ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ହେଲା ଭାଇରଲ୍, ହେଲମେଟ୍ ରକ୍ଷା କଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ! ଦେଖନ୍ତୁ…

ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ହେଲା ଭାଇରଲ୍, ହେଲମେଟ୍ ରକ୍ଷା କଲା ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ! ଦେଖନ୍ତୁ…

ଆଜିକାର ସମୟରେ ସଡ଼କରେ ବାହାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଲୋକଙ୍କ ଅବହେଳା କାରଣରୁ କେହି ନା କେହି ନିଜ ଜୀବନ ହାରି ଦିଅନ୍ତି । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଟ୍ରାଫିକ୍ ପାଇଁ କିଛି ନୀତି- ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଯଦି କେହି ଦ୍ୱିପ୍ରହର ମୋଟର ସାଇକେଲ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ହେଲମେଟ୍ ଲଗାଇ ବାହାନ ଚଳାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହା ଫଳରେ ହଠାତ୍ ପଡିଯିବା ଯୋଗୁଁ ଆଘାତ ଲାଗିବା ଫଳରେ ଜୀବନ ଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ଖୁବ୍ କମ୍ ହୋଇଯାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ସ୍ପୀଡ଼ରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟ ଓ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଉପରେ ନୀତି ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଏ ।

ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରରେ ଏହା ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ସମସ୍ତ ଛକ ସ୍ଥାନ ମାନଙ୍କରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସମାନେ ଦାୟିତ୍ଵରେ ଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ଲାଗି ରହିଥାଏ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ବାହାନ ଚାଳକଙ୍କ ଉପରେ ନଜର ରହେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲଗାତାର ଦୁର୍ଘଟଣା ଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଦୁର୍ଘଟଣା ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉନାହିଁ । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ଭିଡ଼ିଓ ଖୁବ୍ ବେଗରେ ଭାଇରଲ୍ ହେଉଛି, ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଚକିତ ହୋଇଗଲେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ଏକ ମୋଟର ଦୁର୍ଘଟଣାର ଭିଡ଼ିଓ ଖୁବ୍ ବେଗରେ ଭାଇରଲ୍ ହେଉଛି, ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେଣି । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର୍ ଦୀପାଂଶୁ କାବରା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆ ସାଇଟ୍ ଟ୍ୱିଟରରେ ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଭିଡ଼ିଓ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି ଦେଇଛି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣ ଦେଖି ପାରିବେ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ବାଇକ୍ ଚଳାଇ ନଜର ଆସୁଅଛି । ଯିଏ ହଠାତ୍ ସଡ଼କ ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ କୋଠାଘରେ ଯାଇ ଧକ୍କା ହୋଇଯାଏ ।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ସମସ୍ତ ଘଟଣା ଏତେ ହଠାତ୍ ହେଲା ଯେ ଥରେ ଦେଖି କେହି ବୁଝିପାରିଲେ ନାହିଁ ଯେ କଣ ହେଉଛି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ ଜଣେ ଯୁବକ ବାଇକ୍ ଚାଳନା କରି ଖୁବ୍ ବେଗରେ ଆସିଲା ଓ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା କୋଠାଘରରେ ଧକ୍କା ହୋଇଗଲା । ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଦେଖୁଛନ୍ତି ସେମାନେ କିଛି ବୁଝି ପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ସବୁକିଛି ଏତେ ଶିଘ୍ରତାର ସହିତ ହେଲା ଯେ ଏହାକୁ ବୁଝିପାରିବା କଷ୍ଟକର ଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା କିପରି ଘଟିଲା ? କେଉଁ କାରଣରୁ ହେଲା ? କଣ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣା ଯୁବକଙ୍କ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି କିମ୍ବା ସତରେ ସେ ସମ୍ମୁଖରେ ଥିବା ପିଲରକୁ ଦେଖିଲା ନାହିଁ ।

ମାତ୍ର ୫ ସେକେଣ୍ଡର ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଚକିତ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ଘଟଣା ସଡ଼କର ସିସିଟିଭିରେ ଆବଦ୍ଧ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ୟୁଜର୍ସମାନେ ଏହା ଉପରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି । ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯୁବକ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧି ଥିଲା, ଯାହା ଫଳରେ ତାହାର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇ ପାରିଲା । ଆପଣ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖି ଏହାର ଅନୁମାନ ଲଗାଇ ପାରିବେ ଯେ ସେ ଯୁବକ କେତେ ଦ୍ରୁତ ବେଗରେ କୋଠାଘର କାନ୍ଥରେ ଧକ୍କା ହୋଇଗଲା ଏବଂ ତାହାର ମୁଣ୍ଡ ସିଧା କାନ୍ଥରେ ପିଟି ହୋଇଗଲା କିନ୍ତୁ ସେ ହେଲମେଟ୍ ପିନ୍ଧି ରଖିଥିଲା । ଯାହା ଫଳରେ ତାହାର ଜୀବନ ବଞ୍ଚିଗଲା ।

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ଯେଉଁ ଏହି ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରଲ୍ ହେଉଛି ଏହା ହେଲମେଟର ମହତ୍ତ୍ୱ ଓ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷାକୁ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ଅଟେ । ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରଲ୍ ହେଉଥିବା ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଉପରେ ଲୋକମାନେ ଲଗାତାର କମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଲୋକମାନେ ହେଲମେଟ୍ ଲଗାଇବା ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *