ବିବାହ ମଣ୍ଡପ, ନାଚି ଗୀତ ଗାଇକରି ବର-ବଧୂ ହେଲେ ବିବାହ ! ଲୋକେ କହିଲେ- ଏହା ଅଟେ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଂସ୍କାରର ଅପମାନ୍…

ବିବାହ ମଣ୍ଡପ, ନାଚି ଗୀତ ଗାଇକରି ବର-ବଧୂ ହେଲେ ବିବାହ ! ଲୋକେ କହିଲେ- ଏହା ଅଟେ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଂସ୍କାରର ଅପମାନ୍…

ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ବିବାହ ସହ ଜଡ଼ିତ ଏକ ଭିଡ଼ିଓ ଲୋକଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଓ ନାପସନ୍ଦର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ବର ଓ କନ୍ୟା ନାଚି ନାଚି ସପ୍ତପଦୀ ନେଉଥିବାର ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖନ୍ତୁ, ପରେ ଆମେ କହିବୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ

ଏହା ଅଟେ ବିବାହ ଅଟେ କିମ୍ବା ସଂସ୍କାରର ଆହୁତି ? ଏହା ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଆପଣ ବିଶ୍ୱରେ ପୂଜନୀୟ ଅଟନ୍ତି ତେବେ କେବଳ ନିଜ ସଂସ୍କାର ଓ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ।

ଭିଡ଼ିଓରେ ବିବାହ ମଣ୍ଡପରେ ବର ବଧୂ ‘ଆଜ୍ ମେରେ ୟାର୍ କି ଶାଦୀ ହେ’ ଗୀତରେ ନାଚି ନାଚି ସପ୍ତପଦୀ ନେଉଥିବାର ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି । ମଝିରେ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଜ୍ଵଳିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଆଖପାଖରେ ବର ଓ କନ୍ୟାର ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଖୁସିରେ ବିଭୋର ଥିବାର ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି ।

ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ବିଡ଼ଲା ଗ୍ରୁପ ସହ ଜଡ଼ିତ ବେଦାନ୍ତ ବିଡ଼ଲା ସେୟାର୍ କରିଛନ୍ତି । ବେଦାନ୍ତ ବିଡ଼ଲା ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ନିନ୍ଦା କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ- ଏହି ବିବାହ ଅଟେ କିମ୍ବା ସଂସ୍କାରର ଆହୁତି । ଏହା ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ଆପଣ ଜଗତରେ ପୂଜନୀୟ ହେଉଛନ୍ତି କେବଳ ନିଜ ସଂସ୍କୃତି ଓ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ।

କଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଏହି ପବିତ୍ର ଅଗ୍ନିର ? ଏଥିରୁ ଭଲ ଏମାନେ ତନ୍ଦୁରି ଆଗରେ ବୁଲି ତାଉପରେ କବାବ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ବିବାହ ଭଳି ପବିତ୍ର ଅବସରରେ କେବଳ ନାଚ ଗୀତ କରିବାର ଅଛି ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତେ ନାଟକରୁ ଭଲ ଏକ କ୍ଳବକୁ ଯାଇ ନିଜ ମନସ୍କାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତୁ ।

ବିଡ଼ଲା ଏହି ଭିଡ଼ିଓରେ ନିନ୍ଦା କରି ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିର ଅପମାନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡ଼ିଆରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭିଡ଼ିଓକୁ ଦେଖୀ ଲୋକେ କ୍ରୋଧିତ ହେଉଛନ୍ତି ।

ୟୁଜର୍ ଲେଖୁଛନ୍ତି ଯେ ସପ୍ତପଦୀ ଏକ ପବିତ୍ର ରୀତି ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଅନାଦର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିକୁ ମାନନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ କାହିଁକି ସପ୍ତପଦୀ ନେଉଛନ୍ତି, ତାହା ମଧ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିର ଏକ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ ।

ବିବାହ ଭଳି ପବିତ୍ର ସଂସ୍କାରକୁ ନାଟକ କରି ଦେଉଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ କରନ୍ତୁ, ପରେ ବିବାହ ବାର୍ଷିକୀରେ ଏପରି ନାଟକ କରୁଥାନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *