ବଲିଉଡର ଏହି ୮ଟି କଳକରଙ୍କ ସହିତ ଲଢେଇ ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ ! ସମସ୍ତେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟର ଗୁରୁ ଅଟନ୍ତି…

ବଲିଉଡର ଏହି ୮ଟି କଳକରଙ୍କ ସହିତ ଲଢେଇ ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ ! ସମସ୍ତେ ମାର୍ଶଲ ଆର୍ଟର ଗୁରୁ ଅଟନ୍ତି…

ବଲିଉଡରେ ଏଭଳି ଅନେକ କଳାକାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନୁହେଁ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ହିରୋଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ରଖନ୍ତି । ଅନେକ କଳାକାରଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରତିଭା ରହିଥାଏ । ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କଳାକାର ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟର ଗୁରୁ ଅଟନ୍ତି । ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୮ ଜଣ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବା ଅତ୍ୟଧିକ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ୮ କଳାକାର କିଏ । ଏଥିରେ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହିତ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ ।

ଅକ୍ଷୟ କୁମାର

ସୁପରଷ୍ଟାର୍ ଅକ୍ଷୟ କୁମାରଙ୍କ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟର ପ୍ରେମ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ଅବଗତ ଅଛି । ଯବାନ କାଳରେ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋରେ ଏକ କଳା ବେଲ୍ଟ ହାସଲ୍ କରିଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଅକ୍ଷୟ ନିଜର ବଲିଉଡ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିନଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ବ୍ୟାଙ୍କକକରେ ମୟ ଥାଇ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ଟାଇଗର୍ ଶ୍ରଫ୍

ଟାଇଗର ଶ୍ରଫ୍ ତାଙ୍କର ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ନୃତ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ସହିତ ସଭିଙ୍କର ହୋସ୍ ଉଡାଇଦିଅନ୍ତି । ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ବଲିଉଡ କ୍ୟାରିୟର ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଟାଇଗର୍ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ଶିଖୁଛନ୍ତି । କୋରିଆନ୍ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ଫର୍ମ ‘ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ’ରେ ଟାଇଗର୍ ଏକ ପଞ୍ଚମ ଡିଗ୍ରୀ ବ୍ଲାକ୍ ବେଲ୍ଟ ଧାରକ । ସେ ଆଧୁନିକ କୁଙ୍ଗ ଫୁ, ସିଲାଟ୍, କାଲାରିପାୟତ୍ତୁ ଏବଂ କ୍ରାଭ୍ ମାଙ୍ଗା ପରି ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚିତ ।

ଅଜୟ ଦେବଗନ୍

ଅଜୟ ଦେବଗନ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଆକ୍ସନ ଦୃଶ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସେ ଆକ୍ସନ୍ ସହିତ ଗୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ଧୂଳି ଚଟାନ୍ତି, ଯଦିଓ ସେ ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି । ୨୦୧୪ ରେ ‘ସିଙ୍ଘମ୍’ ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କୁ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ମାଷ୍ଟର୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ‘ଡାନ ବ୍ଲାକ ବେଲ୍ଟ’ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ବଲିଉଡରେ ମାର୍ଶଲ୍ ଆର୍ଟରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଅଜୟ ବ୍ଲାକ୍ ବେଲ୍ଟର ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି ।

ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ

୯୦ ଦଶକର ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ସୁନ୍ଦର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିବା ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ ମଧ୍ୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋରେ ଭଲଭାବେ ପାରଙ୍ଗମ । ମାଧୁରୀ ଦୀକ୍ଷିତ ବିବାହ ପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ବିରତି ନେବା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ପାରଦର୍ଶୀ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ବିଦେଶରେ ଥିବାବେଳେ ‘ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ’ରେ ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ ।

କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ

ବଲିଉଡରେ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ, ଯିଏ ନିଜର ବୋଲ୍ଡ ଏବଂ କୁଲ ଇମେଜ୍ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ସେ ମଧ୍ୟ କାହା ପାଇଁ ଭାରୀ ହୋଇପାରନ୍ତି । ତାଙ୍କର କେବଳ ଜିଭ ନୁହେଁ ଶାରୀରିକ ଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କାହାକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇବାର ଶକ୍ତି ଅଛି । ସେ ଜଣେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ମାର୍ଶଲ୍ କଳାକାର ମଧ୍ୟ ।

ରାଜକୁମାର ରାଓ

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ଉଦୀୟମାନ୍ କଳକର ରାଜକୁମାର ରାଓ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ପତଳା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଦେଖି ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ ଧାରଣା ଲଗାଇବା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭାରି ହୋଇପାରେ । ବଲିଉଡରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଖୁବ୍ କମ୍ ବୟସରେ ‘ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ’ର ଟ୍ରେନିଂ ନେଇଥିଲେ ।

ନୀତୁ ଚନ୍ଦ୍ରା

ଅନେକ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ନୀତୁ ଚନ୍ଦ୍ରା ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ବହୁତ ଫିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ‘ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ’ରେ ଚତୁର୍ଥ ଡିଗ୍ରୀ ଡାନ ବ୍ଲାକ୍ ବେଲ୍ଟ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସେ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ବିଶ୍ୱ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ନିତୁ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ ଚାଲିଥିବା ବିଶ୍ୱ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଇଶା କୋପିକର୍

ଇଶା କୋପିକର୍ ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋରେ ଏକ କଳା ବେଲ୍ଟ ପାଇଛନ୍ତି । ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ ସେ ପ୍ରାୟତଃ ଟାଏକୋଣ୍ଡୋ ଅଭ୍ୟାସ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *