ଷରେ ବଡ ଇନିଂସ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଅଟନ୍ତି ।

କାହାର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନକୁ ଦେଖାଇବା ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ବିବାହ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ, ପାକିସ୍ତାନ ଓପନର୍ ସୟିଦ୍ ଅନୱାର ୧୯୯୬ରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଲୁବନାଙ୍କ ସହ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା ନେଇଥିଲେ ।

ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଲୁବନା ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ଅନୱାରଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନଟି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅସ୍ଥିର ହୋଇଛି । ୨୦୦୧ରେ ଏକ ବଡ଼ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*