ଆମେରିକା ସାଇବାର୍ ସିକ୍ୟୁରୀଟିର ଦାବି :- ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ପଛରେ ଚୀନର ଷଡଯନ୍ତ୍ର !

ଆମେରିକା ସାଇବାର୍ ସିକ୍ୟୁରୀଟିର ଦାବି :- ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ପଛରେ ଚୀନର ଷଡଯନ୍ତ୍ର !

ୱାଶିଂଟନ୍

ଲଦାଖରେ ଚାଲିଥିବା ଉତ୍ତେଜନା ସମୟରେ ଚୀନ ତାହାର ହ୍ୟାକରମାନଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଭାରତରେ ବ୍ଲାକଆଉଟ୍ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଖୋଜୁଥିଲା । ଆମେରିକାର ଗଣମାଧ୍ୟମ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଟାଇମ୍ସର୍ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାଇ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମାତ୍ର ପାଞ୍ଚ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଇନାର ହ୍ୟାକର୍ ଭାରତର ପାୱାର୍ ଗ୍ରୀଡ୍, ଆଇଟି କମ୍ପାନୀ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ୪୦୫୦୦ ଥର ସାଇବର୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଗବେଷଣାରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ସଂଘର୍ଷର ଚାରି ମାସ ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୨ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ହୋଇଥିବା ବ୍ଲାକଆଉଟରେ ଚୀନର ହାତ ଥିଲା ।

ଚାଇନାର ସାଇବର୍ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ମୁମ୍ବାଇର ବିଦ୍ୟୁତ ଯାଇଥିଲା କି

ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଭାରତର ପାୱାର୍ ଗ୍ରୀଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଚାଇନାର ବ୍ୟାପକ ସାଇବର୍ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ କ୍ୟାମ୍ପାନ ଚଳାଇବାର ଫଳାଫଳ ଥିଲା । ଚୀନ ଦର୍ଶାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା ଯେ ଯଦି ସୀମାରେ ଚୀନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କିଛି ବି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ , ତେବେ ସେ ବିଭିନ୍ନ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡରେ ମାଲୱେର ଆକ୍ରମଣ କରି ଭାରତ ର ବିଦ୍ୟୁତ ସରବରାହ ବନ୍ଦ କରିବ । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେହି ଦିନରେ ଚାଇନାର ମାଲୱେୟାର ଭାରତରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ସିଷ୍ଟମରେ ପ୍ରବେଶ ମଧ୍ୟ କରିସାରିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ହାଇ ଭୋଲଟେଜ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ସବଷ୍ଟେସନ ଏବଂ ଥର୍ମାଲ ପାୱାର ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା ।

ଆମେରିକୀୟ ସାଇବର ସୁରକ୍ଷା କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି

ଆମେରିକାର ସାଇବର ସିକ୍ୟୁରିଟି କମ୍ପାନୀ ରେକର୍ଡ ଫ୍ୟୁଚରର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଭାରତର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ରେ ଚୀନର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଦାବି କରାଯାଇଛି । ଏହି କମ୍ପାନୀ ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ସହିତ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରେ । କମ୍ପାନୀକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଚାଇନିଜ ମାଲୱେର କେବେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇନଥିଲା । ତେବେ ରେକର୍ଡ ଫ୍ୟୁଚର ଭାରତର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପହଞ୍ଚିପାରି ନାହିଁ , ତେଣୁ ଏହା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇପାରି ନାହିଁ ।

ଚାଇନିଜ ହ୍ୟାକରମାନେ ପାୱାର ଗ୍ରୀଡ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଲାଇନରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ

ରେକର୍ଡ ଫ୍ୟୁଚରର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ସୋଲେମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ” ରେଡ ଇକୋ ” ନାମକ ଚୀନ ସରକାରୀ ହ୍ୟାକର୍ସ ଫାର୍ମ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଭାରତରେ ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ ଲାଇନ୍ରେ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଆଡଭାନ୍ସ ସାଇବର ହ୍ୟାକିଂ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିଥିଲା । ଏଥି ସହିତ ମୁମ୍ବାଇରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରୀଡ ବିଫଳ ହେତୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ରେ ବ୍ୟାଘାତ ହୋଇଥିଲା । ତଥାପି , ଏହା ପଛରେ ସାଇବର ଆକ୍ରମଣ କି ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ଅଛି ତାହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରି ନାହିଁ ।

୧୨ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମୁମ୍ବାଇରେ କ’ଣ ହୋଇଥିଲା

୧୨ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୦ ଦିନ ସକାଳେ ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ବନ୍ଦ ହେତୁ ମୁମ୍ବାଇରେ ହଠାତ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ଅନବରତ ଚାଲୁଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ହଠାତ ଅଟକି ଗଲା ମୁମ୍ବାଇରେ ଥିବା କରୋନା ସେଣ୍ଟର ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ ହେତୁ ଅଫିସ ଗୁଡ଼ିକ ରେ ଅନ୍ଧାର ହୋଇଯାଇଥିଲା । ତେବେ , ୨ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପୁନର୍ବାର ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଣ ପୂର୍ବ ପରି ଚାଲିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *