ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୧୬ ସନ୍ତାନର ପିତା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଫେସବୁକରେ Friend Request ପଠାଉଛନ୍ତି…

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ୧୧୬ ସନ୍ତାନର ପିତା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଫେସବୁକରେ Friend Request ପଠାଉଛନ୍ତି…

ଆଜିର ଏହି ସମୟରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ପିଲାଙ୍କର ପିତା ହୋଇପାରିବ ? ଦୁଇ, ଚାରି, ଆଠ କିମ୍ବା ଦଶ ? କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ୧୧୬ ପିଲାଙ୍କୁ ଜନ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ପ୍ରକୃତରେ ଇଂଲଣ୍ଡର ଡର୍ବିରେ ରହୁଥିବା କ୍ଲିଭ ଜୋନ୍ସ ଜଣେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତା । ଗତ ଆଠ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ୧୧୬ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଶିଶୁ ତାଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଜନ୍ମ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କ୍ଲିଭ ଜୋନ୍ସ ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯେ ମା’ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଫେସବୁକରେ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ରିକୱେଷ୍ଟ ପଠାଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ଆଇଭିଏଫ ଶିଳ୍ପ କରୋନା ଯୋଗୁ ଏକ ବଡ ଅସୁବିଧାରେ ପଡିଛି । ଏଥି ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାନ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ୩୫ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ମହିଳାମାନେ ବିବାହ ଅପେକ୍ଷା ଆଇଭିଏଫ ନେଇ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

କରୋନା ଅବଧିରେ ଘଟିଥିବା ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତା ଅଭାବରୁ ଫେସବୁକରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତା ଆବିଷ୍କୃତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତା ଲେଖୁଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନରେ ଆଇଭିଏଫ ଦାତାମାନଙ୍କୁ ୩୫ ୟୁରୋ ଦିଆଯାଏ । ସେହି ସମୟରେ, ଯେତେବେଳେ ପିଲାଟି ୧୮ ବର୍ଷର ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମିତ ପିତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବାର ଅଧିକାର ପାଇଥାଏ ।

ଏକ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବ୍ରିଟେନରେ ୭ ହଜାର ଶୁକ୍ରାଣୁ ବିକ୍ରି ହୁଏ । ତଥାପି, ଏହି କରୋନା ଅବଧିରେ ୪୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଇଭିଏଫ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ତାଲା ପଡ଼ିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାନରେ ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟେନର ମହିଳାମାନେ ଆମେରିକା ଏବଂ ଡେନମାର୍କରୁ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଆଣୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫେସବୁକ୍ ସେମାନଙ୍କର ନୂଆ ହ୍ୟାଙ୍ଗଆଉଟ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ୬୫ ବର୍ଷିୟ କ୍ଲିଭ ଜୋନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଫେସବୁକରେ ନିଜର ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ ମାଗଣାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଏହା କରି ଖୁସିରେ ଅଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ତାଙ୍କ ହେତୁ ମା’ ହେବାର ଆନନ୍ଦ ଉପଭୋଗ କରିଥାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ଏକ ଭିନ୍ନ ସ୍ତରର ସନ୍ତୁଷ୍ଟି ପାଇଥାନ୍ତି ।

କ୍ଲିଭ ଜୋନ୍ସ ଆଉ କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଫେସବୁକ୍ ପ୍ରୋଫାଇଲକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କର ଅନେକ ଗୁଣ, ଶାରୀରିକ ବିବରଣୀ ସହିତ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ମହିଳାମାନେ ଏତେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ପୁନର୍ବାର ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାନ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

କ୍ଲିଭ ଜୋନ୍ସ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୧୬ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ନୂତନ ଜୀବନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ସେ ସେମାନଙ୍କର ୧୦ ଜଣ ପିଲାଙ୍କୁ ଭେଟିଛନ୍ତି । ଆଜିକାଲି ବ୍ରିଟେନରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତାଙ୍କର ବହୁତ ଚାହିଦା ରହିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *