ଛୁଆମାନଙ୍କ ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି ହରେଇ ଦେଇପାରେ ଏହି ସାନିଟାଇଜର୍ ! ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଘଟଣା…

ଛୁଆମାନଙ୍କ ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି ହରେଇ ଦେଇପାରେ ଏହି ସାନିଟାଇଜର୍ ! ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଘଟଣା…

ଶୋଧକର୍ତ୍ତାମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଭୁଲରେ ସାନିଟାଇଜର୍ ଶିଶୁର ଆଖିରେ ଚାଲିଯାଏ ତେବେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଅନ୍ଧ କରିଦିଏ । ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପିବାଇଯାନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ସେଣ୍ଟର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ରୁ ୨୪ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର୍ ସହ ଜଡ଼ିତ ଘଟଣାର ସଂଖ୍ୟା ୨୩୨ ଥିଲା ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ୩୩ ଥିଲା ।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ଲୋକମାନେ ଅଲକୋହଲରୁ ତିଆରି ସାନିଟାଇଜରର ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସାନିଟାଇଜରରୁ ଆପଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ କୁ ରୋକିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏହା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଏଥିରୁ ନିରୀହ ମାନଙ୍କ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ଏହାର ଖୁଲାସା ନିକଟରେ ଏକ ଶୋଧ ଜରିଆରେ ହୋଇଥିଲା । ଫ୍ରାନ୍ସରେ ହୋଇଥିବା ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଲକୋହଲ୍ ବେଷଡ଼ ସାନିଟାଇଜର୍ ସିଞ୍ଚନ ପରେ ୨୦୨୦ରେ ୨୦୧୯ ଅପେକ୍ଷା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବା ଘଟଣା ଗୁଡ଼ିକ ୭ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖି ଖରାପ ହୋଇଛି ।

ଏହା ଅଟେ ସଂଖ୍ୟା

ଶୋଧକର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଚେତାବନୀ ଅନୁସାରେ ଯଦି ଭୁଲରେ ସାନିଟାଇଜର୍ ଆଖିରେ ପଶିଯାଏ ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ଧ କରିଦିଏ । ଫ୍ରେଞ୍ଚ ପବୈଜନ ସେଣ୍ଟରର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ୧ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୦ରୁ ୨୪ ଅଗଷ୍ଟ ମଧ୍ୟରେ ହାତ ସାନିଟାଇଜର୍ ସହ ଜଡ଼ିତ ଘଟଣାର ସଂଖ୍ୟା ୨୩୨ ଥିଲା ଯାହା ଗତବର୍ଷ ୩୩ ଥିଲା । ଶୋଧର ଦାବି ଯେ ଆଲକୋହଲରେ ତିଆରି ସାନିଟାଇଜର୍ ସିଞ୍ଚନ ସମୟରେ ଯଦି ଏକ ବୁନ୍ଦା ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଶିଶୁର ଆଖିରେ ଚାଲିଯାଏ ତେବେ ତାହାର ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି ଚାଲି ଯାଇପାରେ । ଏଥିପାଇଁ ଏଥିରୁ ସାବଧାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଆଲକୋହଲରେ ତିଆରି ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଯାହା ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଯଦିଓ, ଏହା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବକାରୀ ଅଟେ ।

ଶିଶୁଙ୍କୁ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ

ଶୋଧ କର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ‘ଆଲକୋହଲରେ ତିଆରି ସାନି ଟାଇଜର୍ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଡ଼ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ଭାରତୀୟ ଶୋଧ କର୍ତ୍ତା ମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ସାନିଟାଇଜରଙ୍କୁ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉଚିତ୍ । ଏମିତିରେ ଦୁଇଟି ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ସାନିଟାଇଜର୍ ଚାଲିଗଲା ଓ ତାଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଡାକ୍ତର ମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ, ସାନିଟାଇଜରରୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଶିଶୁଙ୍କ ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି ଯିବା ବିପଦ ରହିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମାତାପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରାନ୍ତୁ ଏବଂ ହାତରେ ବାରମ୍ବାର ସାନିଟାଇଜର୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଡେଲି ମେଲ୍ ଅନୁସାରେ, ପ୍ରେଞ୍ଚ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଗ୍ରୁପର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯେଏଏମଏ ଏଫଥାଲମୋଲଜିରେ ପ୍ରକାଶିତ ନିଜ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆଲକୋହଲରେ ତିଆରି ସାନିଟାଇଜରର ବଡ଼ ସ୍ତରରେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ରୁ ଅଜଣାତରେ ହେଉଥିବା ମହାମାରୀର ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଜଡ଼ିତ ହୋଇଛି ।” ଡାକ୍ତର ଲେଖନ୍ତି ଯେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କ ଠାରେ ଆକ୍ୟୁଲର୍ ଇଂଜରି ହେବାର ଅଧିକ ବିପଦ ଥାଏ ଏବଂ ହାତ ସାନିଟାଇଜର୍ କାରଣରୁ ଅନେକ ଥର ଆଖିର ଜ୍ୟୋତି ମଧ୍ୟ ଚାଲି ଯାଇପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *