ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଧନପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ପରେ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ସମସ୍ତ ଧନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ !

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ଧନପ୍ରାପ୍ତି ହେବା ପରେ ଏହି କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ସମସ୍ତ ଧନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ !

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅଗାଢ଼ ପାଣ୍ଡିତ୍ୟ ଅର୍ଜନ କରିଥିଲେ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ କି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଭଲ ବୁଝାମଣା ମଧ୍ୟ ଥିଲା । ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଜଣେ କୁଶଳ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ କି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରୁ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ନୀତି ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି । ଧନ ସହିତ ଜଡିତ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ବିଷୟରେ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଯାହାର ପାଳନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ନିଜ ନିଜ ଜୀବନରେ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି କି ଧନ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ବିଷୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ବିଷୟ ଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ନରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହି କାରଣ ହେତୁ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଧନ ଆସିବା ପରେ କେଉଁ ସବୁ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ ।

ଧନ ଆସିବା ପରେ ଅହଙ୍କାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଧନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ କୌଣସି ମଣିଷ ପାଖକୁ ଧନ ଆସିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ ନିଜ ପ୍ରକୃତିରେ ନମ୍ର ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବାପରେ ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ମନରେ ଅହଙ୍କାର ଭାବନା ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କାରଣ ଅହଙ୍କାର ହେତୁ ବୁଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥାଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ବୁଦ୍ଧି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣ ହେତୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧନ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ ।

ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବାପରେ ଦେଖାଣିଆ ହେବା ଆଦୌ ଉଚିତ ନୁହେଁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି କି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଧନ ଆସେ ତେବେ ଭୂଲରେ ଦେଖାଣିଆ ସ୍ଵଭାଵ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆମକୁ ସର୍ଵଦା ଧନକୁ ଯତ୍ନର ସହକାରେ ସମ୍ଭାଳି ରଖିବା ଉଚିତ । ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ଜାଣୁ କି ଏହିପରି ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁ ମାନେ ଧନ ଆସିବା ପରେ ଲୋକ ଦେଖାଣିଆ କରିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ଆଦୌ ଠିକ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଧନକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ଧନର ଅପବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣ ହେତୁ ଟଙ୍କା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସମୟ ଆସିଲେ ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଅନୁତାପ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ଧନ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବାପରେ ଜନ ହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି କି ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଟଙ୍କା ଆସିଥାଏ, ତେବେ ସେହି ସମ୍ପତ୍ତିକୁ କେବଳ ସଂରକ୍ଷଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବରଂ ଅର୍ଥର କିଛି ଅଂଶ ଜନ କଲ୍ୟାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ କରିବା ଉଚିତ । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି କି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ କାମ ସହିତ ଖରାପ ସମୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଟଙ୍କା ସଂରକ୍ଷଣ କରି ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରନ୍ତୁ

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ମଣିଷ କେବଳ ଧନ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଟଙ୍କାଙ୍କୁ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ନିବେଶ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *