‘mAadhaar’ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟ, ୧ କ୍ଲିକରେ ହୋଇଯିବ ୩୫ଟି କାମ !

‘mAadhaar’ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ ଅଧିକ ସ୍ମାର୍ଟ, ୧ କ୍ଲିକରେ ହୋଇଯିବ ୩୫ଟି କାମ !

ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘mAadhaar’ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହି ଗୋଟିଏ ଆପ୍ ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ ।

ଆଧାର କାର୍ଡର ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଅବଗତ ହେବା ଜରୁରୀ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଧାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ UIDAI ରେ mAadhaar ଆପ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ୧ କ୍ଲିକରେ ୩୫ ସୂଚନା ପାଇବେ । ଏହି ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସମୟ ସଞ୍ଚୟ ହେବ ଏବଂ ଗମନାଗମନରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାକୁଥିବା ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ ହେବ ।

‘mAadhaar’ ଆପରେ କଣ ଅଛି


ଆଧାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ଆଧାର ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ଆଧାର କାର୍ଡ ପୁନ ପ୍ରିଣ୍ଟ, ଠିକଣା ଅପଡେଟ୍, ଅଫଲାଇନ୍ ଇ- କେୱାଇସି, କ୍ୟୁଆର କୋଡେ କିମ୍ବା ସ୍କାନ୍, ଆଧାର ଯାଞ୍ଚ, ମେଲ୍/ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ ପରି ୩୫ ସେବାର ଲାଭ ‘mAadhaar’ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ‘mAadhaar’ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଘରେ ବସି ଠିକ୍ ହୋଇଯିବ ।

‘mAadhaar’ ଆପ୍ କିପରି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବେ

ଗୁଗୁଲର ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ‘mAadhaar’ ଆପ୍ ସହଜରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ । ଏହାପରେ, ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାରୀ ସୁବିଧାର ଲାଭ ଉଠାଯାଇପାରିବ । ଏହି ଆପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଲୋକଙ୍କ ସେହି ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇବା ଯାହାପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଆଧାର କେନ୍ଦ୍ରକୁ ବାରମ୍ବାର ଘୂରି ବୁଲିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଏହି ଯୁଗରେ ଅଧିକାଂଶ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନଲାଇନରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି କ୍ରମରେ ‘mAadhaar’ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ‘mAadhaar’ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏବଂ ୟୁଆଇଡ଼ିଆଇରେ ସେମାନଙ୍କର ସୂଚନାକୁ ଘରୁ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତି ।

ଆଧାର ସହିତ ପାନ୍ କୁ ସଂଯୋଗ କରିବାର ଶେଷ ତାରିଖ ପାଖାପାଖି

ଯଦି ଆପଣ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ପାନ୍ କୁ ଲିଙ୍କ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ । ଶେଷ ତାରିଖର ସମାପ୍ତି ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାର୍ଡକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋରିମାନା ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *