‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି ! ଆୟକର ସଞ୍ଚୟ ହେବ ଏବଂ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ…

‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି ! ଆୟକର ସଞ୍ଚୟ ହେବ ଏବଂ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ…

ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୦-୨୧ ଶେଷ ହେବାପାଇଁ ମାତ୍ର ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ରହିଛି । ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ କେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ବିନିଯୋଗ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା କେତେ ଭଲ ହେବ । ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଟିକସ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲାଭ ଆପଣଙ୍କର ହେବ । ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନାର ହିସାବରେ ମଧ୍ୟ ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଟିକସରେ ମିଳିବ ଛାଡ଼:-

‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଆୟକରର ଧାରା ୮୦-ସି ଅନୁଯାୟୀ ଛାଡ଼ ମିଳିଥାଏ । ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ଛାଡ଼ ମିଳି ଯାଇପାରେ । ଏହାର ଆଉ ଏକ ବଡ଼ ବିଶେଷତ୍ୱ ଏହା ଯେ, ମେଚ୍ୟୁରୀଟିରେ ମିଳିବାକୁ ଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ ସୁଧ ଦେବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ଟିକସ ହୁଏନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳୁଅଛି କିନ୍ତୁ ‘PPF’ରେ ସୁଧ ହାର ପ୍ରତି ୪ ମାସରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କର ଲାଭ ଏବଂ କ୍ଷତି ଉଭୟ ହୋଇପାରେ ।

ଦୀର୍ଘ ବିନିଯୋଗରେ ଅଧିକ ଲାଭ:-

ପ୍ରତି ୪ ମାସରେ ସୁଧ ହାର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା କାରଣରୁ ‘PPF’ରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ‘PPF’ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ୧୫ ବର୍ଷରେ ଆପଣ ୭.୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରିଦେବେ । ୧୫ ବର୍ଷରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପସ୍ଥିତ ସୁଧ ହାର ହିସାବରେ ୧୪.୦୬ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିବ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ମୁଲ୍ୟକୁ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏବଂ ‘PPF’ରେ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ରାଶି ବଢି ୨୨.୬୯ ଲକ୍ଷ ହୋଇଯିବ ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ ବିନିଯୋଗ:-

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବା କାରଣରୁ ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସୁରକ୍ଷିତ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ରୋଜଗାର କରାଯାଇଥିବା ସୁଧରେ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଜମା ମୂଲ୍ୟ ହିସାବରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଭରସାଦାୟକ କରିଥାଏ । ‘PPF’ରୁ ଅଧିକ ସୁଧ କେବଳ EPFରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା କେବଳ ସହାୟତା ସେକ୍ଟର୍ ପାଇଁ ଅଟେ । ବାକି ଯୋଜନା ମୁକାବିଲାରେ ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ‘PPF’ରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ହେବ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ବିନିଯୋଗ କରିଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଟିକସ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *