ଶନିଙ୍କ ପ୍ରକୋପରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ! ଖୁସି ହେବେ ଶନି ମହାରାଜ…

ଶନିଙ୍କ ପ୍ରକୋପରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ! ଖୁସି ହେବେ ଶନି ମହାରାଜ…

ଶନିଦଶା ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତି । ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେବି ଶନିଦଶା ନଆସୁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଥରେ ଶନିଦଶା ନିଶ୍ଚିତ ଆସେ । ଶନିଦଶା ଆରମ୍ଭ ହେବାମାତ୍ରେ ଜୀବନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ଶନିଦଶା ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇନଥାଏ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଏ ।

କେବେ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଶନିଦଶା

ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଚନ୍ଦ୍ର ଶନିଙ୍କ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶନିଦଶା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ନିମ୍ନଲିଖିତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ । କାରଣ ଯାହାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶନିଦଶାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନ ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଶନିଦଶାକୁ ଏଡାଇବା ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା

ସୋରିଷ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସୋରିଷ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି ଶନିଦେବ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ କେବେ ଦୁଃଖ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଶନି ଦେବ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବେଳେ ସୋରିଷ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେବି ଦୁଃଖ ଆସିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଶନିବାର ଦିନ ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସୋରିଷ ତେଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ।

ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟତୀତ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ କଳା ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ କାରଣ କଳା ରଙ୍ଗ ଶନି ଦେବଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ । ତେଣୁ ଶନିଦେବଙ୍କୁ କଳା ଜିନିଷ ଦେଲେ ଅନୁକୂଳ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଶନିବାର ଦିନ ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ କଳା ତେଲ, କଳା ବସ୍ତ୍ର ଏବଂ କଳା ମସୁରଡାଲି ଦାନ କରନ୍ତୁ ।

କଳା ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ

ଶନିବାର ଦିନ କଳା ଜିନିଷ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ । କଳା ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନିଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି । ଶନିବାର ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରଥମେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଏହାପରେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳା ଜିନିଷ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବେ ।

ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ୍ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରହଶାନ୍ତି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶନିଦଶାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ । ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାପରେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା କିମ୍ବା ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠ କରନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶନିଦଶାର ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ ।

ଶନିଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ

ଶନିଦଶା ଆରମ୍ଭ ହେବାପରେ ଶନିଙ୍କ ମଞ୍ଜି ମନ୍ତ୍ର “ଓଁ ପ୍ରା ପ୍ରି ପୌ ଶଃ ଶନେୟ ନମଃ” ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହାକୁ ଜପ କରି ଶନିଦେବଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନି ମନ୍ତ୍ର “ଓଁ ଶନ ଶନିଚ୍ଛରାୟ ନମଃ” ୧୦୮ ଜପ କରନ୍ତୁ ଉତ୍ତମ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତୁ ।

ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛ ନିକଟରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ

ଶନିଦଶାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛ ତଳେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ଅଶ୍ୱତ୍ଥ ଗଛ ନିକଟରେ ଏକ ସୋରିଷ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଶନିବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ । ଏହି ଉପାୟ କଲେ ଶନିଦେବଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ

ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ସ୍ତୋତ୍ର ମଧ୍ୟ ପଢ଼ିପାରିବେ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଏହାକୁ ପଢ଼ିବା ଉଚିତ୍ । ଘରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଶନିବାର ଦିନ ଲୁହା ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଶନିବାର ଦିନ ଚପଲ କିମ୍ବା କଳା ଜୋତା କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ କୌଣସି କଳା ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *