ମହିଳା ଦିବସ ୨୦୨୧ :- ମହିଳାମାନଙ୍କର ନିବେଶ ପାଇଁ ମନପସନ୍ଦର ବିକଳ୍ପ ! କେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରଖି କରିବେ ବିନିଯୋଗ…

ମହିଳା ଦିବସ ୨୦୨୧ :- ମହିଳାମାନଙ୍କର ନିବେଶ ପାଇଁ ମନପସନ୍ଦର ବିକଳ୍ପ ! କେଉଁ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଧ୍ୟାନରଖି କରିବେ ବିନିଯୋଗ…

ମହିଳା ଦିବସ ୨୦୨୧ :- ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ମହିଳାମାନେ ଆଗକୁ ବଢୁଛନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ସଶକ୍ତ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ଏଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଭାରତୀୟ ମହିଳା ନିବେଶକଙ୍କ ନିବେଶ ଅଭ୍ୟାସ କୁ ବୁଝିବା ପାଇଁ ଇନଭେସ୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ (ଗ୍ରୋ) ନିକଟରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରିଛି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ୨୮୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମହିଳା ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିରେ, ମହିଳାମାନେ ନିବେଶ କରିବା ପାଇଁ ପସନ୍ଦିତ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ, ସେମାନଙ୍କ ବିନିଯୋଗର ଲକ୍ଷ୍ୟ କ’ଣ ସେମାନେ ଏ ବାବଦରେ କାହାଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତି ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା ।

ମହିଳାମାନେ କେଉଁଠାରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି

ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ମହିଳା ନିବେଶକମାନେ ହାଇ-ରିସ୍କ ଏବଂ ମଧ୍ୟମରୁ ଲୋ-ରିସ୍କ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ସନ୍ତୁଳିତ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ଚୟନ କରିଥିବା ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବିନିଯୋଗ ବିକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡ (୭୭%), ଷ୍ଟକ୍ (୬୧%), ଫିକ୍ସ ଡିପୋଜିଟ୍ (୩୧%) ଏବଂ ପିପିଏଫ୍ (୨୦%) ।

ମହିଳା ନିବେଶକଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟ

ଏହି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀର ମହିଳା ନିବେଶକମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଛନ୍ତି । ୬୦% ମହିଳା ସେମାନଙ୍କୁ ସଫଳ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି । ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ଏଠାରେ ଅତି କମରେ ୧୫% ମହିଳାଙ୍କ ବିନିଯୋଗର କାରଣ ଅଟେ । ୩୬% ମହିଳା ନିବେଶକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା କରିବା ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସମାନ ସଂଖ୍ୟକ ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଅବସର ନେବାକୁ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ।

କ’ଣ ମହିଳାମାନେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ କାହା ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତି ।

ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୩୨.୯୫% ମହିଳା ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବିନିଯୋଗ ସହିତ ଜଡିତ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାଙ୍କର ନିଜର ଅଟେ । ୨୧.୫୯% ମହିଳା କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁଠାରେ ଏବଂ କିପରି ବିନିଯୋଗ କରାଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସେମାନେ ନିରପେକ୍ଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି । ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମହିଳାମାନେ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି । ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସ୍ୱାଧୀନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ରିସ୍କ-ରିଟର୍ନ ଟ୍ରେଡ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ।

ମହିଳାମାନେ ନିବେଶ ନକରିବାର କାରଣ

ଏହି ସର୍ଭେରେ ପ୍ରାୟ ୨୦୦୦ ମହିଳା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୯% କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କର ନିବେଶ ନକରିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଜ୍ଞାନର ଅଭାବ । ୩୨% କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଚୟ ନାହିଁ । ୧୩% ମହିଳା ବଜାରରେ ଟଙ୍କା ହରାଇବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *