ଖୁସି ଖବର :- ୧୨ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା କରୋନା ଟିକା ! ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ…

ଖୁସି ଖବର :- ୧୨ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା କରୋନା ଟିକା ! ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ…

କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ଏବଂ କରୋନା ଟିକା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେଉଛି । ଆମେରିକୀୟ ଟୀକା ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର୍ ଇଙ୍କ ଏବଂ ବାୟୋନଟେକ୍ ଏସଇ ନିକଟରେ ୧୨ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଟୀକା ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ସଂପର୍କରେ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ୧୨ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ଶତ ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେରିକାରେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ କେବଳ ୧୬ ବର୍ଷ ଏବଂ ତା ଠାରୁ ଅଧିକ ବୟସ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦେଶରେ ଫାଇଜର୍ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି । ଫାଇଜର୍/ ବାୟୋନଟେକ୍ ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ ୧୬ ଏବଂ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କଙ୍କ ଉପରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ଯେତେବେଳେ କି ମୋଡର୍ନା, ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଏଥିସହିତ ୧୨ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଫାଇଜରର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି । ଯାହା ସଫଳ ହେଉଛି । ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଟୀକାକରଣ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ମୋଡର୍ନା ଇଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ୬ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଭାରତରେ ଅଧିକ ବୟସ ତଥା ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ୍ ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କେବଳ ଦୁଇଟି ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ଯାହା ହେଉଛି କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଏବଂ କୋଭିଶିଲ୍ଡ । ଆମ ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ।

ଏଥିସହିତ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଭାରତରେ ୪୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁଠାରେ ଟୀକାକରଣକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ସଂକ୍ରମଣର ନୂତନ ମାମଲା ବଢୁଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ୬ କରୋଡ଼ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *