ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ଫିଫା ଆୱାର୍ଡରେ ! ଏହି ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତା…

ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ଫିଫା ଆୱାର୍ଡରେ ! ଏହି ଆୱାର୍ଡ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତା…

ବଲିଉଡର ମେଗାଷ୍ଟାର୍ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କୁ କିଏ ବା ନଜାଣେ ? ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ତାଙ୍କର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଭିନୟ ଯୋଗୁ ଅନେକ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ସେ ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ପ୍ରଶଂସକ ଅଛନ୍ତି । ଦୁନିଆର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ତାଙ୍କର ଫ୍ୟାନ୍ ଫଲୋଇଙ୍ଗ ରହିଛନ୍ତି ।

ତାଙ୍କର ଅଭିନୟ କ୍ୟାରିଅରରେ ଅମିତାଭ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ସେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଜାତୀୟ ନୁହେଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି । ସେହି ପୁରସ୍କାର ତାଲିକାରେ ଆଉ ଏକ ବଡ ନାମ ଯୋଡିହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଅମିତାଭଙ୍କୁ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଫିଲ୍ମ ଆର୍କାରିଖସ୍ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନଜନକ ଫିଫା ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ ।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶୋକେସ୍ ସମୟରେ ମେଗାଷ୍ଟାର୍ ଅମିତାଭଙ୍କୁ ଏହି ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟୋଫର୍ ନୋଲାନ୍ ଏବଂ ମାର୍ଟିନ୍ ସ୍କୋର୍ସେସ୍ ଭଳି ଭେଟେରାନ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମିତାଭଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହି ପୁରସ୍କାର ଅମିତାଭଙ୍କୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେରିଟେଜ୍ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଗରେ ତାଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଅବଦାନ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି । ଏହି ପୁରସ୍କାର ବିଷୟରେ ସବୁଠାରୁ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ହେଉଛନ୍ତି ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତା ଯିଏକି ଏହି ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ।

ଅମିତାଭ ଏହି ଖବର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଫିଫା ପୁରସ୍କାର ପାଇ ମୁଁ ଗର୍ବିତ । ଏହା ଏକ କାରଣ ଯାହା ପାଇଁ ମୁଁ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ । ଆମକୁ ଏହି ଧାରଣାକୁ ଆହୁରି ଦୃଢ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଆମେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିଳ୍ପ ତଥା ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ୍ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଆମର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବା ।

ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ନାମ ଫିଲ୍ମ ହେରିଟେଜ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ଫିଫା ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲା । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ତଥା ଅଭିଲେଖକ ‘ଶିବନ୍ଦ୍ର ସିଂ’ ଡୁଙ୍ଗରପୁର୍ ଏହି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭାରତର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଐତିହ୍ୟର ପୁନରୁଦ୍ଧାର, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍, ସଂରକ୍ଷଣ, ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଏବଂ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ।

ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କର ନିକଟରେ ମୋତିଆବିନ୍ଦୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ‘ବିଗ୍ ବି’ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଏକ କବିତା ଲେଖିଥିଲେ ଯାହା ବହୁତ ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିଲା ।

ଅମିତାଭ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଥ୍ରୀଲର ଫିଲ୍ମ ‘ମେଡେ’ର ସୁଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଫିଲ୍ମରେ ‘ରକୁଲ୍ ପ୍ରୀତ ସିଂ’ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଆଗାମୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ହେଉଛି ଆୟାନ୍ ମୁଖାର୍ଜୀଙ୍କ ମଲ୍ଟି ଷ୍ଟାରର ଫିଲ୍ମ ‘ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର’ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *