ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ୫ ଜଣ ଭୟଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ମହିଳା ! ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ଯ ହୋଇଯିବେ ।

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ୫ ଜଣ ଭୟଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ମହିଳା ! ଯାହାଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ୟ୍ଯ ହୋଇଯିବେ ।

ଗୁପ୍ତଚର ଡ୍ରାମା ସାଧାରଣତଃ ଏହିପରି ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର ମଧ୍ୟରୁ ଦୋହଲି ଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଏହାକୁ ଲେଖୁଥୁବା ବ୍ୟକ୍ତି ଫୋବେ ୱାଲର-ବ୍ରିଜ୍ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରେ ଅନ୍ଧାର କମେଡିର ଏକ ସ୍ୱଭାବ ମିଳିଯାଇଥାଏ । ଏହା କାରଣ ଅଟେ କି, ଫୋବେଙ୍କ ନୂଆଁ ଡ୍ରାମା ”କଳିଙ୍ଗ ଈବ” ନିଜେ ହିଁ ଏକ ଗୁପ୍ତଚର କାହାଣୀ ଏବଂ ଏକ ସିଟକାମ (ପରିସ୍ଥିତିଭିତ୍ତିକ କମେଡି)କୁ ଆଧାରିତ କରାଯାଇଛି ।

google

ଗୁପ୍ତଚର କାହାଣୀ ମାନଙ୍କରେ କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କ ଖୁନୀ ହେବା ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ଏହା ହେଉଛି କି ମହିଳାମାନଙ୍କ ଏହିପରି ଚରିତ୍ରରେ କମ୍ ଦେଖାଯିବା ଏବଂ ଯାହା ସମାନ୍ୟ ହୋଇନଥାଏ ତାହା ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ । ଏହା ହୋଇଗଲା କାଳ୍ପନିକ କାହାଣୀର ବିଷୟ, କିନ୍ତୁ ଏହିପରି ହିଁ କିଛି ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀ ଯାହା ଆମ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଖୁବ୍ ଭୟଙ୍କର ଗୁପ୍ତଚର ରହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଚମତ୍କାର କରିବା ପରି କାହାଣୀରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି ।

ଡ଼ବଲ ଏଜେଣ୍ଟ “ମାତା ହାରୀ”

google

ମାର୍ଗେଥା ଗୀରତୃଇଦା ମୈକଲିୟୋଡ଼ ଯାହାଙ୍କୁ “ମାତା ହାରୀ” ନାମରେ ଜଣା ଯାଇଥାଏ । ମାତା ହାରୀ ଜଣେ ଇରୋଟିକ୍ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଥିଲେ । ଯାହାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଗୁପ୍ତଚର କାମ କରିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଗୁଳି ମାରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମାତା ହରୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ୧୯୩୧ ମସିହାରେ ଏକ ହଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଗ୍ରେଟା ଗର୍ବୋ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଥିଲେ । ମାର୍ଗେଥାଙ୍କ ଜନ୍ମ ହଲାଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ବିବାହ ଜଣେ ସାମରିକ ସେନାପତିଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ଖରାପ ସଂପର୍କରେ ଫସି ରହିଥିବା ମାର୍ଗେଥା ନିଜ ନବଜାତ ସନ୍ତାନକୁ ମଧ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ ।

୧୯୦୫ ମସିହାରେ ମାର୍ଗେଥା ନିଜକୁ ”ମାତା ହାରୀ” ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଇଟାଲୀର ମିଲାନ୍ ସ୍ଥିତ ଲା ସ୍କାଲା ଏବଂ ପ୍ୟାରିସର ଔପେରାରେ ଜଣେ ଇରୋଟିକ୍ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଗେଥା ହଜି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ଯେଉଁ ଦୁନିଆରେ ଥିଲେ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ମାତା ହାରୀ ନାମରେ ଜାଣୁଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବୃତ୍ତି ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ ସହଜ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ଜର୍ମାନୀ ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ମାତା ହାରୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହିପରି ସେ ଜର୍ମାନ୍ ଗୁପ୍ତଚର ହୋଇଥିଲେ ।

ମାତା ହାରୀ ନିଜେ କାହାକୁ ମାରି ନଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଗୁପ୍ତଚର ହେତୁ ପାଖାପାଖି ୫୦ ହଜାର ଫ୍ରାଂସିସୀ ସୈନିକ ମାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁର ନଈରେ ଭସାଇ ଦେଇଥିଲା । ଏହାପରେ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଫେବୃୟାରୀ ୧୯୧୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ୟାରିସ୍ ଠାରୁ ଗିରଫ କରାଗଲା ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାରିଦିଆଗଲା । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ୧୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ତାଙ୍କ ଅପରାଧ ଉପରେ ପୁଣି ଯୁକ୍ତିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା । ମାତା ହାରୀଙ୍କୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ “ଫେମିନିନ୍ ସିଡେକ୍ସନ” ଏବଂ ଦେଶକୁ ଧୋକା ଦେଇଥିବା ପ୍ରତୀକ ରୂପରେ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

ଶାର୍ଲେଟ କାର୍ଡୀ

google

ଶାର୍ଲେଟଙ୍କ ପୁରା ନାମ ମୈରୀ ଏନ ଶାର୍ଲେଟ ଡୀ କାର୍ଡୀ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ଫରାସୀ ବିପ୍ଳବର ଅଂଶ ବିଶେଷ ଥିଲ । ଶାର୍ଲେଟ ଜଣେ ଗିରୋଡିନ ଥିଲେ । ଫରାସୀ ବିପ୍ଳବରେ ଗିରୋଡିନ ସେ ହୋଇଥାନ୍ତି ଯିଏ ରାଜତନ୍ତ୍ରକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ହିଂସା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ବିପ୍ଳବ ପାଇଁ ହିଂସା ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା ଶାର୍ଲେଟ ତାଙ୍କ ବିରୋଧୀ ଜୈକୋବିନ୍ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତା ଜୀନ୍ ପାଲ ମୈରାଟଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ଜୁଲାଇ ୧୭୯୩ ମସିହାରେ ଶାର୍ଲେଟ ମୈରାଟଙ୍କୁ ସେହି ସମୟରେ ଚାକୁ ମାରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ବାଥଟବରେ ଗାଧୋଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଅଭିଯୋଗ ପାଇଁ ଗିରଫ କରାଗଲା ସେତେବେଳେ ଶାର୍ଲେଟ ଏହାକୁ ଦେଶର ହିତ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ହତ୍ୟା ବୋଲି କହିଥିଲେ । ସେ ଦାବି କରିଥିଲେ କି, ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଦ୍ୱାରା ସେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଚାରି ଦିନ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା ।

ଶୀ ଜିଆନକିଆଔ

google

ଗୁପ୍ତଚରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉପନାମ ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ତଥ୍ୟକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଶୀ ଗୁଲାନ୍ନ ଗୁପ୍ତଚର ଜଗତରେ ନିଜ ନାମ ଶୀ ଜିଆନକିଆଔ ରଖିଥିଲେ । ଜିଆନକିଆଔ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଗୁପ୍ତଚର ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ହତ୍ୟା ଚୀନର ନେତା ସୁନ୍ ଚୁଆଙ୍ଗଫାଙ୍ଗ ୧୯୨୫ ମସିହାରେ କରିଥିଲେ ।

୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ଜିଆନକିଆଔ ଚୁଆଙ୍ଗଫାଙ୍ଗଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ସେତେବେଳେ ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏକ ବୁଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜା କରୁଥିଲେ । ଏହାକୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ପରିଣାମ ଦେବା ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଦୌଡ଼ି ପଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ସେଠାରେ ରହି ନିଜର ଅପରାଧ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ । ଏହି ହାଇ ପ୍ରୋଫାଇଲ ମାମଲାରେ ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜିଆନକିଆଔ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ୍ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ କୋର୍ଟ କହିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ପାଇ ଏହିପରି ଘଟଣା ଘଟିଛି । ୧୯୭୯ ମସିହାରେ ଶୀ ଜିଆନକିଆଔଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ବ୍ରିଗିତ୍ ମୋଅନହାପ୍ଟ

google

ଗୋଟିଏ ସମୟରେ ଜର୍ମାନୀର ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ଦାନ୍ତ ମହିଳା ମାନାଯାଉଥିବା ବ୍ରିଗିତ୍ ମୋଅନହାପ୍ଟ ରେଡ଼ ଆର୍ମି ଫୈକ୍ସନର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ । ବ୍ରିଗିତ୍ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଜର୍ମାନୀରେ ଏକ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗତିବିଧିରେ ସାମିଲ ଥିଲେ । ୭୦ ଦଶକରେ ପଶ୍ଚିମ ଜର୍ମାନୀର ଏକ ବାମ ଚରମପନ୍ଥୀ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଅନେକ ହାଇଜାକ୍, ହତ୍ୟା ଏବଂ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୋଟିଏ ଜାହାଜକୁ ହାଇଜାକ୍ କରିବା ସହିତ ପାଖାପାଖି ୩୦ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏହି ଅପରାଧ ଗୁଡିକ ପଶ୍ଚିମ ଜର୍ମାନୀରେ ପୁଞ୍ଜିବାଦକୁ ଶେଷ କରିବା ନାମରେ କରାଯାଇଥିଲା ।

୧୯୮୨ ମସିହାରେ ଏହି ଅପରାଧରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା କାରଣରୁ ମୋଅନହାପ୍ଟଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଗଲା ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ୯ଟି ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ୧୫ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା । ମୋଅନହାପ୍ଟ କେବେ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଅପରାଧ ସ୍ୱୀକାର କରିନଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୭ ମସିହାରେ ତାଙ୍କୁ ପରୋଲ ଠାରେ ଜେଲରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା ।

ଏଜେଣ୍ଟ ପେନେଲୋପ

google

ଇସ୍ରାଏଲର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ମୋସାଦ ପାଇଁ କାମ କରୁଥିବା ଜଣେ ଏଜେଣ୍ଟ ପେନେଲୋପ ଫଲସ୍ଥୀନୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ବ୍ଲେକ୍ ସିତମ୍ବର ନେତା ଅଲୀ ହୁସୈନ ସଲାମେଙ୍କ ହତ୍ୟାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିଲେ । ଅଲୀ ହୁସୈନ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ମ୍ୟୂନିଖ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ସମୟରେ ୧୧ ଜଣ ଇସ୍ରାଏଲ୍ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ବନ୍ଧକ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ହତ୍ୟା କରିଦେଇଥିଲେ । ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡର ଜବାବରେ ଇସ୍ରାଏଲ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଲ୍ଡେ ମେରୀଙ୍କ ଆଦେଶରେ “ଅପରେସନ ବେଥ ଅଫ ଗାଡ୍” ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଅପରେସନକୁ ପରିଣତି ଦେବା ସମୟରେ ଅଲୀ ହୁସୈନ ସଲାମେଙ୍କ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅଲୀ ହୁସୈନଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ପେନେଲୋପ ପାଖାପାଖି ୬ ସପ୍ତାହ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଏପାର୍ଟମେନ୍ଟ ମାନେ ଯେଉଁଠରେ ସେ ରହୁଥିଲା । ଯେଉଁ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅଲୀ ହୁସୈନ ସଲାମେଙ୍କ ହତ୍ୟା ହୋଇଥିଲା ସେଥିରେ ପେନେଲୋପେ ମଧ୍ୟ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଜିନିଷ ଗୁଡିକରୁ ଗୋଟିଏ ବ୍ରିତାନୀ ପାସପୋର୍ଟ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ଏରିକା ଚ୍ୟାମ୍ବର ନାମ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *