କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ! କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ …

କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ! କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ …

ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ୪୫ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନେ କି ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ରାଜଧାନୀର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଏହି ଟିକା ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି । କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଟିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଅନେକ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଏହି ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ଲେଖାକୁ ଥରେ ପଢନ୍ତୁ । ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି । ତେବେ ତୁମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କିମ୍ବା ତତ୍ତ୍ୱବାଧନରେ ଏହି ଟିକା ନେବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି ଅଛି । ତେବେ ତୁମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ପରେ କେବଳ କରୋନା ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଫାର୍ମା ଉତ୍ପାଦ, ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କିମ୍ବା ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ଥେରାପି ଭଳି ଆଲର୍ଜିରେ ପୀଡିତ । ସେମାନେ ଟିକା ନେବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି ଆପଣ ଟିକା ନେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ତେବେ ଟିକା ନେବା ପୂର୍ବରୁ ପେଟ ପୂରା କି ଖାଦ୍ୟ ଖାଅ । ପାଣି ଏବଂ ସତେଜ ଫଳ ରସ ସହିତ ନିଜକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଖାଲି ପେଟରେ ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ରାତିର ନିଦକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ । ୩ ରୁ ୪ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଗଳା କିମ୍ବା ପେଟ ଖରାପ କରୁଥିବା କିଛି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଟିକା ନେବା କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଯଦି କେହି କରୋନା ରୋଗୀ କିମ୍ବା କେହି କରୋନାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ବ୍ଲଡ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି କିମ୍ବା ମୋନୋକ୍ଲୋନାଲ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ଦିଆଯାଇଛି । ତେବେ ସେ ଏହି ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କରୋନାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁସ୍ଥ ହେବାର କିଛି ସମୟ ପରେ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଡାକ୍ତର ଆପଣଙ୍କୁ କୁହନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ ।

ଟୀକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଆରାମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖନ୍ତୁ । ଯଦି କୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କିମ୍ବା ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯାଆନ୍ତୁ । କେବଳ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଔଷଧ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଅନେକ ଲୋକ କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତୁ ।

ଟିକା ନେବା ପରେ ସାଧାରଣତ ଆଲର୍ଜି, ଯନ୍ତ୍ରଣା, କୁଞ୍ଚନ, ଥକାପଣ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଦେଲେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କରୋନା ଟିକା ପ୍ରୟୋଗ ପୂର୍ବରୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜ୍ୱର ଅଛି, ତେବେ ଏହି ଟିକା ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଟୀକାକରଣର ଦୁଇଟି ଡୋଜ୍ ନେବା ପରେ ଆପଣ ଟିକାନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ । ତେଣୁ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ୍ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଟୀକାକରଣର ଉଭୟ ଶଟ ନେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆପଣ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଛାଡିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କରୋନା ଭୂତାଣୁକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଦେଶରେ କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁଇଟି କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉଛି | ପ୍ରଥମ ଟୀକାକରଣର ୨୮ ଦିନ ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟିକା ଦିଆଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *