ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ଆଉ ଏକ ମହଙ୍ଗା ବୋଝ ଲିଟର ପିଛା ୧୨ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ କ୍ଷୀରର ମୁଲ୍ୟ !

ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ ଆଉ ଏକ ମହଙ୍ଗା ବୋଝ ଲିଟର ପିଛା ୧୨ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ କ୍ଷୀରର ମୁଲ୍ୟ !

ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ପରିବହନ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି । ଯଦି କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନହୁଏ ତେବେ ସେମାନେ ଏହାର ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେବେ ।

ରତ୍ଲାମ/ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ସୋଲାଙ୍କି :- ପେଟ୍ରୋଲ୍, ଡିଜେଲ୍, ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର୍ ଏବଂ ପନିପରିବା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କର ଚିନ୍ତା ବଢିଯାଇଥିଲା ଥିଲା ​​। ଏବେ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ରତ୍ଲାମର କିଛି ଗାଁରେ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକମାନେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରତ୍ଲାମର କାଳିକା ମାତା କ୍ୟାମ୍ପସର ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ପ୍ରାୟ ୨୫ଟି ଗାଁର ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ ଓ ବେପାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ରୁ ସେମାନେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୫୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ପରେ ଦୁଗ୍ଧ ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ କି ?

ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ପରିବହନ ଚାର୍ଜ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ପଶୁମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିନକୁ ଦିନ ମହଙ୍ଗା ହେଉଛି । ଯଦି କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ନହୁଏ ତେବେ ସେମାନେ ଏହାର ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ କରିଦେବେ । କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନକାରୀମାନେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସହରରେ ବିକ୍ରେତାମାନଙ୍କ ସହିତ ବୁଝାମଣା ଅଭାବରୁ ଏହା ହୋଇପାରିନଥିଲା । ପରେ ଲିଟର ପିଛା ୨ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କରୋନା ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇ ନଥିଲା ।

ରତ୍ଲାମର ୨୫ଟି ଗାଁର ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କ ସଭା

ରତ୍ଲାମ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ ସଂଘର ସଭାପତି ହିରାଲାଲ୍ ଚୌଧୁରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ୨୫ଟି ଗାଁର ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକଙ୍କୁ ନେଇ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲୁ । ଆମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା । ଗତବର୍ଷ କରୋନା କାରଣରୁ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇନଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପଶୁ ଖାଦ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ମଇଁଷି ଗୋଟାକୁ ଲକ୍ଷେରୁ ଦେଢଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦେଇ କିଣିବାକୁ ପଡୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୪୩ଟଙ୍କା ତେଣୁ ଆମେ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ଲିଟର ପିଛା ୫୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ । ଯଦି ଦୁଗ୍ଧ ବିକ୍ରେତାମାନେ ଏଥିରେ ସହମତ ହେବେ ତେବେ ଆମେ ଆଗକୁ ଦେଖିବା ।

ଲିଟର ପିଛା ୧୨ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ

ମୁଦଡି ଗାଁର ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗହମ ଶସ୍ତା ଏବଂ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ଅଟେ । ଗୋଟେ ମଇଁଷି ପାଇଁ ଦିନକୁ ୪୦୦ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ । ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହେଉଛି ଯେ ଅନେକ ଚାଷୀ ଇଛା ନଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଇଁଷି ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି । କ୍ଷୀର ଏକ ନିତିଦିନିଆ ଆବଶ୍ୟକତା । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲିଟର ପିଛା ମୂଲ୍ୟ ୧୨ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି କଲେ ସାଧାରଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବଢ଼ିଯିବ । ତେବେ ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ସହମତି ହୋଇପାରି ନାହିଁ । ଯଦି ମାର୍ଚ୍ଚ୧ରୁ କ୍ଷୀରର ମୂଲ୍ୟ ବଢେ ତେବେ ଆଗକୁ ଦେଖାଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *