ରାମାୟଣ- ମହାଭାରତର ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳାକାରମାନେ ଟିଭି ଛାଡି ରାଜନୀତିରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ! ଦେଖନ୍ତୁ ତାଲିକା…

ରାମାୟଣ- ମହାଭାରତର ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କଳାକାରମାନେ ଟିଭି ଛାଡି ରାଜନୀତିରେ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି ! ଦେଖନ୍ତୁ ତାଲିକା…

ମନୋରଂଜନ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ଅନେକ ଏପରି କଳକର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଅଭିନୟ ହେତୁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଏକ ଭଲ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ କଳାକାର ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସକ୍ରିୟ ଥିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ରାମାୟଣର ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍ ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯାହାର ଚର୍ଚ୍ଚା ସର୍ବତ୍ର ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ରାଜନୀତିରେ କେବଳ ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍ ନିଜ ଚେଷ୍ଟା କରିନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ରାମାୟଣ ଏବଂ ମହାଭାରତର ଅନେକ କଳାକର ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିଭି ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ଛାଡି ରାଜନୀତିରେ ନିଜ ପାଦ ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ତାଲିକାରେ କେଉଁ କେଉଁ କଳାକାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍

ରାମାୟଣର ରାମ ଅର୍ଥାତ ଅରୁଣ ଗୋବିଲ୍ ରାଜନୀତିର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇଛନ୍ତି । ସେ ନିକଟରେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି । ଅରୁଣ ଗୋବିଲଙ୍କୁ ବିଜେପିର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧକ୍ଷର ସଦସ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି । ଗତବର୍ଷ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ସାରା ଦେଶରେ ଲକଡ଼ାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ରାମାୟଣ ଟିଭିକୁ ଫେରିଥିଲା । ଲୋକମାନେ ଏହି ଶୋ’କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅରୁଣ ଗୋବିଲଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା ।

ନୀତୀଶ୍ ଭରଦ୍ୱାଜ୍

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ନୀତୀଶ୍ ଭରଦ୍ୱାଜ୍ କେବେଠାରୁ ବିଜେପିର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ସେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜାମସେଦପୁରରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦିଗବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଂଙ୍କ ଠାରୁ ହାରିବା ପରେ ସେ ରାଜନୀତିରୁ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ ।

ଦାରା ସିଂ

ଧାରାବାହିକ “ରାମାୟଣ”ରେ ହନୁମାନ୍ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଦାରା ସିଂ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟରେ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଫ୍ୟାନ୍ କରିଥିଲେ । ସମସ୍ତ ଦର୍ଶକ ଦାରା ସିଂଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହନୁମାନଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଲୋକମାନେ ଦାରା ସିଂଙ୍କୁ ହନୁମାନ୍ ଭୂମିକାରେ ଦେଖିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଦାରା ସିଂ କେବେ ରାଜନୈତିକ ଦଳରେ ଯୋଗ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ବିଜେପିର ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ପଠାଇଥିଲା ।

ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନ୍

ଧାରାବାହିକ “ମହାଭାରତ”ରେ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନ୍ ମଧ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ନିଜର ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଗଜେନ୍ଦ୍ର ଚୌହାନ୍ ବିଜେପିର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ୨୦୦୪ ମସିହାରେ ସେ ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୫ରେ ଫିଲ୍ମ ଆଣ୍ଡ ଟେଲିଭିଜନ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲା ।

ଦୀପିକା ଚିଖଲିୟା

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଟିଭି ଧାରାବାହିକ “ରାମାୟଣ”ରେ ସୀତାଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଦୀପିକା ଚିଖଲିୟା ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଟିକେଟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରି ଜିତିଥିଲେ । ଦୀପିକା ଚିଖଲିୟା ମଧ୍ୟ ଗୁଜୁରାଟର ଭଦୋଦରା ଆସନରୁ ୧୯୯୧ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଲଢ଼ିସାରିଛନ୍ତି ।

ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦୀ

ରାମାୟଣରେ ରାବଣ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ଅଭିନେତା ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦୀ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି ଡଙ୍ଗାରେ ଚଢ଼ିଛନ୍ତି । ୧୯୯୧ରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟର ସାବରକାନ୍ତରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ୨୦୦୨ରେ ମଧ୍ୟ ଜିତିଥିଲେ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ସିରିଏଲ୍ ରାମାୟଣରେ ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦୀ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ରାବଣର ଚରିତ୍ର ସହିତ ନିଜର ଫ୍ୟାନ୍ କରିଥିଲେ । ରାବଣଙ୍କ ଭୂମିକା ଅରବିନ୍ଦ ତ୍ରିବେଦୀଙ୍କୁ ଦେଶ ତଥା ବିଶ୍ୱର ଟିଭି ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରିୟ କରିଥିଲା ।

ରୂପା ଗାଙ୍ଗୁଲି

ମହାଭାରତରେ ଦ୍ରୌପଦୀ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରୂପା ଗାଙ୍ଗୁଲି ରାଜନୀତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଚେହେରା । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରୂପା ଗାଙ୍ଗୁଲି ରାଜ୍ୟସଭାର ମନୋନୀତ ସଦସ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ପୂର୍ବ ବିଧାନସଭାରେ ସେ ହାୱାଡ଼ା ଉତ୍ତରରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିନଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *