ବୋଝ ଉପରେ ଲଲିତା ବିଡା ! ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କଣ କଣ ?

ବୋଝ ଉପରେ ଲଲିତା ବିଡା ! ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କଣ କଣ ?

ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପରି କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟବହାର ଜିନିଷ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ରାଜସ୍ଥାନ- ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଗ୍ଧ, ବିଦ୍ୟୁତ, କାର୍ ଏବଂ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟରେ ପଡ଼ିବ ।

କ’ଣ କ’ଣ ମହଙ୍ଗା ହେବ ?

ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍- ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବଜେଟରେ ସରକାର କ୍ୟାମେରା ମଡ୍ୟୁଲ୍, କନେକ୍ଟର୍ସ, ବ୍ୟାକ୍ କଭର୍ ଭଳି ଆନୁଷଙ୍ଗିକ ସାମଗ୍ରୀରୁ କିଛି ଛାଡ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋବାଇଲ୍ ଚାର୍ଜର ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିସହିତ ସରକାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ କଷ୍ଟମ୍ ଡ୍ୟୁଟି ‘୦ ରୁ ୨.୫%’କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି ।

ଏସି- ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କୁଲର୍, ପଙ୍ଖା ଏବଂ ଏସି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୧ରୁ ଏସି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମୂଲ୍ୟକୁ ୪-୬ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି । ତାହା ହେଉଛି ୟୁନିଟ୍ ଏସି ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୧୫୦୦ ରୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ ।

ଟିଭି- ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଟେଲିଭିଜନର ମୂଲ୍ୟ ୨୦୦୦ ରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ ।

କାର୍- ଯଦି ଆପଣ କାର୍ କିଣିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଦେଶ- ବିଦେଶର ଅନେକ କମ୍ପାନୀ କାରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ଜାପାନର କମ୍ପାନୀ ନିସାନ୍ ଏହାର କାରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି ।

କ୍ଷୀର- ଧନୀଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗରିବ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ସକାଳେ ପ୍ରଥମେ କ୍ଷୀର ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ନିକଟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ବୈଠକରେ କୃଷକମାନେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର୍ ପିଛା ୫୫ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ କେବଳ ୩ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ।

ଟ୍ରାକ୍ଟର୍- ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ କୃଷକଙ୍କ ପକେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଭାର ବହନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି । କାରଣ ସମସ୍ତ ଟ୍ରାକ୍ଟର୍ କମ୍ପାନୀ ଟ୍ରାକ୍ଟରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ- ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଫୁଟ୍ ୱେୟାର୍, ବ୍ୟାଗ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ରିହାତି ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ‘ମେଡ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ଉତ୍ପାଦକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରାଯାଇପାରିବ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ଉତ୍ପାଦଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୌର ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ୫ରୁ ୧୦%କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ୨୦୦ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହେବ ।

ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ହେବ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ

ରାଜସ୍ଥାନରେ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ସରକାରଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଘୋଷଣାର ଲାଭ ଉପକୃତ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଯାହା ଅଧୀନରେ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ସମ୍ମାନଜନକ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସମ୍ମାନଜନକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବେ ଏବଂ ବେକାର ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବତୀମାନେ ବେକାରୀ ଭତ୍ତା ପାଇବେ । ଏଥିସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ବିୟର୍ ଶସ୍ତା ହେବ ଏବଂ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା ହେବ ।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଦ ମହଙ୍ଗା ହେବ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ମଦ ଦର ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ । ଯୋଗୀ ସରକାର ଏବଂ ଏକ୍ସାଇଜ୍ ବିଭାଗ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଅଧୀନରେ ଘରୋଇ ଏବଂ ବିଦେଶୀ ମଦ ମହଙ୍ଗା ହେବ । ଏଥିସହିତ ୟୁପିରେ ବିୟର୍ ଶସ୍ତା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।

ବିହାରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମହଙ୍ଗା ହେବ

ବିହାରର ଲୋକଙ୍କୁ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ରୁ ଅଧିକ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଉତ୍ତର ବିହାର ଶକ୍ତି ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ୯ ରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯଦି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁମୋଦନ ହୁଏ ତେବେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *