ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ୬ଟି ‘ଅକ୍ଷର’ ଝିଅମାନେ ! ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ…

ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ୬ଟି ‘ଅକ୍ଷର’ ଝିଅମାନେ ! ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ…

ଯଦିଓ ସେକ୍ସପିୟର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁନିଆରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ନାମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ତଥାପି, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ନାମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ନାମର ପ୍ରଥମ ଅକ୍ଷର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରକୃତି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ଉପାୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମରୁ ଆମେ ଜାଣିପାରିବା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ଏବଂ କିପରି ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଃଖ ଆସିବ । କିନ୍ତୁ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଝିଅମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସବୁଠାରୁ ବିରକ୍ତିକର ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ B, H, L, p, R ଏବଂ S ନାମକ ଝିଅମାନେ ସ୍ୱଭାବରେ ରାଗୀ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା B, H, L, p, R ଏବଂ S ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି କଣ ।

B, H, L, p, R ଏବଂ S ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି କିପରି ହୋଇଥାଏ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁ ଯେ ଜନ୍ମ ସମୟ ଏବଂ ସ୍ଥାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ତେବେ ଜନ୍ମ ପରେ ଶିଶୁର ନାମ ମଧ୍ୟ ତାହାର ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାର ନାମର ଅକ୍ଷର ସମାନ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ପ୍ରାୟ ସମାନ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ B, H, L, p, R ଏବଂ S ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ B, H, L, p, R ଏବଂ S ନାମକ ଝିଅମାନେ ପ୍ରକୃତିରେ କ୍ରୋଧୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ନାମ ଥିବା ଝିଅମାନେ ବହୁତ କ୍ରୋଧୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି, ସେମାନଙ୍କର କିଛି ଭଲ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ।

‘B’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଯେଉଁ ଝିଅର ନାମ ‘B’ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତାହାର ହୃଦୟ ନିର୍ମଳ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ, ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କ୍ରୋଧ । ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତି । ତଥାପି, ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ, ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭଲ ଲୋକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ।

‘H’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ସେ ଘର ଏବଂ ପରିବାରର ସମସ୍ତଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି । ସେ ନିଜ ପରିବାରର ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯାଇପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, କଥା କଥାରେ ରାଗିବା ସେମାନଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବିପଦଜନକ ପ୍ରକୃତି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏମାନେ ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ତେଣୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କ୍ଷତି ସହିଥାନ୍ତି ।

‘L’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ ଏମିତି କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଖରାପ କରିବ । ଏହିପରି ଝିଅମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆଗରେ ଥାନ୍ତି । ଏହି ନାମ ଥିବା ଝିଅମାନେ ସବୁବେଳେ କିଛି ନୂତନ ଜିନିଷ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ସେମାନଙ୍କର କ୍ରୋଧ ସେମାନଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ । ସେମାନେ କାହା ଉପରେ ବି କେଉଁଠି କ୍ରୋଧୀ ତ ହୁଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ସେମାନେ ହୃଦୟରୁ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

‘P’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଏହି ନାମ ଥିବା ଝିଅମାନଙ୍କର ସ୍ୱଭାବର ପ୍ରକୃତି ଅଛି । ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି ଅଧିକ ବକ୍ତବ୍ୟ କିମ୍ବା ଅତି ଶାନ୍ତ ହୋଇପାରେ । ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ କମ୍ କଥା କହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ନିଜ ଦୁନିଆରେ ସେମାନେ ହଜି ଥାନ୍ତି ସେମାନେ ନିଜ କ୍ରୋଧକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜକୁ ଦେଖାନ୍ତି । କ୍ରୋଧରେ, ସେମାନେ ପ୍ରାୟତ ନିଜର କ୍ଷତି କରନ୍ତି ।

‘R’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସେମାନେ ବହୁତ ଚାଲାକ୍ ବି ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ସହଜରେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି । ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ସମାଜ ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କ୍ରୋଧ ହେଉଛି ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ବଳତା । ସେମାନେ କ୍ରୋଧ ଏବଂ ସ୍ନେହ କରିବା ଉଭୟ ଜାଣନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜର ଦୁଃଖ କୁ ଲୁଚାଇ ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

‘S’ ନାମକ ଝିଅମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତି

ଏହି ନାମର ଝିଅମାନେ ପ୍ରେମ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହାୟକ ହୁଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ, ସେମାନେ ଶତ୍ରୁତା ମଧ୍ୟ ଭଲ ସେ କରନ୍ତି । ଦେଖିବାକୁ ଏମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରୀହ । କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅଧିକ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି । କେବଳ ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଆନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *