ସାବଧାନ ! ବାଇକ୍, ସ୍କୁଟରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବସାଇବା ପଡିପାରେ ଭାରି ! ଦେବାକୁ ହେବ ‘ବଡ ଅଙ୍କ’ର ଜୋରିମାନା, ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ…

ସାବଧାନ ! ବାଇକ୍, ସ୍କୁଟରରେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବସାଇବା ପଡିପାରେ ଭାରି ! ଦେବାକୁ ହେବ ‘ବଡ ଅଙ୍କ’ର ଜୋରିମାନା, ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ…

ସାବଧାନ ! ଯଦି ଆପଣ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ନେଇଯାଆନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ମୋଟର୍ ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନର ନିୟମ ପୁଣିଥରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ।

ନୂତନ ମୋଟର୍ ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ସବାରି ଭାବରେ ଗଣାଯିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାକୁ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ନେଇଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ, ପିଲାଟି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିବା ଜରୁରୀ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କର ଚାଲାଣ କଟିପାରେ ।

ମୋଟର୍ ଯାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୧୯୪a ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେୟ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସବାରି ଭାବରେ ଗଣାଯିବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏକ ଶିଶୁ ସମେତ କେବଳ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ଚଲାଇ ପାରିବେ ।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ଦୁଇଜଣ ଲୋକ ମୋଟର୍ ସାଇକେଲ୍ କିମ୍ବା ସ୍କୁଟରରେ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚାରି ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ଶିଶୁ ଭାବରେ ତୃତୀୟ ସବାରି ହେତୁ ଆପଣଙ୍କର ଚାଲାଣ କଟିପାରେ । ନୂତନ ମୋଟର୍ ଯାନ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ୪ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋଟର୍ ଯାନ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୧୮୦ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ କାର୍ ଚଲାନ୍ତି ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଖୋଜାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କାର ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ୩ ମାସ ଜେଲ୍ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *