ଏହି ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବାହାରେ ବିମାନ ଛିଡା ହୋଇଛି ! ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ସ୍କୁଟର୍-କାର୍ ନୁହେଁ, ବିମାନ ଦେଖାଯାଏ…

ଏହି ଗାଁର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବାହାରେ ବିମାନ ଛିଡା ହୋଇଛି ! ପାର୍କିଂ ସ୍ଥାନରେ ସ୍କୁଟର୍-କାର୍ ନୁହେଁ, ବିମାନ ଦେଖାଯାଏ…

ସାଧାରଣତଃ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ କଲୋନୀରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଏକ ସ୍କୁଟର୍, ବାଇକ୍ କିମ୍ଵା କାର୍ ଘର ବାହାରେ ପାର୍କିଂ ରହିଥିବା ଦେଖିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଗାଁ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ସ୍କୁଟର୍ କିମ୍ବା କାର୍ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବାହାରେ ଏକ ବିମାନ ଦେଖିବେ । ଏହି ଅନନ୍ୟ ଗ୍ରାମ ଆମେରିକାରେ ଅବସ୍ଥିତ । ବାସ୍ତବରେ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ମୋଟ ୬୩୦ ବିମାନ ପାର୍କ ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୬୧୦ଟି କେବଳ ଆମେରିକାରେ ଅଛି ।

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ବିମାନ ପାର୍କ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଫ୍ରେସ୍ନୋରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାର ନାମ ସିଆର୍ ସ୍କାଏ ପାର୍କ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହା ୧୯୪୬ରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ନିକଟରେ ଏକ ଏୟାରପାର୍କ କଲୋନୀ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଜଣେ ଟିକଟୋକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏହି କଲୋନୀର ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ଭିଡିଓରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯେ ସେଠାରେ ଏକ କଲୋନୀ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବାହାରେ ସ୍କୁଟର୍ କିମ୍ବା କାର୍ ବଦଳରେ ବିମାନ ଅଛି ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ, ଆପଣ ଏହିପରି ଅନେକ ଏୟାରପାର୍କ ଦେଖିବାକୁ ପାଇବେ । ସେଗୁଡିକ ତିଆରି କରିବା ପଛରେ ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ଅଛି । କାରଣ ହେଲା ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ ଆମେରିକାରେ ପାଇଲଟଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଚାରି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଲା, ଅନେକ ବିମାନ ଅଦରକାରୀ ହୋଇଗଲା | ତେଣୁ ଆମେରିକାର ସିଭିଲ୍ ଏରୋନେଟିକ୍ସ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଆବାସିକ କଲୋନୀ ଗଠନ କରି ଏୟାରପାର୍କ ନିର୍ମାଣ କଲା । ଏହା ପରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ସାମରିକ ପାଇଲଟମାନଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ଏୟାରଷ୍ଟ୍ରିପରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ଏୟାରପ୍ୟାକ୍ ହୋଇଥିବା କଲୋନୀ ଗୁଡ଼ିକ ଫ୍ଲାଏ-ଇନ୍ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏଠାରେ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘର ବାହାରେ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଏକ ବିମାନ ପାଇବେ । ଏହି କଲୋନୀଗୁଡିକ ବିମାନ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି କଲୋନୀ ଗୁଡ଼ିକର ଯଥେଷ୍ଟ ଦୈର୍ଘ୍ୟ ଏବଂ ମୋଟେଇ ରଖାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିମାନ ଗୁଡିକ ପରସ୍ପର ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ନ ହୋଇ ବିନା ଦ୍ଵିଧାରେ ଉଡିପାରିବେ ।

ଏହି ଅନନ୍ୟ କଲୋନୀ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ଭାଇରାଲ୍ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଯିଏ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖୁଛି ସେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି । ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ‘ମୋର ଇଚ୍ଛା ବିମାନଟି ମୋ ଘର ବାହାରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବ’ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ‘ଏମାନେ ବଡ଼ ଭାଗ୍ୟବାନ ଲୋକ । ମୋ ଘର ବାହାରେ ବିମାନ ଛାଡ, ଗୋଟିଏ କାର୍ ମଧ୍ୟ ଠିଆ ହୋଇ ନାହିଁ ।” ଏହିପରି ଅନେକ ମଜାଦାର୍ ମନ୍ତବ୍ୟ ଆସିଛି ।

ଏୟାରପାର୍କ କଲୋନୀ ଆପଣଙ୍କୁ କେମିତି ଲାଗିଲା ଆମକୁ କୋମ୍ମେଣ୍ଟରେ ନିଶ୍ଚୟ ଜଣେଇବେ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଏୟାରପାର୍କ କଲୋନୀ ପସନ୍ଦ ଆସିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *