କରୋନା ପାଇଁ PM ମୋଦି କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ! କହିଲେ- ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନରୋକିଲେ ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଯିବ ମହାମାରୀ…

କରୋନା ପାଇଁ PM ମୋଦି କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ! କହିଲେ- ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନରୋକିଲେ ବିସ୍ତାରିତ ହୋଇଯିବ ମହାମାରୀ…

ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କରୋନା ବୃଦ୍ଧି ମାମଲା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ, ଯଦି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ତୁରନ୍ତ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନହୁଏ ତେବେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମହାମାରୀ ପୁଣିଥରେ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଯିବ । ଏହି ଦିଗରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ବିରୋଧରେ ଭାରତର ସଂଗ୍ରାମର ଉଦାହରଣ ଦିଆଯାଉଛି । ଆମର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୬ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ସର୍ବନିମ୍ନ ଅଟେ । ଆମକୁ ତୁରନ୍ତ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୁନର୍ବାର ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାକୁ ହେବ । ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଛୋଟ ସହରରେ ପରୀକ୍ଷା ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଉଚିତ ।

ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଆମେ କରୋନା ଯୁଦ୍ଧରେ ଯେଉଁଠାରେ ପହଞ୍ଚିଛୁ । ସେଥିରୁ ଆସିଥିବା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅସାବଧାନତାରେ ପରିଣତ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଆମକୁ ମଧ୍ୟ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଆତଙ୍କିତ ମୋଡକୁ ଆଣିବାର ନାହିଁ । ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଭୟର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର ନକରୁ ଏବଂ କରୋନା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ ହୋଇଯାଉ । ଆମେ ତୁରନ୍ତ କରୋନାର ଏହି ଉଦୀୟମାନ “ଦ୍ୱିତୀୟ ଶିଖର”କୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଅଧିକାଂଶ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ଏପରି ଅଟନ୍ତି ଯାହା ଅନେକ କରୋନା ପର୍ଯ୍ୟାୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମ ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପରେ ହଠାତ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ବହୁତ ଅଧିକ । ଦେଶର ୭୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ୧୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଅଟେ । ଯଦି ଆମେ ଏହି ବଢୁଥିବା ମହାମାରୀକୁ ଏଠାରେ ବନ୍ଦ କରିବା ନାହିଁ ତେବେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଆକ୍ରାନ୍ତ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ । ଆମକୁ ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ମୋଦୀ ‘ଟେଷ୍ଟ, ଟ୍ରାକ୍ ଏବଂ ଟ୍ରିଟ୍’ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେ ଯେତିକି ଗମ୍ଭୀର ହୋଇଛୁ ସେତିକି ଗମ୍ଭୀର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ଏବଂ ଆରଟି- ପିସିଆର୍ ପରୀକ୍ଷା ହାରକୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଛୋଟ ସହରଗୁଡ଼ିକରେ ରେଫରାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନେଟୱାର୍କ ପ୍ରତି ଆମକୁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି

ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ବିଷୟରେ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଦେଶରେ ଟୀକାକରଣର ଗତି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦେବା ପାଇଁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଅତିକ୍ରମ କରିଛୁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଆମକୁ ଟିକାର ବର୍ବାଦ ସମସ୍ୟାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଦେଶରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଯାହାଫଳରେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରେ କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଏହି ବୈଠକ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ବୈଠକରେ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର CM. ମମତା ବାନାର୍ଜୀ, ଛତିଶଗଡ CM. ଭୁପେଶ୍ ବାଗେଲ୍ ଏବଂ ୟୁପି CM. ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *