SDO ଏବଂ SDM ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁ ପଦବୀ ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହାର ପାୱାର କେତେ…

SDO ଏବଂ SDM ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁ ପଦବୀ ସବୁଠାରୁ ଉଚ୍ଚ ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କାହାର ପାୱାର କେତେ…

ସରକାରୀ ଚାକିରିର ସନ୍ଧାନ ସବୁଆଡେ ଚାଲିଛି । ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ପୋଷ୍ଟ ହେଉଛି ଏସଡ଼ିଓ ଏବଂ ଏସଡ଼ିଏମ୍ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ବହୁତ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କ’ଣ ? ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଦୁଇଟି ବିଷୟରେ କହିବୁ, କାରଣ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇଟି ଶୁଣିବାକୁ ସମାନ ପଦ ପରି ଲାଗନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜଣାଇବୁ ।

ଏସଡ଼ିଓ କିଏ ?

ଏସଡ଼ିଓ ହେଉଛି ଏକ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ଯାହାକି ପୋଲିସ୍ ବିଭାଗ ଠାରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଭାଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁଥିରେ ରହିଥାଏ । ଦେଶର ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗରେ ଏକ ଏସଡ଼ିଓ ଅଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଦେଶର ଯେକୌଣସି ବିଭାଗକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ଭାବରେ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟକୁ ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗର କାର୍ଯ୍ୟ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଯାହାକୁ ଉପବିଭଗ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଯିଏ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଏବଂ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ରୂପରେ ପରିଚାଳନା କରନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ସବ ଡିଭିଜନାଲ୍ ଅଫିସର୍ ବା ଉପ-ବିଭାଗୀୟ ଅଫିସର୍ କୁହାଯାଏ ।

କ’ଣ ହୋଇଥାଏ ଏସଡ଼ିଏମ୍ ?

ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରେ ଏସଡ଼ିଏମ୍ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ । ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଏସଡ଼ିଏମଙ୍କୁ ବହନ କରିବାକୁ ପଡିବ । ସେମାନଙ୍କୁ ଉପ-ବିଭାଗୀୟ ବିଚାରପତି କୁହାଯାଏ । ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥାଏ । ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର୍ କଲେକ୍ଟର୍ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଥାଏ । ଏକ ଏସଡ଼ିଏମର ଦାୟିତ୍ୱ ସମସ୍ତ ସବଡିଭିଜନର ତଦାରଖ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତ ଜମି ମାମଲାର ବିବାଦ ଏବଂ ଭାଗର ସମାଧାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।

ଏହା ହେଉଛି ଏସଡ଼ିଓ ଏବଂ ଏସଡ଼ିଏମ୍ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଭାଗରେ ଏସଡ଼ିଓ ଗୁଡିକ ପୃଥକ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥାନ୍ତି । ସେ ତହସିଲଦାରର ମୁଖ୍ୟ । ଏମାନଙ୍କୁ ଉପବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀ କୁହାଯାଏ । ଜମି ରାଜସ୍ୱ ସଂହିତାର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ସବ ଡିଭିଜନର ମୁଖ୍ୟ ସିଭିଲ୍ ଅଫିସରଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହି ସିଭିଲ୍ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗରେ ଯଥା ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ, ଡାକ ବିଭାଗ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜନ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବିଭାଗ, ଏମଇଏସରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଏ ।

ସମଗ୍ର ଜିଲ୍ଲାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ଏସଡ଼ିଏମ୍ ବହନ କରନ୍ତି । ଏସଡ଼ିଏମଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏସଡ଼ିଓ ଠାରୁ ସର୍ବଦା ଅଧିକ । ସେମାନଙ୍କୁ ଉପ-ବିଭାଗୀୟ ବିଚାରପତି କୁହାଯାଏ । ଏହା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟଙ୍କ କ୍ଷମତା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ଏହି ଭୂମିକାରେ ସିଆରପିସିର ପ୍ରତିଷେଧକ ବିଭାଗଗୁଡିକର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଏବଂ ଆଇନ୍ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖନ୍ତି । ଏସଡ଼ିଏମ୍ ରାଜସ୍ୱ ନିରୀକ୍ଷକ, ପାଟୱାରୀ ଏବଂ ତହସିଲଦାରଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ସ୍ତରର ରାଜସ୍ୱ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଜଡିତ । ରାଜସ୍ୱ ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ଏସଡ଼ିଓ (ସବଡିଭିଜନାଲ ରାଜସ୍ୱ ଅଧିକାରୀ) ଦାୟୀ । ଯଦି କୌଣସି ମାମଲାରେ ଦଣ୍ଡ କିମ୍ବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରାଯାଏ, ତେବେ ସେମାନେ ଏସଡ଼ିଏମ୍ (ସବ ଡିଭିଜନାଲ୍ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍) ହୋଇଥାଆନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *