ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ସେବନ କରିବା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ! ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ…

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ସେବନ କରିବା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ! ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ…

‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ବର୍ଷଯାକ ମିଳୁଥିବା ବନସ୍ପତି ଅଟେ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଖାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ବ୍ୟବହାର ସଲାଡ୍, ପନିପରିବା ଓ ଜୁସ୍ ରୂପେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ସେବନ କରିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏତିକି ନୁହେଁ ବରଂ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରେ ମଧ୍ୟ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲାଭ ରହିଛି ।

‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’କୁ ସଲାଡ୍ ରୂପେ ମଧ୍ୟ ଲୋକେ ଖୁବ୍ ଖାଆନ୍ତି । ସେମିତିରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’କୁ କାଟି ଟିକିଏ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ମୁଖ୍ୟ ରୂପେ ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏପରି ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ଆଚାର ପଚାରନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଭିଟାମିନ୍ ଓ ମିନେରାଲ୍ ଭଳି ତତ୍ତ୍ୱ ଗୁଡ଼ିକ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’କୁ ଔଷଧ ରୂପେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ଲାଭ ମିଳିବ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ରସ ବୃଦ୍ଧ ବୟସ୍କ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହାର ସେବନ ଅଧିକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ବହୁତ ଲାଭ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ସେବନରୁ କେଉଁ କେଉଁ ଲାଭ ମିଳିବ, ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ହୃଦୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ଯଦି ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ସେବନ କରାଯାଏ ଏଥିରୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବା । ଯଦି ନିୟମିତ ଭାବେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଜୁସ୍ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ବିପଦ କମ୍ ଥାଏ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ରେ ଭିଟାମିନ-ସି ଓ ମିନେରାଲସ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା ହୃଦୟକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୁଏ

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ଜୁସ୍ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରେ ରକ୍ତଚାପକୁ କମ୍ କରିବା ପାଇଁ ଦିନରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ଜୁସ୍ ପିଇବା ବହୁତ ଅଟେ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ଜୁସ୍ ପିଇବା ଫଳରେ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିବ ।

କବ୍ଜରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’

ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କବ୍ଜ କିମ୍ବା ପେଟ ସହ ଜଡ଼ିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତେବେ ଏମିତିରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ସେବନ କରିବା ବହୁତ ଲାଭବାନ ଅଟେ । ବାସ୍ତବରେ, ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ରେ ଫାଇବର୍ ଭରପୂର୍ ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା କବ୍ଜ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କବ୍ଜ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ଜୁସ୍ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପିଅନ୍ତୁ । ଏଥିରୁ ଲାଭ ମିଳିବ ।

ମଧୁମେହ ରୋଗ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ଆଜିକାର ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧୁମେହ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ମଧୁମେହ ରୋଗ ଅଛି ତେବେ ତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ । ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ରେ ଏକ ଏଣ୍ଟି ଅକ୍ସୀଡେଣ୍ଟ ରହିଥାଏ ଯାହାକୁ ଅଲଫା ଲିପୋଇକ୍ ଏସିଡ୍ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହା ଯୌଗିକ ଗ୍ଲୁକୋଜ୍ ସ୍ତରକୁ କମ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’

ଯଦି ‘ବିଟ୍ ରୁଟ୍’ ରସର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ ଏଥିରୁ ତ୍ୱଚାକୁ ଲାଭ ମିଳେ । ଏହା ତ୍ୱଚା ଫୁଲିବା ଠିକ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *